abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1063 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.8.2019 19:26 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaká je bezpečnost dvou OS Linux a win 10 na jednom počítači?
    Z uživatelského hlediska (=desktop uživatelé) jsou Win10 bezpečnější, než Linux. Mají několik úrovní ochran, což se naučily díky spousty let špatně chovající se uživatelům. Linux je v tomto směru s bezpečností na desktopu velice pozadu a vesměs to reálně není špatné jen kvůli obezřetnějším uživatelům.

    Pokud děcka ve win nebudou mít administratora, nemůže nic udělat zásah na systémové úrovni (=přepisovat win, upravovat disky, bootování atd.). Jediné, co útočník může je to samé, jako na linuxu. Tj. může operovat akorát v userspace pod právy přihlášeného uživatele.

    Dále samotný AV (Defender), který je součástí Win10, je už celkem na slušné úrovni. Platí ovšem, že neznámé hrozby se rozeznávájí čím dál tím hůře, takže pokud byste chtěl zainvestovat do dalších úrovní ochran, doporučuji ESETa a pohrát si v něm s nastavením HIPS filtru (lze definovat/zakazovat, aby nějaký proces mohl vytvářet jiný proces apod., příkladem budiž to, že lze zakázat, aby třeba Excel spustil nějaké exe, cmd.exe, rundl32.exe, vbscript apod.). Když tedy přijde infiltrovaný dokument a budete mít neposlušné uživatele, tak i když v něm bude červ a všechno možné, nebude jej možné spustit a k infiltraci nedojde.

    Pokud bychom chtěli zabřednout do teorií o tom, jak nějaký červ pro win sebou tahá drivery pro ext4 a napadá linux, tak takový bordýlek by musel mít admin práva do těch win, nebo využít nějakou zero-day zranitelnost. Linux byste pak mohl ochránit jedině tak, že byste používal secure boot a šifroval Linux partition třeba pomocí luks.
    Bez secure bootu nemá myslím v tomto kontextu smysl ani přemýšlet o šifrování linuxových partition.

    Můj názor je, že pokud dodržíte základy bezpečnosti na win (dnešní win10 opravdu nejsou winxp), tak jsou vámi nastíněné obavy zbytečné. Každopádně hraní se meze nekladou a pokud vás tyto bezpečnostní problémy trápí, s chutí do toho, secure boot a luks jsou celkem přívětivé hračky.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.