abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:11 | Nová verze

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:11 | IT novinky

    Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    dnes 01:55 | Nová verze

    Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 11
    včera 13:55 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:22 | Nová verze

    Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.3. 22:11 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1149 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    3.8.2020 12:07 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BTRFS recovery
    Linux si nasral do vlastního hnízda napřed odmítnutím Reiser4, dost možná nejlepšího filesystému všech dob
    V čem? To není provokativní otázka, fakt mě to zajímá. O reiser jsem se nikdy nezajímal do hloubky, jen se občas objeví zpráva, že reiser přináší nový "geniální" koncept a když si to přečtu, tak to není ani nové, ani nijak zvlášť geniální, ale hlavně, to prakticky nikdy nemá nějaký dopad. Naposledy třeba O(1) alokátor. Jako samostatně super, ale dopad nulový a zabitý jinými věcmi.

    A když jsem si přečetl o raiser "multidevice", tak jsem se nestačil divit. V praxi si to nedovedu představit administrovat. Pro mě jako admina je jediný správný multidevice přístup ten, který má btrfs. Prostě přidat disk, tečka. Jedna operace.

    Ale možná to má nějakou kvalitu, kterou jsem buď nenašel nebo nepochopil. Proto se ptám zcela vážně.
    Kdo dnes takhle využívá Btrfs?
    Ve skutečnosti skoro nikdo nepoužívá ani snapshoty jako zcela běžnou součástí práce. Pokud už mají btrfs, tak snapy používají většinou jen pro konzistentní zálohy nebo to nechávají na OS. Já si život bez snapshotů už vůbec nedovedu představit a toto byla pro mě killer feature btrfs od počátku a věděl jsem přesně k čemu je chci. Zjednodušeně se to dá popsat jako systém pro správu verzí velkých dat. Něco jako git, ale pro subvolume v GB nebo TB. Před každou operací s daty si udělám snapshot a potom můžu svobodně pracovat. Takhle mám strom snapshotů podobně jako větvě v gitu. Ale ještě jsem nenarazil na nikoho, kdo by to takto používal. (Jasně, že existují, ale je jich teda mnohem méně, než bych čekal.)

    Další věcí, kterou bych od storage moc a moc chtěl, je volitelná redundace per subvolume. U ZFS se redundance řeší na úrovni vdevů a ty tvoří jeden zpool. U btrfs se redundace tvoří napříč celým FS a může být jen jedna. Nevím o žádném storage systému, který by disky bral jen jako "zásobárnu bloků" a potom je možnost si zvolit redundanci per subvolume. (Ve skutečnosti ano, toto lze mít v LVM, kdy si nad VG vytvořím klidně LV mirror, další LV linear, apod. Ale tím veškeré výhody končí.) Takže bych si přál úpravu btrfs takovou, že si až u jednotlivých subvolume zvolím redundanci. Jasně, řečeno takto jednoduše to má spoustu nevyřešených případů, jaký typ redundance budou mít snapshoty apod a celkově by se z tohoto přístupu alokátor bloků zbláznil (nejspíš by to bylo hodně pomalé) ale jako koncept jsem toto nikde nenašel. Přitom mě to přijde přirozenější, než redundanci řešit někde dole jak to má třeba ZFS.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.