abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 36
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.9.2020 21:17 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS?
    Právě ta absence několika kontrolních mechanismů, které má BTRFS navíc, je důvod, proč EXT4 vydrží víc.
    Spíše je to důvod pro silent data corruption.
    U EXT4 se prostě počítá s tím, že tam můžou být chyby a má nástroje na opravu.
    Jak se tam ty chyby dostanou? Vadou HW? V tom případě ti BTRFS alespoň oznámí, že nesedí checksum datového bloku a do kterého souboru se to trefilo. Ext4 ti neoznámí nic.
    Jenže pak něco v pořádku není a pokud není k dispozici kopie (např. díky duplikaci na druhý disk), tak filesystém jen suše oznámí, že je rozbitý a máš smůlu.
    To jednoduše není pravda. Resp. jak je rozbitý? Pokud se chyba disku trefí zrovna do systémových stromů, tak ty jsou by default duplikované. (Pokud se bavíme o jednom disku.) Tzn to přežije. Pokud se chyba trefí do datových bloků, tak ext4 je ani nezjistí (viz výše), btrfs alespoň oznámí chybu checksumu.
    Jednou ti umožní read-only mount a pak ani to ne.
    Nevím o čem mluvíš. Jednou jsem to tady testoval a umožňoval degradovaný multidevice btrfs připojit opakovaně a to dokonce jako rw. Max potom přišel s tím, že to bylo v nějaké konkrétní verzi.

    Navíc je otázka, jak se to má vlastně správně chovat. S tím tady (podle mě správně) argumentovat Filip Jirsák. Pokud si FS nastavíme s redundancí alespoň dvě kopie (btrfs raid-1), tak se FS nemůže (bez dalších disků) tvářit, že je vše v pořádku a měl by vyžadovat zásah admina. Jestli to někdy v minulosti vyřešili tak, že to nejde připojit rw, nevím, ale tohle řešení není automaticky špatné. Admin je odpovědný za to, aby tam bylo dostatečné množství disků (nebo jiné nastavení) k udržení jím požadované redundance.

    V minulosti jsem měl několik bezesných nocí třeba u mdadm, který umožňuje sestavení i provoz v degradovaném režimu a někteří lidé toho zneužívají k tomu, aby "ušetřili" za disky. Tj místo správného počtu hned na počátku se to různě flikuje. Ve skutečnosti i toto btrfs řeší velmi elegantně. Na počátku začneme třeba se třema diskama a potom jen přidáváme další. Bez nutnosti zdlouhavného resilveringu.
    Jediná šance je vykopírovat data na jiný disk a vyrobit filesystém znovu.
    Což je za mě ta nejlepší varianta u každého fs. Jestli někdo spoléhá na fs, který musel být opravován externími příkazy (a neporadil si s tím driver fs), tak good luck. Navíc btrfs má nástroj restore, kterým umožní přečíst i velmi poškozený fs. Tj takový, který by při jiných FS ani nešel namountovat a tedy by nešly vykopírovat soubory.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.