abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 520 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.1.2021 12:10 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Soubory, hashe, archívy, souborový systém jako archív

    Soubory bych nechal spíš samostatně na souborovém systému a stejně taky bych z nich samostatně počítal hashe. Stejně to budeš dělat nějakým skriptem, a pak je jedno, jestli je to deset archívů nebo tisíc souborů. Doba výpočtu je taky přibližně stejná. Ale výhoda je v tom, že když se někde vyskytne chyba, víš přesně v kterém souboru – zatímco když máš jen hash celého archívu, tak víš, že chyba je někde uvnitř, ale nevíš, v kterém souboru. Některé archivní formáty počítají vlastní kontrolní součty, takže u nich bys ten chybný soubor našel (ale pak je zase trochu duplicitní počítat hash celého archivu).

    Obecně archívy jsou spíš mor (úplná demence pak je, když někdo zabalí do RARu komprimované video nebo mp3 nebo několik archívů do sebe) a snažím se jim spíš vyhýbat. Výjimka je, když chci třeba někomu poslat celou adresářovou strukturu – tam je většinou jednodušší to poslat jako jeden soubor. Ale když to má člověk jen pro sebe, tak jsou archívy spíš na obtíž – špatně se prohledávají, soubory musíš před otevřením vybalovat atd. Dnešní souborové systémy by měly bez problémů zvládat i velké množství souborů.

    Na druhou stranu je pravda, že když je to nějaká ucelená skupina souborů, se kterou budeš často pracovat jako s celkem, tak je jednodušší to mít v jednom souboru – ten se pak rychleji kopíruje, přesouvá, maže. Proto někdy jako archív používám souborový systém: příkazem fallocate si vytvořím soubor velký třeba několik GB, pak na něm vytvořím souborový systém (XFS, Btrfs, Ext4…) a příkazem mount si ho normálně připojím do nějakého adresáře. Je to transparentní, s těmi soubory se dá pracovat hned na místě, není potřeba je vybalovat z archívu… ale zároveň to můžu celé třeba smazat jedním příkazem (hodí se pro různá testovací a dočasná data – úklid je pak otázka okamžiku) nebo přesunout na jiný fyzický disk (opět je to rychlejší než přesouvat jednotlivé soubory, protože se není potřeba párat s jejich metadaty – prostě se jen sype posloupnost bajtů z jednoho disku na druhý, aniž by se ztrácel čas zkoumáním, co je uvnitř). Nevýhoda je v tom, že pro připojení tohoto „archívu“ potřebuješ roota a taky v tom, že tam typicky budeš mít nějaké ztráty volného místa – soubor uděláš větší než je nutné a toto volné místo bude většinou zabírat místo na podkladovém souborovém systému.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.