abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (18%)
     (18%)
     (9%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (55%)
    Celkem 11 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    16.2.2021 12:17 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chcem nejake distro s GNOME,
    Ono je to právě dvousečné. chápu tvoji nechut k přechodu z 18.04 na 20.04. Už asi cca 15 let používám openSUSE a posledních 5 let na Arch na stanici a noteboocích a openSUSE zůstalo na serverech a na stanicích manželky popř kamarádů a tak zkusím popsat můj pohled na rozdíly.

    OpenSUSE

    • + V průběhu života releasu nemusíš v zásadě nic řešit. Objem aktualizací není moc velký. V současnosti i s dosti velkou úrovní bezpečnosti (malou mírou rizika) si můžeš dovolit pustit automatické aktualizace.
    • - Bezpečná aktualizace mezi releasy je činnost spíše na hodiny. Primárně distra (alespon opensuse velmi nedoporučuje) nepodporují online aktualizaci, pokud jsou připojeny jiné repozitáře než vlastní repozitář(e) distribuce. Navíc v komunitních distribucích je i ten další soft rozdělen podle releasů a mnohdy používaný soft nemusí být aktualizován pro nový release. V těch komunitních programech není jasné(a spíš myslím že není kvalitní) backportování chyb do starších verzí. V každém případě po aktualizaci je release jen s tím, co je v hlavních repozitářích a nové z komunity je třeba znovu nainstalovat a pohlídat si, aby zůstaly konfiguráky pro ty programy popř aby je správně změnil.

    Arch

    • + Software je aktuální. Není třeba řešit kompatibilitu a dostupnost konkrétních balíčků pro konkrétní release.
    • - Větší objem downloadu a větší počet rebootů. Pro mé instalace Arch vytváří tak cca 600MB aktualizací týdně a mezi jednotlivými verzemi jádra vydávanými Linusem je tak 10-15 minor releasů (ted mám jádro 5.10.16-arch1-1). Přiznám se, že aktualizační informace na stránce Archu čtu občas a za těch 5 let s tím, že nějaká aktualizace probíhá v podstatě každodenně jsem se jen dvakrát dostal do problému. Jednou do situace, kdy po aktualizaci systém nenajel. Musel jsem se s jiného notebooku podívat na stránku archu, kde bylo upozornění na požadovanou ruční akci na konfiguracích a po bootu a opravě z live distra bylo vše ok. Podruhé byla také informace o ruční požadované změně v konfigurací sítě a také se stačilo notebookem připojit na síť a přečíst si informaci na stránce Archu
    • Celkově je můj zcela subjektivní pohled: Arch proti opensuse tak -20 hodin (možní i více) čistého času na administraci aktualizací. Pokud je to systém, který máš denně pod prsty, vypínáš ho, rebootuješ, Arch je zcela bez problémů. Pokud je to systém, který má běžet (primárně jako server), nemám se o něj starat a připojím se k němu jednou za 14 dní tak verzované distro.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.