abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 538 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.2.2021 14:58 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdelení souboru
    Takže u soubor.tar.gz je „přípona“ jenom gz?
    Ano, samozřejmě.
    $ file test.tar.gz 
    test.tar.gz: gzip compressed data, last modified: Sat Feb 27 12:51:33 2021, from Unix, original size 10240
    
    Jak to? Proč? (A dává to smysl, s ohledem na obsah souboru?)
    Dává to dokonalý smysl.
    $ gzip -d test.tar.gz
    $ ls
    test.tar
    $ tar -xvf test.tar 
    test.txt
    $ ls
    test.tar  test.txt
    
    Jinak řečeno: soubor test.tar.gz dekomprimuji programem gzip, čímž získám test.tar. To už je archiv, který sám o sobě může obsahovat různé soubory o různých příponách, pročež není zvykem je uvádět – nedává to smysl. V tomto případě, kdy jsem do .tar.gz ukryl jediný soubor, bych sice mohl celý archiv označit jako test.txt.tar.gz, ale ukazoval bych tím akorát svou hloupost a úplně zbytečné použití taru. Daleko smysluplnější by bylo test.txt.gz – a vskutku, s podobnými názvy se již setkat lze.
    Sorry jako, nic takového jako přípona neexistuje.
    Přípona, anglicky bychom řekli suffix, je věc, která existuje tak nějak z definice.
    Takže pokud UNIX nic takového jako příponu nezná, dá se s klidem říct, že přípona neexistuje.
    UNIX nezná tvojí mámu, ale to neznamená, že neexistuje/neexistovala.
    Jo, že jistý rychlý a špinavý „operační systém“ (sesmolený kýmsi za víkend a prodávaný davům neználků) kdysi umožňoval rozšířit úžasně dlouhé 8-znakové názvy o 3 znaky za tečkou, to je jakási ošklivá historie, na kterou nejlepší zapomenout. Podobně jako na fakt, že se ve středověkých městech vylévala hovna na ulici.
    V MS-DOSu měla přípona technický význam. Nejen v tom, že se jí dostávalo zvláštního zacházení na úrovni souborového systému (tečka samotná nebyla ve FAT uložená a např. názvy SOUBOR a SOUBOR. jsou proto identické), ale i proto, že se jednalo o primární a většinou asi jediný způsob určení typu souboru. Např. validní dávkový soubor, ovšem s jinou příponou než .BAT, by ze standardního COMMAND.COM zkrátka nešel spustit (pokud si správně vzpomínám).

    V UNIX-like systémech se s takto rigidními požadavky obvykle nesetkáváme a většina softwarového vybavení umí pracovat s libovolně pojmenovanými soubory. Přípona přežívá zejména jako užitečná konvence, která umožňuje na první pohled a s pomocí standardních nástrojů (jako např. ls nebo mc) poznat typ souboru. Je to možná trochu smutné, že ve 21. století stále pracujeme s vlastně, mohli bychom to tak nazvat, nízkoúrovňovými nástroji, které sami od sebe neudělají ten krok navíc a neřeknou nám skutečný význam toho kterého souboru, nýbrž se musíme spoléhat na jmenné konvence (!), ale na druhou stranu je to jednoduché a většinou to dobře funguje.

    Ale zpátky k tématu:
    Rozdělilo to, jenomže do souborů bez přípony .txt co je mi k ničemu.
    Technická poznámka: Nic takového jako „přípona“ neexistuje. Název souboru může a nemusí obsahovat tečku / tečky.
    Jak jinak bys tedy formuloval tazatelův výrok ty? On potřeboval, aby mu to vygenerovalo soubory, jejichž názvy končí znaky .txt. A tomu se prostě říká přípona. Stejně tak by mohl chtít, aby ty názvy začínaly nějakou předponou, prefixem. Poznámka o „neexistenci přípon“ je snaha o zbytečné hnidopišství, navíc založené na mylné domněnce, že přípona musí být část názvu souboru se speciálním technickým významem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.