abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 935 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.2.2021 14:58 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozdelení souboru
    Takže u soubor.tar.gz je „přípona“ jenom gz?
    Ano, samozřejmě.
    $ file test.tar.gz 
    test.tar.gz: gzip compressed data, last modified: Sat Feb 27 12:51:33 2021, from Unix, original size 10240
    
    Jak to? Proč? (A dává to smysl, s ohledem na obsah souboru?)
    Dává to dokonalý smysl.
    $ gzip -d test.tar.gz
    $ ls
    test.tar
    $ tar -xvf test.tar 
    test.txt
    $ ls
    test.tar  test.txt
    
    Jinak řečeno: soubor test.tar.gz dekomprimuji programem gzip, čímž získám test.tar. To už je archiv, který sám o sobě může obsahovat různé soubory o různých příponách, pročež není zvykem je uvádět – nedává to smysl. V tomto případě, kdy jsem do .tar.gz ukryl jediný soubor, bych sice mohl celý archiv označit jako test.txt.tar.gz, ale ukazoval bych tím akorát svou hloupost a úplně zbytečné použití taru. Daleko smysluplnější by bylo test.txt.gz – a vskutku, s podobnými názvy se již setkat lze.
    Sorry jako, nic takového jako přípona neexistuje.
    Přípona, anglicky bychom řekli suffix, je věc, která existuje tak nějak z definice.
    Takže pokud UNIX nic takového jako příponu nezná, dá se s klidem říct, že přípona neexistuje.
    UNIX nezná tvojí mámu, ale to neznamená, že neexistuje/neexistovala.
    Jo, že jistý rychlý a špinavý „operační systém“ (sesmolený kýmsi za víkend a prodávaný davům neználků) kdysi umožňoval rozšířit úžasně dlouhé 8-znakové názvy o 3 znaky za tečkou, to je jakási ošklivá historie, na kterou nejlepší zapomenout. Podobně jako na fakt, že se ve středověkých městech vylévala hovna na ulici.
    V MS-DOSu měla přípona technický význam. Nejen v tom, že se jí dostávalo zvláštního zacházení na úrovni souborového systému (tečka samotná nebyla ve FAT uložená a např. názvy SOUBOR a SOUBOR. jsou proto identické), ale i proto, že se jednalo o primární a většinou asi jediný způsob určení typu souboru. Např. validní dávkový soubor, ovšem s jinou příponou než .BAT, by ze standardního COMMAND.COM zkrátka nešel spustit (pokud si správně vzpomínám).

    V UNIX-like systémech se s takto rigidními požadavky obvykle nesetkáváme a většina softwarového vybavení umí pracovat s libovolně pojmenovanými soubory. Přípona přežívá zejména jako užitečná konvence, která umožňuje na první pohled a s pomocí standardních nástrojů (jako např. ls nebo mc) poznat typ souboru. Je to možná trochu smutné, že ve 21. století stále pracujeme s vlastně, mohli bychom to tak nazvat, nízkoúrovňovými nástroji, které sami od sebe neudělají ten krok navíc a neřeknou nám skutečný význam toho kterého souboru, nýbrž se musíme spoléhat na jmenné konvence (!), ale na druhou stranu je to jednoduché a většinou to dobře funguje.

    Ale zpátky k tématu:
    Rozdělilo to, jenomže do souborů bez přípony .txt co je mi k ničemu.
    Technická poznámka: Nic takového jako „přípona“ neexistuje. Název souboru může a nemusí obsahovat tečku / tečky.
    Jak jinak bys tedy formuloval tazatelův výrok ty? On potřeboval, aby mu to vygenerovalo soubory, jejichž názvy končí znaky .txt. A tomu se prostě říká přípona. Stejně tak by mohl chtít, aby ty názvy začínaly nějakou předponou, prefixem. Poznámka o „neexistenci přípon“ je snaha o zbytečné hnidopišství, navíc založené na mylné domněnce, že přípona musí být část názvu souboru se speciálním technickým významem.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.