abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 347 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.2.2021 18:44 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Migrace z ext4 na Btrfs

    @Andrej z Mordoru:
    Dělit rozhodně budu. ;-)

    Chyba. Ale když už, doporučuji aspoň udělat tu menší z možných chyb: Swap má být soubor, ne oddíl. Swapovací soubor je nesrovnatelně flexibilnější.

    Kromě toho bych poznamenal, že v posledních cca 10 letech jsem swap nepoužil a nepotřeboval, protože:

    1. „Swapování“ (v té nejdůležitější podobě) funguje i bez swapovacích oddílů a souborů (viz podrobnosti níže).
    2. Použití swapu v kombinaci s SSD je sporná záležitost, vzhledem k možnosti rychlého opotřebení SSD a jejich nízké latenci, kvůli které si uživatel problémů s pamětí nemusí včas všimnout a nečekaně se tak připravit o podstatou část životnosti SSD za krátkou dobu.
    3. Použití swapu znamená, že je potřeba víc RAM, která dnes už není zdaleka tak omezená a nedostupná jako kdysi. (A pokud se swap téměř nikdy nepoužije, k čemu tam vlastně je?)
      • Ano, swap se dá použít k hibernaci, ale můj notebook vydrží uspaný do RAM víc než 3 týdny (a asi i déle, jen jsem to nezkoušel), pročež mi smysl hibernace (a swapu) uniká.

    K prvnímu tvrzení výše bych rád dovysvětlil, že swapovací soubor nebo oddíl se v kofiguraci kernelu (celkem správně) jmenuje paging of anonymous memory. To ale znamená, že nenanonymní paměť, tj. ta, která pochází z mmap() a která má za prdelí úložiště (ve kterém je mmap()ovaná binárka, (kni)hovna nebo soubor, ke kterému se přistupuje přes mmap() (tj. každý soubor; kernel nemanipuluje se soubory nijak jinak než přes mmap() a stará API typu read() už jenom předstírají, že existují)) se dá vždy „odswapovat“ (tedy, odstranit z RAM ve prospěch něčeho důležitějšího) a později zase načíst zpátky, když je to potřeba. Proto absence swapovacího souboru nebo oddílu (kterou vřele doporučuji!) rozhodně neznamená, že se SSD/disk nepoužívá (v případě nedostatku RAM) místo RAM. Právě naopak, používá se, ba dokonce i mnohem bezpečněji (ve smyslu opotřebení SSD (nebo i disků)) a smysluplněji (z hlediska dlouhodobé udržitelnosti takového režimu provozu), než kdyby swapovací soubor či oddíl byl k dispozici.

    …200 GB LUKS+Btrfs oddíl a zbytek ~800 GB LUKS+Btrfs /data oddíl pro oddělená data…

    Proč ne raději subvolume s kvótami, které se dají (v případě dočasné potřeby) změnit?

    A jak by to bylo s vytvořením subvolumes @/ a @/home?

    btrfs subvolume create ...

    Mimochodem, ten zavináč je taková podivná libůstka a konvence některých distribucí; nic zásadního na něm nezávisí a nic se tak jmenovat nemusí. Já většinou pojmenovávám subvolume třeba jménodistribuce_očekávanýmountpoint nebo tak, takže třeba arch_home, arch_root a podobně. Ale to už je spíš věc „vkusu“.

    Jinak zkopírování něčeho na úrovni filesystému s (opravdu) všemi možnými libůstkami typu extended attributes a POSIX ACL je docela fuška. Tohle může být inspirace, ale furt to nemusí být všechno a jistě to není future-proof.

    Proto vždy vřele doporučuji spíš btrfs send ... | btrfs receive ..., což zaručuje, že cokoliv, co filesystém ukládá, se přenese. (Ale pochopitelně to nepřichází v úvahu při kopírování mezi různými filesystémy atd. Jo, bylo by hyper, kdyby například mezi zfs send / receive a btrfs send / receive existovala nějaká konverze, ale zatím (pokud vím) nic takového není.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.