abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    10.12.2021 16:39 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Archivace textu na CD

    Vypalované CD má životnost cca 5 let, pročež bych něco takového nenazýval „archivací“. Jo, kdysi dávno, asi tak v roce 2001, jsem se takhle pokoušel „archivovat“ své fotky. Samozřejmě jsou všechny nenávratně pryč. (Což jsem zjistil asi tak v roce 2008, když jsem se na ně chtěl podívat.) Jasně, možná by je dobře vybavení specialisté dokázali ještě nějak obnovit, ale nakonec jsem se s jejich ztrátou zkrátka smířil; čas a úsilí má smysl věnovat spíš věcem budoucím než věcem minulým.

    Tedy CD (a plastová optická média obecně) jsou z mnoha dostupných možností v podstatě ta nejhorší „archivace“.

    Zapisovatelná optická média byla zajímavou kapitolou historie. Byl to zvláštní „polofunkční scam“, který sice doopravdy něco dělal (ukládal a chvíli i četl), ale byl těžce podřadný, pokud jde o dlouhodobou spolehlivost. Neschopná technologie kolem „vypalování“ se dostala do popředí zájmu skrz lživou reklamu o údajné 100-leté životnosti vypalovaných CD. Kdyby tak vypalovaná CD vydržela aspoň dvacetinu slibované doby! Kdepak.

    (Bohužel i u těch odkazovaných CD je známá „stoletá lež“ uvedená. Obecně platí: Pozor na neověřitelná tvrzení. Pozitivního výsledku se sami osobně nikdy nedočkáme (ze zjevných biologických důvodů). Negativní výsledek (který je vidět všude kolem; data jsou pryč za cca 5 let) se dá snadno odbýt stylem „vždyť ta CD nebyla ve správné stálé teplotě a v inertní atmosféře, tak smůla“.)

    K archivaci čehokoliv bych doporučoval:

    • (a) cloud, o který se někdo aktivně stará, udržuje automaticky několik aktivních geograficky oddělených záloh i několik pasivních záloh pro nejhorší případy, postupně migruje data na novější a novější média / technologie atd.
      • A ideálně několik cloudů, kdyby jeden přestal fungovat, zanikl, zrušil přístup atd.
      • A samozřejmě šifrovat, jak jinak; cloud je zkrátka cizí počítač.
    • (b) v případě anti-cloudových názorů několik replikovaných a navíc geograficky oddělených médií bez pohyblivých částí (SSD, flashdisky) a s rozumným (vlastním) systémem ověřování / synchronizace záloh.
      • A samozřejmě šifrovat, jak jinak; každé médium může někdo odcizit.

    Ač mnozí uživatelé takové tvrzení neradi slyší, nedílnou součástí jakýchkoliv záloh / archivů (a nutnou podmínkou jejich smysluplnosti) jsou aktivity s nimi spojené, tedy jejich průběžná obnova a údržba. Nic nevydrží věčně. Já například u svých „archivovaných“ dat cca jednou za 10 let nahrazuji média, na kterých jsou uložená, většinou po třetinách replik, tj. větší akce tohoto druhu se u mě koná každé 3 roky a něco: Vzít nejstarší typ médií, vše pečlivě ověřit, zkopírovat na nejnovější typ médií — plus nejnovější souborový systém, plus nejnovější šifrování — a stará média vyřadit.

    Tohle^^^ je podle mě jeden z mála „trvale udržitelných“ způsobů dlouhodobého ukládání osobních dat.

    Ještě jedna pointa na závěr: Co kdyby náhodou zázračné CD přece jen vydrželo 100 let? Inu, to by nepomohlo, protože žádné šifrování nebude bezpečné 100 let. Zkrátka, zálohy musí být v nějakém smyslu aktivní.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.