abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (18%)
     (18%)
     (9%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (55%)
    Celkem 11 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    30.1.2022 10:45 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prístup ku súborom Android 11
    Zkráceně a trochu zjednodušeně:

    Soubory a aplikace na Androidu stručně: Pod Androidem aplikace běží každá pod svým uživatelským účtem (tj. má své UID, účty se jmenují nějak jako u0_a42 – uživ. 0, aplikace 42). Je používán SELinux (snad od Androidu verze cca 4.4) pro omezení přístupu aplikací k HW, souborům jiných aplikací, zápisu do „externího“/sdíleného/„/sdcard“ úložiště (dnes ne nutně SD karta – prostě FS, kam mají aplikace přístup) atd. „Správné“ rozhraní pro meziprocesovou komunikaci je skrz Javovské API – intenty (tj. co spustit + parametry) apod. Klasické Linuxové rozhraní funguje, s tím, že někde od Androidu 5 existuje Storage Access Framework (SAF), který poskytuje abstrakci nad FS – něco a způsob GVfs (soubory nejsou nutně na zařízení, jiná aplikace může obstarávat přístup).

    Do /data a podadresářů jsou přimountovány FS pro jednotlivé aplikace – /data/data/org.example.app (private data aplikace), /data/app/… (balíčky), /data/local/tmp (systémové tmp).

    Pak máme sdílená úložiště – interní (překvapivě /sdcard, dnes spíše /storage/emulated/0) a další přimountované typicky někam do /storage. Tam mají aplikace read-only přístup (do Androidu 11?) bez jakýchkoliv oprávnění (nikoliv ta linuxová, ta jsou určena manifestem, u novějších systémů aplikace nemusí mít všechny od instalace a žádá až za běhu). Pro zápis je nutné oprávnění (tj. schválí uživatel při instalaci nebo za běhu). V podadresáři Android/ mají aplikace další podadresáře pro data, kam mohou aplikace vzájemně přistupovat. Aplikace má přístup pro zápis do svého podadresáře. Pak je Android/obb/, kam se mohou dostáhnout další bloby z Google Play při instalaci (až 2 na aplikaci), které jsou oddělené od balíčku (APK).

    Proč „rootovat“? Uživatel nemá na Androidu přístup ke všemu – se systémem muže interagovat jenom prostřednictvím aplikací, které nemohou všude. Snad největší možnosti má uživatel s ADB (Android Debugging Bridge, zpravidla po USB kabelu), kdy může běžet pod uživatelem shell (dříve i pod rootem), ale i ten nesmí moc sahat na systém (read-only až žádný přístup) a nemá přístup k /data/data (privátní data aplikací), pokud aplikace není verze k debugování. Do Androidu 10 bylo možné vytvořit zálohu včetně privátních dat přes ADB, teď už ne. Rootnutí znamená zjednodušeně to, že uživatel dostane přístup k rootovským oprávněním (přes ADB, nebo se nainstaluje su, které umožní aplikaci spouštět příkazy pod rootem, zpravidla se souhlasem uživatele – à la kdesu). Zpravidla tu trochu zavází SELinux. Možností je několik – zranitelnosti SW (tj. z user-spacu), nahrání vlastního systému bootloaderem nebo úprava systému přes ADB sideload (to dělá recovery, tedy program, který je možné spustit při bootování nebo přes ADB a umožňuje například smazat data nebo přeinstalovat systém) nebo i výměna bootloaderu. Ne každý výrobce to chce uživateli zrovna usnadnit – někde můžete „odemknout bootloader“ (umožnit instalaci nepodepsaného SW) přes USB kabel, jinde chce telefon heslo (pro každý kus samozřejmě jiné) nebo někde je propojka na desce. Často, zejména u starších verzí, pomůžou neopravené chyby v OS. Dříve to bývalo snazší – uživatel měl rootovská oprávnění s ADB už od výroby.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.