abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.6.2023 11:58 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Potrebujem swap/swap to file pri 128GB RAM?
    1. WoL z hibernace bezne pouzivam, funguje a system je pri hibernaci 0% casu v provozu, jen LAN ceka

    Záleží na použití toho systému. Pokud je přijatelné, že se musí napřed nějak (netriviálně) „aktivovat“ (WoL + SSH do initramdisku pro vzdálené odemčení LUKS), aby se dal použít, může to třeba i fungovat.

    Pokud se ovšem LUKS otevírá sám takovým tím klasickým způsobem pomocí klíče uloženého v TPM2, který TPM2 zpřístupní, pokud je v pořádku SecureBoot a pokud nebyl přeflashovaný firmware … inu, potom hibernace nemá žádnou výhodu vůči uspání — zatímco uspání nechá v RAM master key, probuzení z hibernace (stylem LUKS+TPM2) automaticky odemkne LUKS (a dostane master key do RAM), klidně bez autentifikace toho, kdo probuzení způsobil…

    Jinak, asi jsem neměl štěstí na motherboardy, UEFI a jejich WoL. Vždycky se mi to probouzelo, kdy nemělo, a neprobouzelo, kdy mělo. Že bych se na to mohl spolehnout, až budu 1000 km daleko, k takovému dojmu jsem bohužel nikdy nedospěl.

    2. hibernaci pouzivam nekolikrat za den

    Zajímavá záliba. No, já zase několikrát za den chlastám whisky. Každý má něco takového … svého.

    3. hibernace narozdil od suspendu nenechava odemcenej LUKS

    První hesla, která mě napadají: AMD SME, Intel TME… Takže ne, u moderního hardwaru není LUKS v žádném smyslu „ponechaný odemčený“. Hodně štěstí při cold boot útocích a získávání klíče z RAM pod SME nebo TME. Nic z toho sice nebude neprůstřelné, je to proprietární a bude to mít bezpečnostní díry, nicméně … ten cold boot útok na SME a TME zatím (na rozdíl od Yetiho) nebyl viděn.

    Každopádně, pokud to máš opravdu dobře zabezpečené, bude to bezesporu zajímavá konfigurace: Musíš tam tedy mít napřed dost obsáhlý initramdisk, do kterého to nabootuje po WoL a který umí spustit svůj vlastní SSH server, do kterého se pak můžeš přihlásit a odemknout LUKS pro pokračování „probuzení“ z hibernace (nebo bootu)…

    Jinak, pokud se LUKS odemyká automaticky za asistence TPM2, může být hibernace zranitelnější než uspání: K získání master key z počítače uspaného do RAM potřebuješ provést cold boot útok včas a v místě, kde počítač zrovna je, zatímco pro získání master key z automaticky odemykaného hibernovaného počítače je cold boot nesrovnatelně snazší; můžeš hibernovaný počítač napřed odpojit a odnést, kam potřebuješ.

    Každopádně záleží na požadavcích na ten systém. Pokud příslušný systém má za úkol existovat trochu samostatně a musí se umět aktivovat bez zásahu uživatele, obvykle v tom bude hrát roli jistý kompromis (který SME / TME částečně řeší, ale nic není dokonalé).

    4. boot + spusteni hromady app s dostanim do puvodniho stavu je nekolikanasobne pomalejsi nez kdybych probouzel z hibernace na rotacaku

    S dobrým desktopovým prostředím mi to nepřipadá problematické.

    Pokud je momentální konfigurace desktopového prostředí jaksi důležitá a obtížně / pracně dosažitelná, dá se říct, že patří k uživatelovým „datům“ a měla by tedy být náležitě zálohova(tel)ná, obnovitelná atd.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.