abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.8.2023 12:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chyby na disku

    Tak takového serveru bych se fakt bál. V jakém stavu jsou na něm data, to je ve hvězdách.

    …s hardwarovým RAID řadičem…

    Pozor, nic takového neexistuje. Je to chybný název, scam a pohádka. Takzvaný „hardwarový“ řadič má dvě „skvělé“ vlastnosti:

    • Na AID1 bude vracet náhodně zničená data, když bude jedna z replik z jakéhokoliv důvodu zničená. Prokládané čtení vrátí tu platná data, tu zase neplatná, a nikdo nebude vědět, která jsou která.
    • Na AID5 selhání kteréhokoliv jednoho disku zničí všechna data na všech discích, protože může nečekaně spustit resilvering a namíchat zničená data do distribuované parity i do datových bloků všude.

    RAID se tomuhle↑ ve slušné společnosti neříká. Je to AID bez R.

    Ideální by bylo vyměnit všechny disky v poli, ale to je až krajní možnost.

    Bohužel existuje nesmyslná pověra, že se mají disky měnit najednou, že se mají kombinovat jenom disky podobného stáří a podobně. Máloco může být vzdálenější pravdě.

    Takový nesmysl pak vede k potu a slzám — a kaskádám selhání. Když na starém RAID5 (neřkuli AID5) začne náročná oprava po náhradě disku, pravděpodobnost selhání dalšího disku je nepříjemně vysoká.

    Proto je rozumné mít v RAID poli plánovanou rotaci disků. Jasně, zpočátku pole sestává z nových disků a je zdánlivě škoda je rotovat, ale takový už je život; buď chci dlouhodobý spolehlivý provoz bez náhlých dramatických událostí, nebo mám jiné priority…

    Příklad rotace: Dejme tomu, že máme (skutečný) RAID (pozor, ne „hardwarový“ AID) s 8 disky. První dva roky se nechá běžet beze změn. Pak se každý kvartál vymění 1 disk, toho času nejstarší (nebo zpočátku jeden z nejstarších, dokud je ještě stáří některých disků stejné). Co tohle zajistí:

    • Žádný disk není nikdy starší než 4 roky.
    • Není nouze o nouzové náhradní disky; třeba ten, který byl vyřazený hned po dvou letech, může ještě jednoho dne zachraňovat svět.
    • Nakonec to celé zkonverguje k rozdělení stáří disků od prvního do osmého kvartálu provozu — a díky tomu je i v případě výměny disků a různých dramatických selhání nižší pravděpodobnost, že přijde kaskáda selhání najednou.
    • Proces výměny disků je známá rutina a v případné nouzové situaci (byť méně pravděpodobné než „obvykle“) je náprava rychlejší, s nižší pravděpodobností selhání lidského faktoru.
    • Starosti, co s vadnými bloky a jestli a kdy, odpadnou, protože to do takové fáze zpravidla nedospěje.

    Samozřejmě záleží na tom, jaké požadavky se na příslušný server kladou a kolik stojí (zbytečná a nečekaná a přesčasová) práce lidí v případě selhání ve srovnání s … koupí jednoho disku za kvartál. Bude tam značný nepoměr; zbytečná práce lidí je klidně o dva desítkové řády dražší.

    ├─sdb3                           8:19   0    1.6T  0 part
    │ ├─rhel--raid5-root           253:0    0     32G  0 lvm  /
    │ ├─rhel--raid5-swap           253:1    0     16G  0 lvm  [SWAP]
    │ ├─rhel--raid5-home           253:5    0      2G  0 lvm  /home
    │ ├─rhel--raid5-var            253:6    0     12G  0 lvm  /var
    │ ├─rhel--raid5-tmp            253:7    0      4G  0 lvm  /tmp
    │ ├─rhel--raid5-max            253:8    0     16G  0 lvm  /max
    │ ├─rhel--raid5-max_maxp_homes 253:9    0     12G  0 lvm  /max/maxp/homes
    │ ├─rhel--raid5-IDSDATA        253:10   0    120G  0 lvm  /IDSDATA
    │ └─rhel--raid5-data2          253:11   0    1.4T  0 lvm  /data2
    

    Tohle↑ je učiněná katstrofa. Zbytečné tříštění prostoru nedává nikdy smysl. Aby jeden proces nezabral druhému procesu celý disk, od toho jsou kvóty a podobné vymoženosti, které lze kdykoliv dynamicky upravit, trvale nebo dočasně, podle potřeby.

    Co když bude /var jeden den potřebovat 13G místo 12G? S rozumným (ne)rozdělením diskového prostoru tohle není žádný problém. Upravím kvótu, uložím/vypočítám, co je potřeba, pak zase kvótu zredukuju. S touhle šíleností se z úplně běžné věci stává rocket science, zoufalství a hra na pacmana k tomu.

    Jasně, že LVM dokáže (libovolně fragmentovaně) přidat k LV další bloky odněkud odjinud a v tom se pak dá nafouknout souborový systém — který rozhodně nemá být od volume managementu ani od RAIDu oddělený, leč u obsolete technooogií typu LVM bohužel je —, ale nechtěl bych něco takového podstupovat. Přesněji, v roce 2003 klidně jo, protože tenkrát bych musel. V roce 2023 už ne, protože … nemusím.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.