abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 548 hlasů
     Komentářů: 25, poslední dnes 20:12
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.8.2023 12:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chyby na disku

    Tak takového serveru bych se fakt bál. V jakém stavu jsou na něm data, to je ve hvězdách.

    …s hardwarovým RAID řadičem…

    Pozor, nic takového neexistuje. Je to chybný název, scam a pohádka. Takzvaný „hardwarový“ řadič má dvě „skvělé“ vlastnosti:

    • Na AID1 bude vracet náhodně zničená data, když bude jedna z replik z jakéhokoliv důvodu zničená. Prokládané čtení vrátí tu platná data, tu zase neplatná, a nikdo nebude vědět, která jsou která.
    • Na AID5 selhání kteréhokoliv jednoho disku zničí všechna data na všech discích, protože může nečekaně spustit resilvering a namíchat zničená data do distribuované parity i do datových bloků všude.

    RAID se tomuhle↑ ve slušné společnosti neříká. Je to AID bez R.

    Ideální by bylo vyměnit všechny disky v poli, ale to je až krajní možnost.

    Bohužel existuje nesmyslná pověra, že se mají disky měnit najednou, že se mají kombinovat jenom disky podobného stáří a podobně. Máloco může být vzdálenější pravdě.

    Takový nesmysl pak vede k potu a slzám — a kaskádám selhání. Když na starém RAID5 (neřkuli AID5) začne náročná oprava po náhradě disku, pravděpodobnost selhání dalšího disku je nepříjemně vysoká.

    Proto je rozumné mít v RAID poli plánovanou rotaci disků. Jasně, zpočátku pole sestává z nových disků a je zdánlivě škoda je rotovat, ale takový už je život; buď chci dlouhodobý spolehlivý provoz bez náhlých dramatických událostí, nebo mám jiné priority…

    Příklad rotace: Dejme tomu, že máme (skutečný) RAID (pozor, ne „hardwarový“ AID) s 8 disky. První dva roky se nechá běžet beze změn. Pak se každý kvartál vymění 1 disk, toho času nejstarší (nebo zpočátku jeden z nejstarších, dokud je ještě stáří některých disků stejné). Co tohle zajistí:

    • Žádný disk není nikdy starší než 4 roky.
    • Není nouze o nouzové náhradní disky; třeba ten, který byl vyřazený hned po dvou letech, může ještě jednoho dne zachraňovat svět.
    • Nakonec to celé zkonverguje k rozdělení stáří disků od prvního do osmého kvartálu provozu — a díky tomu je i v případě výměny disků a různých dramatických selhání nižší pravděpodobnost, že přijde kaskáda selhání najednou.
    • Proces výměny disků je známá rutina a v případné nouzové situaci (byť méně pravděpodobné než „obvykle“) je náprava rychlejší, s nižší pravděpodobností selhání lidského faktoru.
    • Starosti, co s vadnými bloky a jestli a kdy, odpadnou, protože to do takové fáze zpravidla nedospěje.

    Samozřejmě záleží na tom, jaké požadavky se na příslušný server kladou a kolik stojí (zbytečná a nečekaná a přesčasová) práce lidí v případě selhání ve srovnání s … koupí jednoho disku za kvartál. Bude tam značný nepoměr; zbytečná práce lidí je klidně o dva desítkové řády dražší.

    ├─sdb3                           8:19   0    1.6T  0 part
    │ ├─rhel--raid5-root           253:0    0     32G  0 lvm  /
    │ ├─rhel--raid5-swap           253:1    0     16G  0 lvm  [SWAP]
    │ ├─rhel--raid5-home           253:5    0      2G  0 lvm  /home
    │ ├─rhel--raid5-var            253:6    0     12G  0 lvm  /var
    │ ├─rhel--raid5-tmp            253:7    0      4G  0 lvm  /tmp
    │ ├─rhel--raid5-max            253:8    0     16G  0 lvm  /max
    │ ├─rhel--raid5-max_maxp_homes 253:9    0     12G  0 lvm  /max/maxp/homes
    │ ├─rhel--raid5-IDSDATA        253:10   0    120G  0 lvm  /IDSDATA
    │ └─rhel--raid5-data2          253:11   0    1.4T  0 lvm  /data2
    

    Tohle↑ je učiněná katstrofa. Zbytečné tříštění prostoru nedává nikdy smysl. Aby jeden proces nezabral druhému procesu celý disk, od toho jsou kvóty a podobné vymoženosti, které lze kdykoliv dynamicky upravit, trvale nebo dočasně, podle potřeby.

    Co když bude /var jeden den potřebovat 13G místo 12G? S rozumným (ne)rozdělením diskového prostoru tohle není žádný problém. Upravím kvótu, uložím/vypočítám, co je potřeba, pak zase kvótu zredukuju. S touhle šíleností se z úplně běžné věci stává rocket science, zoufalství a hra na pacmana k tomu.

    Jasně, že LVM dokáže (libovolně fragmentovaně) přidat k LV další bloky odněkud odjinud a v tom se pak dá nafouknout souborový systém — který rozhodně nemá být od volume managementu ani od RAIDu oddělený, leč u obsolete technooogií typu LVM bohužel je —, ale nechtěl bych něco takového podstupovat. Přesněji, v roce 2003 klidně jo, protože tenkrát bych musel. V roce 2023 už ne, protože … nemusím.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.