abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.9.2023 15:51 ml
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Použianie NTFS fs v Linuxe, pár otazok?
    Jenom přidám pár pozorování. Taktéž se pohybuju ve světě widlí i tučňáků. Widle bych nejradši zatratil (ostatně na domácí počítače instaluju výhradně linux už od roku 12, ale v mém "muzeu" jsou i starší stroje, kde widlw přežívají), ale musím zůstat kompatibilní s windows-only kolegy (m$ office a jeho příslušnství jako visio a mathtype dělají v lo trochu problémy). Tedy jsem dal trochu šanci desítkám na novém pracovním ntb, abych zjistil, že je to stejná příšernost jako vše předtím.

    V zásadě mi ntfs přijde jako nejlepší filesystém pro přenášení dat i přes flešky (u FAT se většinou narazí na maximum 4 gigabajtů na soubor, často potřebuju větší). Na jednom počítači mám i v interním disku ntfs, tam jsem zase narazil na limit kolem 10 miliónů souborů (prostě po dosažení této hranice mi odmítal linux do ext přidávat další; v ntfs stačilo přidat desetimiliontý a první (cca) ve windows a zase to (i v linuxu) šlo dokud jsem nedosáhnul 20 milionů, od té doby to jde, tak nevím jestli je to na věky nebo jsem ještě nedosáhnul na 30 milonů).

    Exfat je v linuxu v pohodě, ale do widlí ho v žádném případě nedoporučuju. (Bývaly tak formátované externí disky a windows po nějaké době ho rozprasil a připojoval read-only a neuměl ho opravit (chkdsk selhávalo na tom, že je jen ke čtení). Stačilo připojit v linuxu, udělat jakoukoliv změnu a vše bylo v pododě i ve widlích (veškeré soubory byly v pořádku, jakýkoliv pokus o nalezení něčeho vadného selhal). Od té doby jak se mi dostane externí hdd s exfat, tak než na něj něco nahraju, formátuju ho na ntfs.)

    Problémy jsou se jmény souborů, v linuxu nevadí : nebo ? a klidně je tam frkne. A to samé s case sensitive jmény. Window nepozná rozdíl mezi Soubor, soubor a SOUBOR (a pod.). Takže na takových fleškách mám adresář Blbé Názvy, kam takové soubory uklízím než je přejmenuju.

    Zatím jsem se nesetkal s problémy při odebrání disku ve widlích, dokonce i když psal, že "existuje program, který může užívat disk" blablabla (oproti hlášce linuxu, která přesně ukáže který program a ne nějaké obecné widlokecy). Naopak v linuxu je potřeba disk poctivě odebrat a čekat, než se ukáže hláška, že ho lze odebrat. Už jsem si kolikrát odnesl soboury s nulama, než jsem se to naučil.

    Dávat ext do widlí, to je tak o to, že ho widle zformátujou, aniž by se zeptaly. Takže tomu se radši vyhybám.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.