abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.9.2023 10:56 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na SSD
    …abych zabranil nadbytecne castym a nadbytecne datove velkym zapisum/prepisum na SSD…

    Úvahy jsou správné. Zásada číslo 1: Nikdy nevytvářet swap. Taky je dobré se ujistit, že /tmp, /run a podobné adresáře jsou tmpfs, jak to u slušných distribucí bývá, nikoliv cosi prezistentního.

    …a nezavisi na poctu zapisu/prepisu bunek disku…

    Závisí. Ale to nechme stranou. (Závislost je složitější než u SSD.)

    Jake oddily a jake souborove systemy pouzit?

    Souborový systém: Jediná smysluplná volba je Btrfs (posledních cca 10 let). Dalších úvah na toto téma netřeba.

    Oddíly:

    • U disku, ze kterého se nebootuje: žádné. Žádná GPT, žádné oddíly, žádná zbytečná metadta, žádné zbytečné vrstvy. Btrfs přímo na disku.
    • U disku, ze kterého se bootuje: GPT a přesně dva oddíly: UEFI oddíl (kterému se v takovém případě nelze vyhnout) a k tomu jeden další oddíl na Btrfs.
    • Existuje ovšem skvělá možnost povýšit druhý případ na první: UEFI oddíl dát na obyčejný flashdisk za pár korun. (Může být uvnitř case, aby nezabíral vnější port.) Z toho bootovat. Pak lze mít SSD 100% bez zbytečných oddílů.

    Nastavení: V podstatě není nutné. Btrfs si automaticky zjistí, že se jedná o SSD, a nastaví si vše potřebné. Ve výstupu mkfs.btrfs bude někde SSD detected: ... a pokud je tam správná odpověď, bude vše v pořádku.

    Mimo téma (netýká se SSD): Vřele doporučuji použít xxhash místo crc32c (viz man mkfs.btrfs).

    Jo a ještě někde v sysctl.d si občas nastavuju vm.dirty_writeback_centisecs = 6000. Což je ale kontroverzní nápad, protože otázka je, jestli je uživatel opravdu ochoten ztratit až minutu práce (při nečekaném vypnutí) jen pro jakési pohodlí a menší opotřebení stroje. Různá pro a proti si už musí každý rozmyslet.

    Jak zajistit rovnomerne opotrebeni SSD a celkove minimalni pocty a objemy zapisu/prepisu?

    To první nemáš jak zajistit; to (ne)zajišťuje firmware SSD. To druhé se ovlivnit dá, třeba tím, že výpočty, které intenzivně vytvářejí spoustu dočasných dat (příklad: kompilace velkých kusů software, kernelu atd. atp.) necháš ukládat dočasné soubory někam do tmpfs.

    Je tu ale jedna otázka: Morální životnost hardwaru je tak maximálně kolem 5 let. Pak se v podstatě každý začne poohlížet po něčem novém. Jaký má tedy smysl zacházet s SSD tak, aby dokázalo přežít třeba 20 let? Podle mě žádný. Já osobně beru SSD jako spotřební materiál. Když dosáhne třeba 30% TBW, jeho rychlost je hluboko pod 1% původní rychlosti (příklad: <50 MB/s místo >5 GB/s) a v takovém případě ho prostě vyměním. (Přesněji řečeno, obvykle to u mě je Btrfs RAID1 nebo RAID6, takže ta SSD prostě postupně nahradím, bez nějakého dramatického kopírování souborů.)

    Dlužno navíc ještě dodat, že velké opotřebení SSD s častými výměnami u mě souviselo s výpočty, které 999‰ lidí nedělá. (A já už taky ne.) Při „normálním“ (byť intenzivním) použití mých SSD to vidím na několik let životnosti a pak výměnu kvůli zastaralosti, ne kvůli opotřebení.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.