abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.1. 19:28 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LUKS2 BTRFS OMV6 ztráta dat
    Tím, že Btrfs odřízneš od fyzického zařízení se připravíš o jeho nejsilnější zbraně. Je to cow FS. Takže si furt převaluje data sem a tam. Chápeš důsledky? Furt se něco kryptuje! A pokud je to v řádech terabajt.. no potěš koště. Ovšem co je nejdůležitější. Pokud se stane to co tobě, jsi v pytli, protože nemáš šanci zjistit co kde a jak dát dokupy. Je to příliš velký objem na to aby sis ho odsypal někam kde si můžeš hrát a stačí jedna neuvážená operace při které něco smažeš nebo přepíšeš. A jsi přesně tam kde jsi se ocitnul.

    Plácáš tady totální, kolosální a monumentální nesmysly, navíc ještě s výstavní arogancí.

    Samozřejmě, že Btrfs se dává na LUKS, jako ostatně kterýkoliv jiný souborový systém (bez vestavěné podpory pro šifrování; tu Btrfs zatím nemá).

    Samozřejmě, že každé zařízení pod Btrfs musí být šifrované odděleně, protože „sjednocením“ těch zařízení do nějaké pofidérní AID vrstvy bez R (jako například dmraid / mdadm) by se Btrfs připravil o ty nejsilnější zbraně — tedy o skutečnou redundanci.

    Škoda, že i skutečná redundance má své meze. Odolnost proti selhání 2 médií se selháním 3 médií mění v bezvýchodnou situaci za všech okolností. Tohle je právě ten důvod, proč mají existovat fyzicky oddělené zálohy. (Také s redundancí, také na Btrfs, také na LUKS, ale fyzicky oddělené, aby na ně nedosáhl tentýž požár, aby je nezpalavila tatáž povodeň atd.)

    Résumé: Konfigurace, kterou popsal tazatel, byla rozumná a v nejlepším pořádku; není na ní nic v rozporu s „best practices“, „state of the něco“ atd. atp. Jenom zkrátka můžou přijít situace, které z principu ustát nemůže, a přesně taková situace bohužel nastala.

    Takže si furt převaluje data sem a tam.

    Prdlajs. Nevymýšlej si báchorky. Uživatel má plnou kontrolu nad tím, jestli a kdy a jak často chce souborový systém balancovat. Pokud se nemění stupeň redundance, počet médií ani jiná podstatná nastavení, k žádnému balancování (nebo co tím převalováním zkoušíš naznačit) není důvod. I když k němu nastane důvod, například po změně implicitního layoutu z raid6 na raid1c3, dejme tomu, nedochází k němu nikdy samovolně, natož furt.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.