abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Nová verze

    Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:55 | IT novinky

    Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze

    Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | IT novinky

    Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 12:44 | IT novinky

    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | Zajímavý článek

    Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.

    Vlado99 | Komentářů: 5
    včera 03:00 | Zajímavý software

    Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 2038 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.7.2024 18:44 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přesunutí BTRFS snapshotu na jiné místo
    Mountnu subvolume toho stejného filesystému (mount /dev/sda1 /mnt/a -o subvol=/a).

    Ano, souhlasím, že tenhle případ nefunguje správně. mv na jedné straně správě rozezná, že se jedná o stejný adresář / subvolume, a to i skrz explicitní mount point. Na druhé straně ale nerozezná možnost přesouvat skrz různé explicitní mount pointy efektivně. To je ošklivé.

    Moje doporučení je nepoužívat explicitní mount pointy pro subvolume, pokud to jenom trochu jde. Znám případy, kdy to nejde: Když mám několik distribucí na jednom Btrfs a mám například subvolume /root_arch a /root_fedora a k nim /var/arch a /var/fedora (mountované dle potřeby jako / a /var). Nebo když nějaký backup systém na automatické snapshotování / verzování celého stromu používá různé dynamické názvy svých snapshotů, které automaticky vybírá a mountuje do známých názvů.

    V takových situacích bohužel bude mv dělat brute-force kopie. (Na druhé straně: třeba mv mezi / a /var je podivný případ a všude možně jinde bych měl mít implicitní mount pointy (například mám-li ve svém /home pár subvolume, „mezi kterými“ (obrazně řečeno; v reálu nemají hierarchii) bych chtěl přesouvat jiné subvolume).)

    Tady je názorně ten problém s brute-force kopií způsobenou explicitním mount pointem na subvolume:

    btrfs subvolume create sub{1{,/{a,b}},2}
    mkdir mnt{1,2}
    
    { IFS='[ ]' read -r device subvolume _; read -r mountpoint; } < <(
        until findmnt -cfnoSOURCE -dbackward .; do cd ..; done
        echo "$PWD")
    
    mount -o subvol="${subvolume}${PWD#"${mountpoint}"}/sub1" "$device" mnt1
    mount -o subvol="${subvolume}${PWD#"${mountpoint}"}/sub2" "$device" mnt2
    
    mv sub1/a mnt1/  # mv: 'sub1/a' a 'mnt1/a' jsou jeden a tentýž soubor
    mv sub1/a mnt2/  # OK <<< POZOR, brute-force kopie!
    mv sub2/a sub1/  # OK <<< POZOR, brute-force kopie! (sub2/a je už jen adresář)
    mv sub1/b sub2/  # OK <<< zachová subvolume
    mv sub2/b sub1/  # OK <<< zachová subvolume
    
    umount mnt{1,2}
    rmdir mnt{1,2}
    
    btrfs subvolume delete sub1/a  # ERROR: Not a Btrfs subvolume: Invalid argument
    btrfs subvolume delete sub{2,1{/b,}}
    

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.