abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 525 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.1. 12:50 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fs XFS
    Já si myslím, že taková speciální věc je neexistence fsck na ZFS (a obdobně pro btrfs, kde fsck sice existuje, ale je ve stavu "do not use")

    Tuhle přihlouplou a stokrát vyvrácenou pověru o fsck hodláš opakovat ještě dlouho?

    Hele, to je ale zajímavé, že někomu tohle docvakne už koncem nultých let, na základě dokumentace k ZFS a (ranému) Btrfs, zatímco někomu jinému to ještě o 15 let později … ehm … působí nejasnosti. Inu, každý svým tempem, že jo…

    Na kterém FS existuje fsck? Na základě představy o fsck, kterou výše naznačuješ (že zázrakem, záhadně, z křišťálové koule obnoví (meta)data ztracená kvůli selhávající RAM), nelze než konstatovat, že žádný FS nemá fsck; fsck dle tvých představ v tomhle vesmíru neexistuje.

    Otázka je tedy stále stejná (už asi 10 let): S čím srovnáváš? Co je ten etalon, ten hypotetický ideální FS? Jmenuj ho, prosím. Jsem zvědavý. Už ho tajíš příliš dlouho. Nenechávej si to tajemství pro sebe.

    Když se ti vlivem chyby RAM poškodí struktura, co budeš dělat?

    Co si vojín Kefalín představuje pod takovým pojmem struktura? Asi metadata?

    To↑ je ovšem nahrávka na smeč pro Btrfs, který (na rozdíl od špatných, zastaralých FS) implicitně (pokud uživatel nestanoví jinak) ukládá dvě kopie metadat (i na jednom zařízení), samozřejmě chráněné checksumy, aby se nepoškozená kopie (existuje-li ještě) dala s rozumnou pravděpodobností identifikovat. (Co když se obě kopie zapsaly ze stejné, poškozené RAM? Tak smůla, ale opět: S čím srovnáváme? Co by dopadlo lépe?)

    Co tedy bude uživatel dělat?

    • Pokud má béčkový zastaralý FS, například Ext4 nebo XFS, bude plakat, protože zastaralý FS nemá žádnou redundanci, aby mohl cokoliv obnovit, a fsck, jak už jsem psal, nemá křišťálovou kouli, aby si nenávratně ztracená (meta)data domyslel.
      Ba co hůř: v případě dat neumí vůbec poznat, že jsou poškozená!
    • Pokud má rozumný souborový systém na jednom zařízení, první možnost záchrany jsou (implicitně) duplikovaná metadata chráněná obvyklými checksumy (v rámci téhož zařízení). Dokud rozsah poškození nezasáhne obě / všechny repliky důležitých metadat, s rozumnou pravděpodobností bude souborový systém čitelný a metadata opravitelná. Poškozená data, existují-li, budou identifikovatelná, ač (pochopitelně) neopravitelná. (Leda že by uživatel zvolil také duplicitní ukládání dat — který starý béčkový FS takovou volbu má, mimochodem?)
    • Pokud má rozumný souborový systém na několika zařízeních, přibývá mnoho dalších možností opravy poškozených (meta)dat díky redundanci (kromě RAID 0). Checksumy řeknou, která replika nebo které RAID 5/6 bloky jsou (pravděpodobně) nepoškozené. Zbytek dat se doplní a dopočítá.
    • Pokud je poškození takové, že jde všechno do kytek, půjde to na zastaralém FS do kytek s mnohem větší pravděpodobností. V takovém případě nezbude než sáhnout po oddělených zálohách (jiný systém, jiná instance FS). A právě atomické inkrementální zálohy nad řadou snapshotů jsou zase jedna z disciplín, ve kterých Btrfs září, zatímco zastaralé FS neumí nic.

    Musím zopakovat (cca podvacáté) znova důvod, proč ZFS a Btrfs nemají zbytečný nesmysl zvaný fsck: Rozumný FS s checksumy, copy-on-write a redundancí musí být (v mezích zvolené redundance) funkční a odolný proti chybám, i když jsou chyby odhalené (nebo přímo nastanou) během provozu.

    Izolovaný fsck, který funguje pouze na odmountovaném FS, nemá prakticky žádnou hodnotu, protože všechny podstatné mechanismy pro redundanci a obnovu / opravu dat musí být tak či onak součástí základního driveru příslušného FS. Neexistuje proto rozumný důvod tuhle logiku duplikovat, dvakrát odděleně testovat, (marně) doufat v udržení kompatibility mezi fsck s driverem, atd.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.