abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 401 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.1. 12:50 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: fs XFS
    Já si myslím, že taková speciální věc je neexistence fsck na ZFS (a obdobně pro btrfs, kde fsck sice existuje, ale je ve stavu "do not use")

    Tuhle přihlouplou a stokrát vyvrácenou pověru o fsck hodláš opakovat ještě dlouho?

    Hele, to je ale zajímavé, že někomu tohle docvakne už koncem nultých let, na základě dokumentace k ZFS a (ranému) Btrfs, zatímco někomu jinému to ještě o 15 let později … ehm … působí nejasnosti. Inu, každý svým tempem, že jo…

    Na kterém FS existuje fsck? Na základě představy o fsck, kterou výše naznačuješ (že zázrakem, záhadně, z křišťálové koule obnoví (meta)data ztracená kvůli selhávající RAM), nelze než konstatovat, že žádný FS nemá fsck; fsck dle tvých představ v tomhle vesmíru neexistuje.

    Otázka je tedy stále stejná (už asi 10 let): S čím srovnáváš? Co je ten etalon, ten hypotetický ideální FS? Jmenuj ho, prosím. Jsem zvědavý. Už ho tajíš příliš dlouho. Nenechávej si to tajemství pro sebe.

    Když se ti vlivem chyby RAM poškodí struktura, co budeš dělat?

    Co si vojín Kefalín představuje pod takovým pojmem struktura? Asi metadata?

    To↑ je ovšem nahrávka na smeč pro Btrfs, který (na rozdíl od špatných, zastaralých FS) implicitně (pokud uživatel nestanoví jinak) ukládá dvě kopie metadat (i na jednom zařízení), samozřejmě chráněné checksumy, aby se nepoškozená kopie (existuje-li ještě) dala s rozumnou pravděpodobností identifikovat. (Co když se obě kopie zapsaly ze stejné, poškozené RAM? Tak smůla, ale opět: S čím srovnáváme? Co by dopadlo lépe?)

    Co tedy bude uživatel dělat?

    • Pokud má béčkový zastaralý FS, například Ext4 nebo XFS, bude plakat, protože zastaralý FS nemá žádnou redundanci, aby mohl cokoliv obnovit, a fsck, jak už jsem psal, nemá křišťálovou kouli, aby si nenávratně ztracená (meta)data domyslel.
      Ba co hůř: v případě dat neumí vůbec poznat, že jsou poškozená!
    • Pokud má rozumný souborový systém na jednom zařízení, první možnost záchrany jsou (implicitně) duplikovaná metadata chráněná obvyklými checksumy (v rámci téhož zařízení). Dokud rozsah poškození nezasáhne obě / všechny repliky důležitých metadat, s rozumnou pravděpodobností bude souborový systém čitelný a metadata opravitelná. Poškozená data, existují-li, budou identifikovatelná, ač (pochopitelně) neopravitelná. (Leda že by uživatel zvolil také duplicitní ukládání dat — který starý béčkový FS takovou volbu má, mimochodem?)
    • Pokud má rozumný souborový systém na několika zařízeních, přibývá mnoho dalších možností opravy poškozených (meta)dat díky redundanci (kromě RAID 0). Checksumy řeknou, která replika nebo které RAID 5/6 bloky jsou (pravděpodobně) nepoškozené. Zbytek dat se doplní a dopočítá.
    • Pokud je poškození takové, že jde všechno do kytek, půjde to na zastaralém FS do kytek s mnohem větší pravděpodobností. V takovém případě nezbude než sáhnout po oddělených zálohách (jiný systém, jiná instance FS). A právě atomické inkrementální zálohy nad řadou snapshotů jsou zase jedna z disciplín, ve kterých Btrfs září, zatímco zastaralé FS neumí nic.

    Musím zopakovat (cca podvacáté) znova důvod, proč ZFS a Btrfs nemají zbytečný nesmysl zvaný fsck: Rozumný FS s checksumy, copy-on-write a redundancí musí být (v mezích zvolené redundance) funkční a odolný proti chybám, i když jsou chyby odhalené (nebo přímo nastanou) během provozu.

    Izolovaný fsck, který funguje pouze na odmountovaném FS, nemá prakticky žádnou hodnotu, protože všechny podstatné mechanismy pro redundanci a obnovu / opravu dat musí být tak či onak součástí základního driveru příslušného FS. Neexistuje proto rozumný důvod tuhle logiku duplikovat, dvakrát odděleně testovat, (marně) doufat v udržení kompatibility mezi fsck s driverem, atd.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.