abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 396 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.12.2024 10:40 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak využíváte AI?
    Je nejspíš fakt že dnešní boom generativních sítí je výsledkem hlavně dostupného HW pro provozování těchto věcí. Opravdu to teď šetří čas, ať už překladatelům, grafikům či programátorům. Samozřejmě do určité míry, a je nesmysl si teď myslet že nějaký program ze mě udělá dobrého překladatele, grafika či programátora. Asi ještě dlouho bude třeba po těchto nástrojích výsledky kontrolovat, protože vybočení z natrénovaných dat může vést k nepředvídatelným (nepředvídatelně dobrým, ale i špatným) výsledkům.

    Nehledě na efektivitu. Lokální LLM jsou spíš hračky, jsou bolestně pomalé i na žravějším HW a platí u nich dvojnásob nutná kontrola výsledku, s tím že výrobci HW slibují, že vše zmení nová generace neuromorfních čipů. Moderní cloudové LLM jsou naopak velmi rychlé a dokážou pracovat v podstatě autonomně, ale není bez povšimnutí že například ChatGPT o3 spotřebuje na jeden úkol skoro 1.8 MWh elektřiny, což je nejspíš neškálovatelné do širokého rozšíření, o kterém například tuhle mluvil někde Satya Nadella v rozhovoru. Ceny za takové asistenty porostou a takový Devin se nebojí si říct o plat průměrného programátora z Indie. Pokud to není přímo scam (a nepřeprodávají tam živé programátory z Indie výměnou za investorské peníze) tak je to ukázka toho kam rvačka o omezené množství výkonného HW a energie může dojít.

    Na straně druhé tu jsou sítě co se učí samy, například AlphaFold od Googlu. Tam je vidět, že je možné automatizovat hledání vzorů ve velmi složitých prostorech, kam naše představivost nedosahuje. Tam vidím až děsivě velký potenciál, ale předpokládám že nároky na HW (a vývoj nového HW) budou úplně jinde a ještě nějaký ten pátek si něco takového někde v datacentru za poplatek, natož lokálně, nejspíš nespustíme.

    Je ovšem stále zcela možné, že jednou to přijde a neuromorfní HW se stane standardem všude, na instrukční sady a HDL zapomeneme a budeme se učit jak si hrát s vahami na analogových počítačích. To se máme na co těšit :-)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.