abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    dnes 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 400 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.2.2004 11:05 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Jak zjistit stabilitu - Lin X Win......
    Pánové předemnou už víceméně řekli to podstatné, já bych jen doplnil jednu věc. Linux je do jisté míry unixový operační systém (já vím, že né úplně, ale snaží se dodržovat tu filosofii).

    Unixové operační systémy se drží jednoduché myšlenky. Je lepší mít desítky jednoduchoučkých nástrojů, které dělají jeden úkol perfektně, než jeden dělající desítky věcí, ale každou neúplně perfektně (špatně). Pokud budu moct ty jednoduché mezi sebou snadno propojit ve složitější celek mohu dělat 1000+1 věcí, na které mezi těmi dělajícími deset věcí nenajdu žádný. A přitom to stále můžu dělat perfektně.

    Mějme jádro systému a to nechť dělá to co má, jak to nejlépe umíme. Nad ním mějme shell a ten nechť je perfektní (každý může mít jinou představu co je perfektní a tak si můžu vybrat). Kdo nepotřebuje grafiku, tak proč by měl mít GUI. Na co? Čím je ta součástka menší, tím se snáz testuje, tím méně má chyb. Tak je to prostě z principu. No a pak je logické, že když chci napsat nový nástroj, tak by měl dělat jednu věc a co nejjednodušeji a tím i nejspolehlivěji a udělat ho použitelný v shellu aby si ho každý mohl použít na co chce. Já přece nemůžu vědět co všechno s tím bude kdo chtít dělat. A kdyš chce někdo nějaké GUI, tak proč by mělo být jedno? Každý má přece jinou představu co je perfektní. A nic jim nebrání použít jako výkonou část práve ten můj nástroj, když je perfektní.

    A tak je to unixovém světě se vším i s konfiguráky. Takový textový konfigurák jde aditovat v ed :-) nebo když chci konfort, tak použiju vi, vim, notepad, kate, emacs, ... když to chci automatizovat, tak ed, ex, sed, awk, perl, python, ruby, java, (|ba|c|k|z|?)sh, nebo program napsaný v C, C++, pascal, lisp, smalltalk, C#, basic, VisualBasic :-), VisualC++, prolog = zkrátka co chci. Když budu mít konfiguraci uloženou v nějaké binárce a budu ji měnit nějakým GUI, tak můžu co? Nebudu sprostý. Proto jsou u slušných aplikací konfiguráky v textových souborech a u slušnějších vám opravdu na jejich čtení a editaci stačí script v bash. Protože pak to jde kopírovat na jiný počítač, sdílet mezi nekolika počítači, konfigurovat scriptem všem 20-1000000000 uživatelům jednoduchým scriptem. A vvvvo tom to je. Jednoduchost, stabilita, svoboda ;-)

    To že jsou nějaké konfigurační nástroje je jen jakási odbočka a usnadnění pro základní jednoduché věci. Když je to GUI tak geniální, tak proč je takový problém udělat GUI pro jednoduchý .vimrc, XF86Config nebo sendmail.cf(extrém). No protože v tom texťáku je to jednodužší a proč plýtvat síly na vývoj čehosi co stejně nejde nascriptovat v bashi (doporučuji hdparm v debianu - poučné čtení a nebo scripty Knoppera v Knoppixu) a automatizovat a kopírovat a ...
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.