abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    4.4.2005 00:58 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefunkční ALSA - alsactl
    Díky za radu, článek jsem důkladně prostudoval. Zmiňovaný konfigurační soubor ale vůbec nemám a dosud jsem ho nepotřeboval, vystačíl jsem s defaultním nastavením. Problém je trochu složitější:

    1) Že nemohou koexistovat, to je mi jasné. Mám na mysli kompletní drivery ALSA a potřeboval bych uschopnit plnohodnotnou emulaci OSS.

    2) V mé distribuci (Arch Linux) bylo v modprobe.conf defaultně tohle:
    install snd-pcm modprobe -i snd-pcm ; modprobe snd-pcm-oss ; true
    install snd-seq modprobe -i snd-seq ; modprobe snd-seq-oss ; true
    
    To mi přijde jako totální blbost, protože při každém požadavku na snd-* se zavede nejen snd-*, ale i snd-*-oss. Oprav mě jestli se mýlím, ale snd-* tam podle mě nemá co dělat, protože to je původní oss. Mělo by tam být jen snd-*-oss, což je ta emulace. Nakonec jsem tam nechal jen to, co mi vygeneroval Alsaconf:
    options snd  device_mode=0666
    alias snd-card-0 snd-intel8x0
    alias sound-slot-0 snd-intel8x0
    
    To fungovalo bez problémů, až na Audacity (strašný sekanec) a Skype (nenašel žádné zvukové zařízení). Pokusil jsem se proto o experiment a povolil jsem jak to defaultní původní, tak tu věc od Alsaconfu. Fungovalo to asi při každém druhém spuštění. Z chybových hlášek jsem pochopil, že si kvůli tomu Alsa ukládá do asound.state stav nějakého kanálu, který ta zvukovka nemá a při restartu se pak tak zmate, že zvuk vůbec nejde. Zpočátku to fungovalo tak nějak náhodně dle počasí, ale dnes to přestalo fungovat úplně. Proto nezbylo než smazat asound.state a v modrobe.conf nechat výhradně tu Alsu. Pak se to dalo okamžitě do pořádku.

    3) Pokud jde o aoss, Skype s ním bohužel vůbec nefunguje. Pokud nejsou zavedené explicitně všechny moduly snd-*-oss, neškrtne si ani Audacity. Jsou-li zavedené, pak Audacity sice konečně místo sekance zobrazí seznam vstupních zařízení, ale stejně nic nenahrává. Skype tvrdošijně trvá na svém a nic nenajde.

    4) Je tu lepší řešení - emulátor artsdsp. Díky němu Skype najde a správně detekuje zařízení /dev/dsp, ale nenahrává z mikrofonu. Audacity nezobrazí žádná vstupní zařízení, ale /dev/dsp najde a umí přehrávat. Po dlouhém experimentování jsem zjistil, odkud se může nahrávat. Je to podivný kanál zvaný Capture, který je pro účely té emulace nějak provázaný s mikrofonem. To je ale hloupé ze dvou důvodů: Zaprvé, u kanálu od mikrofonu je lepší regulace, boosting, AGC a další věci. Zadruhé, zvuk jde přes Capture se spožděním. Jedině s tímto emulátorem a se zapnutým kanálem Capture jsem mohl nahrávat. To je trochu hloupé - představoval bych si, že mikrofon prostě nastavuju tam, kde se má nastavovat mikrofon...

    5) Zkoušel jsem to doporučení z Ábíčka:
    alias char-major-116 snd
    alias snd-card-0 snd-ovladač_vaší_karty
    alias char-major-14 soundcore
    alias sound-slot-0 snd-card-0
    alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss
    alias sound-service-0-1 snd-seq-oss
    alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss
    alias sound-service-0-8 snd-seq-oss
    alias sound-service-0-12 snd-pcm-oss
    
    Zvuk fungoval, ale kdepak Skype a Audacity! Situace byla přesně stejná jako po aplikaci Alsaconf - skvělý výstup z aRts, ale kdo umí jen pcm/dsp, ten má problém.

    6) Dál je v ábíčku doporučení:
    pcm.dsp0 {
       type plug
       slave.pcm "dmix"
    }
    
    Takhel by měl vypadat ten konfigurační soubor, chci-li mít možnost mixovat i s aplikacemi pro dsp. Jenže co dělá ten plugin dmix? Nebude mi to kolidovat s aRts?

    7) Jedna důležitá věc: Přes emulátor artsdsp mi přehrávání ve všech "oss/pcm/dsp" aplikacích funguje bezvadně. Chci jen jediné: Aby mi přes artsdsp šlo stejným způsobem i nahrávání, a to přes standardní mikrofonní kanál, žádnou oklikou. Lze to nějak zařídit?

    8) Ještě na závěr zdůrazním: Když se mi náhodou podařilo rozběhnout podivnou kombinaci zmíněnou v bodě 2, fungovalo nahrávání i pro Skype přes standardní mikrofonní kanál. Tedy to lze. Teď jen zajistit, aby to byla emulace bez kolizí a divného chování...

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.