abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Upozornění

    V neděli 30. června skončí (EOL) podpora CentOS Linux 7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé a Garry Osgood v obšírném článku se spoustou náhledů shrnují vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.6. 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    23.6. 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 51
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.7.2005 22:35 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FC4 je vhodná pro začátečníka?
    Co v tohle pripade znamena "pouzivat system"?

    Základní příkazy a funkce shellu (historie, doplňování, základní expanze), základy práce s filesystémem (cp, mv, rm, mkdir, rmdir, přístupová práva, linky, …), základní práce s procesy (signály, priorita), stavové utility (top, w, free, df, …), aspoň něco málo o psaní skriptů. Samozřejmě se nedá napsat nějaký stoprocentně přesný výčet, ale tvrdím, že dokud uživatel tyto základy nezná, neměl by se vůbec snažit systém spravovat. Protože pak buď postupuje metodou pokus-omyl, nebo step-by-step opisuje příkazy z příručky bez řádného pochopení, co vlastně dělá.

    To o cem mluvis ty, by predpokladalo, ze tomu zacatecnikovi NEKDO zkuseny linux zprovozni a nastavi.

    Ano, to je jedna z možností, dokonce bych řekl, že ta nejlepší. On se totiž začátečník může s Linuxem setkat (a dnes mnohem snáze než dříve) jinde než na svém počítači a tam se naučit těm výše zmíněným základům. Věřte nebo ne, ale mé první setkání s Linuxem bylo až po dvou letech používání jiných unixových systémů, kde jsem neměl roota a které jsem se nesnažil administrovat. Přesto (možná právě proto) jsem se toho za ty dva roky naučil poměrně dost.

    Po par letech zkusenosti s Linuxem musim rict, ze je to porad OS pro uvedomele uzivatele.

    Chce-li ho spravovat, pak určitě. Ale k tomu musí něco umět - a učit by se to měl od základů. Dnes je tu už i možnost, že ho jen používá a stará se o něj někdo jiný, ale o té se tu nebavíme (možná je to škoda, protože jestli je něco DOS- nebo windowsoidní, nejsou to distribuce typu Mandr*/Red Hat/SuSE, ale přístup "každý sobě systémákem").

    Takze budu nadale trvat na tom, ze styl instalace Gentoo je pro zacatecnika, co se chce Linuxem vazne zabyvat, didakticky vhodnejsi nez klikaci instalace jinych distribuci.

    Chcete říct, že pro člověka, který se chce vážně zabývat matematikou, je didakticky vhodnější, aby začal hned formálně derivovat, pokud možno ještě dříve, než získá představu, co jsou to reálná čísla a co je to spojitost? Tak přesně takhle se to učí na (některých) technikách a věřte, že výsledky jsou naprosto děsivé: ti lidé sice uměji formálně pracovat s určitým aparátem, ale nemají nejmenší představu, co to vlastně dělají… A přesně tak je to s těmi rychlokvašenými gentooisty (neplést s uživateli Gentoo, mluvím tu o určité specifické skupině): nainstalují a nakonfigurují si systém a pak zahrnují fóra dotazy, ze kterých mi běhá mráz po zádech. Dotazy, jak nakonfigurovat specifický přístupový router (pokud možno pro firemní síť o stovce počítačů), z jejichž formulace je nad slunce jasnější, že nemají nejmenší tušení ani o základech TCP/IP, ani o základech fungování operačního systému. Ne, na tom, že tento přístup je didakticky vhodnější, se opravdu nemůžeme shodnout; budu trvat na tom, že dům se musí stavět od základů, ne od střechy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.