abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 17:55 | Nová verze

    AlmaLinux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4 (Mastodon, 𝕏). S kódovým názvem Seafoam Ocelot. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 17:11 | IT novinky

    Před 50 lety, 5. května 1974 v žurnálu IEEE Transactions on Communications, Vint Cerf a Bob Kahn popsali protokol TCP (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 13:44 | Zajímavý článek

    Bylo vydáno do češtiny přeložené číslo 717 týdeníku WeeklyOSM přinášející zprávy ze světa OpenStreetMap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 133 hlasů
     Komentářů: 9, poslední včera 22:07
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.8.2005 19:17 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jednoducha otazka - preco?
    To je přece úplně zřejmé. Windows 95 nemají tak pěkné graficky bohaté rozhraní, jaké je nastaveno jako výchozí ve většině dnešních linuxových distribucí. XFree86 řady 4 (či obdobné X.org) mají také větší nároky na paměť, za to ale nabízí hodně - práci s více monitory, 3D akceleraci, přehrávání videa - to na 486 není potřeba. Pokud na takový stroj dáte, co na něj patří, tj. XFree86 3.3.6 a nějaký lehké prostředí (samozřejmě hezčí, než Windows 95) - jestli by šlo mé oblíbené XFCE, to nevím, ale WindowMaker, fvwm2 a podobné určitě. Použít můžete GTK+ 1.2 - už se sice nevyvíjí, ale je malé, rychlé a hnusné, jako Windows 95. (Tohle je samozřejmě vtip - Windows 95 jsou hnus a GTK+ 1.2 je i docela pěkné.) Mozilla na tom pojede blbě, ale to by bylo takto i pod Windows. Netscape 4.8 by jel asi dobře, jenže je tak zastaralý, že v něm většina stránek nefunguje. S textovými editory bude samozřejmě problém, protože v době 486 moc kancelářských balíků pro Linux nebylo. Siag má však klasický unixový vzhled a jistě pojede i na 486. Přehrávání MP3 a Oggů na 486 moc nejde, pokud ano, tak jedině v konzoli. Pořádná sazba dokumentů by šla jedině v TeXu, ale pojede to pomalu. (Větší problém bude místo na disku, protože k dnešnímu TeXu se toho dodává hodně.)

    Podobně bych mohl pokračovat až do půlnoci, myslím, že to nemá cenu. Problém je v tom, že dnes chce málokdo používat výhradně aplikace založené na Motifu, GTK+ 1.2 a Qt 1.0, nebo snad dokonce používající Xaw(3D). Na jedné straně máme grafická Windows XP (a Windows Vista na obzoru s 3D správcem oken), vkusné i nevkusné podoby KDE s Qt 3 a GNOME/XFCE s GTK+ 2, případně nějaký minimalistický manažer s působivou grafikou na straně druhé (pod Linuxem/BSD) a konečně Mac OS X na straně třetí. Většina lidí by ani nechtěla používat počítač s procesorem 486 (já taky ne), řekl bych, že ani moje Pentium II 400 MHz by většinu počítačových uživatelů moc nepotěšilo.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.