abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 497 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.8.2005 21:23 lukas.ramlich | skóre: 3 | blog: linux_a_ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jednoducha otazka - preco?
    Koukám že se tu k tomu nikdo nemá, tak to musím říct já.

    Protože je "Linux" (laicky řečeno, pod pojem "Linux" schovávám jak jádro, tak aplikace - které ale nemají s Linuxem moc společného, jen pod ním náhodou taky běží) přerostlá obluda. Komerční produkt má výhodu, že někdo stanoví cíl a za ním se jde. Na kvalitu kódu a čistotu architektury se moc nehledí, hlavní je, že to chodí.

    U Linuxu oproti tomu pár lidí patlá jádro, pár lidí patlá x server, pár lidí patlá windows manager, pár lidí patlá office aplikace a řeší hlavně - krásnou a čistou architekturu, elegantní kód, krásná a kvalitní řešení problémů. Že cíl není jasný a blíží se k němu jen velmi pomalu? Že je výsledná aplikace paměťově nenažraná, plíží se i na silném stroji, je graficky hnusná, nebo jí grafika dokonce chybí a uživatelé si stěžují? No a co, my jsme vývojáři, my rozhodujeme, nás uživatel nezajímá. Vždyť se podívejte, jak je to "uvnitř" krásně a elegantně napsané. A ta čistota architektury, krása pohledět!

    Pokud ve Windows něco jde pomalu, Microsoft zrubá architekturu nějakým bastlem, přidá nějaké cachování a drobné podvůdky a najednou to funguje rychle. U Linuxu toto neexistuje. Není žádná možnost, jak by vývojář OpenOffice přesvědřil vývojáře kernelu, že mu to pomalu startuje a že se musí krásná architektura trochu přiohnout, nacpat sem tam pár výjimek, něco nacpat přímo do kernelu, aby se start zrychlil. Do Windows se klidně dobastlí přepínač, jestli je stanice desktop nebo server a tomu se přizpůsobil memory management a třeba cachování. V Linuxu nic takového není, stejné jádro musí stačit pro jakékoliv použití a komu se to nelíbí, ten má smůlu. Proto třeba ten neskutečně pomalý start aplikací v X Window. V MS se také vrhají neskutečné peníze do usability testing. To v Linuxu také moc není. Vývojář si něco vymyslí a tak se to udělá. Že to je nesmysl, to nikoho nezajímá. Takže hnusné aplikace, nesmyslně rozmístěné ikonky, zastaralé rozmístění prvků, nejednotné ovládání, to je realita. Takto by se dalo pokračovat do nekonečná. Třeba WIN32 API. Bastl nad bastl, ale je to rychlé. Proti různým elegantně navrženým GTK a QT neskutečný rozdíl. Pohodlnost programátorů zvítězila nad uživatelem. Skoro se na něj zapomnělo.

    Extrémní příklad tohoto programátorského přístupu je GNU/HURD. Pokud porovnáváme různá jádra na papíře, ukazuje se akademická myšlenka čistého mikrokernelu jako geniální nápad. Ovšem převedeno do praxe, tato myšlenka selhává a vyvstává jedna praktická překážka za druhou. Zatímco Microsoft ani Apple si nemůžou nekonečné tápání ve tmě dovolit, ani jedni plně mikrokernel nenapsali, nějak to zbastlili, hlavně že to chodilo, tak skupinka kolem Hurdu se v tápání vyžívá a někdy jim to třeba vyjde. Že to v té době už možná nikoho nebude zajímat a budou podobně divní, jako dnešní vývojáři pro ZX Spectrum, toho si ani nevšimnou.

    A to je důvod, proč Windows 95 s Office 97 fungují na Pentiu 400 s 64MB paměti stejně dýchavičně, jako Open Office s KDE a Linuxem na Pentiu 4 2.5GHz a 1GB paměti. Microsoft má jako hlavní modlu spokojeného uživatele desktopu, Linux technickou dokonalost.

    V budoucnu snad můžeme očekávat jisté prolnutí. Microsoft třeba dospěje k technické dokonalosti a Linux k totálnímu bastlu. :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.