Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Konferenci zaměřenou na nasazení systémů založených především na jádře Linux v oblasti řízení a průmyslu pořádá každoročně organizace OSADL, letos ve spolupráci s ČVUT FEL a Střediskem UN*Xových technologií klubu Silicon Hill. Kompletní informace jsou k dizpozici na stránkách konference - OSADL.org - RTLF/RTLWS Prague 2011.
Konference je zaměřena na nasazení systémů založených především na jádře Linux v oblasti řízení, průmyslu a všude tam, kde nestačí jen logická správnost výsledků, ale je požadované i dodržení časových limitů a často také interakce s reálným světem a průmyslovými technologiemi. Jedná se o tradiční místo setkání jak pro představitele výzkumných akademických projektů tak realizátorů průmyslových projektů a architektů budoucích úprav jaderných subsystémů, které mají za úkol real-time vlastnosti zaručit. Zahrnuta je i přípravná schůzka Mini-RT-Kernel Summit před setkáním Kernel Summit (24. až 26. října 2011 v Praze).
Konferenci tradičně organizuje sdružení OSADL (Open Source Automation Development Lab), které navazuje na tradice Real Time Linux Foundation, Inc (RTLF).
Pro vstup je vyžadovaná registrace na stránkách konference nebo případně i na místě konání, pokud nebude překročena kapacita poslucháren. Plnohodnotné studentské vstupné je stanoveno na 16 Euro.
Studenti ČVUT mají po registraci vstup zdarma (do vyčerpání aktuální volné kapacity posluchárny a bez nároku na sborník). Ve formuláři je třeba vyplnit: Position: Student; Affiliation: CTU, fakulta; Fee: Invited.
Přednášky budou také streamovány
Účast potvrdilo:
zatím bohužel nikdo
Tiskni
Sdílej: