Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Realizační tým sdružení Linux v Brně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix, FIT VUT v Brně, společností Red Hat Czech a dalšími partnery pro vás připravuje již 4. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt se zaměřením na Linux a ostatní otevřené operační systémy, otevřený software a komunikační technologie. Konference proběhne na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli o prvním listopadovém víkendu 7. a 8. listopadu 2009.
Vyhlašujeme tedy "Call for Papers" (hledání přednášejících a námětů). Pokud si myslíte, že můžete přispět něčím zajímavým pro ostatní uživatele Linuxu a OSS obecně, jste přesně ten, kterého hledáme! Napište nám!
Pokud máte zkušenosti s kteroukoli oblastí, kde je možné Linux využít, budete rozhodně vítáni. Přednášky by měly být především živé a plné ukázek konkrétních postupů.
Nabízíme Vám také několik možných témat k zamyšlení:
Tabu nejsou ani ostatní témata, pokud máte jakýkoli zajímavý námět, neváhejte nás kontaktovat!
Pokud máte zájem o vystoupení na konferenci LinuxAlt, zašlete abstrakt Vaší přednášky na prednasky@linuxalt.cz, kde v několika větách stručně nastiňte téma, stručný bodový obsah pro zařazení do programu, předpokládanou délku (viz dále) a zaměření příspěvku (pro začátečníky, odborníky, vývojáře, administrátory). Abstrakt nepodceňujte, jelikož je opět v plánu udělat hlasování o nejžádanější přednášky, měl by váš abstrakt co nejpřesněji vystihovat to, na co se lidé mohou těšit.
Přednášky se budou konat v hodinových blocích (50 minut přednáška, 10 minut přestávka), blok je možno rozdělit na dvě 25 minutové přednášky se souvisejícími tématy, nebo spojit v dvojblok o 100 minutách. V čase přednášky počítejte i s pár minutami na dotazy.
Z konference bude opět pořízen audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z internetu. Z celé akce bude nakonec sestaveno DVD s vlastním číslem ISBN, které bude obsahovat jak záznamy z přednášek, tak i ostatní materiály, pokud je jejich autoři poskytnou, a které nabídne přednášejícím možnost hodnocení v publikační činnosti. Vyhrazujeme si právo zveřejnit materiály a záznam přednášek pod svobodnou licencí. Preferované prezentační formáty dat jsou odf a pdf, ovšem je vhodné zveřejnit i případný zdrojový dokument (např. TeX).
Konference je nezisková. Většinu nákladů tvoří cestovné, ubytování a strava pro lektory a pořadatele. Uvítáme proto vaše dary i sponzoring. Své nabídky a požadavky můžete posílat na e-mail info@linuxalt.cz.
31. srpna 2009 | Konečné datum dodání návrhů přihlášek pro lektory. |
30. září 2009 | Konec veřejného hlasování o přednáškách. |
16. října 2009 | Zveřejnění programu konference. |
30. října 2009 | Termín pro odevzdání textů do sborníku a kompletních dokumentů k přednáškám. |
7. a 8. listopadu 2009 | Konání konference. |
Pro bližší informace navštivte webové stránky www.linuxalt.cz nebo se zeptejte na emailové adrese info@linuxalt.cz.
Účast potvrdilo:
21 uživatelů
Tiskni
Sdílej: