Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Realizační tým sdružení Linux v Brně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix, FIT VUT v Brně, společností Red Hat Czech a dalšími partnery pro vás připravuje již 4. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt se zaměřením na Linux a ostatní otevřené operační systémy, otevřený software a komunikační technologie. Konference proběhne na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli o prvním listopadovém víkendu 7. a 8. listopadu 2009.
Vyhlašujeme tedy "Call for Papers" (hledání přednášejících a námětů). Pokud si myslíte, že můžete přispět něčím zajímavým pro ostatní uživatele Linuxu a OSS obecně, jste přesně ten, kterého hledáme! Napište nám!
Pokud máte zkušenosti s kteroukoli oblastí, kde je možné Linux využít, budete rozhodně vítáni. Přednášky by měly být především živé a plné ukázek konkrétních postupů.
Nabízíme Vám také několik možných témat k zamyšlení:
Tabu nejsou ani ostatní témata, pokud máte jakýkoli zajímavý námět, neváhejte nás kontaktovat!
Pokud máte zájem o vystoupení na konferenci LinuxAlt, zašlete abstrakt Vaší přednášky na prednasky@linuxalt.cz, kde v několika větách stručně nastiňte téma, stručný bodový obsah pro zařazení do programu, předpokládanou délku (viz dále) a zaměření příspěvku (pro začátečníky, odborníky, vývojáře, administrátory). Abstrakt nepodceňujte, jelikož je opět v plánu udělat hlasování o nejžádanější přednášky, měl by váš abstrakt co nejpřesněji vystihovat to, na co se lidé mohou těšit.
Přednášky se budou konat v hodinových blocích (50 minut přednáška, 10 minut přestávka), blok je možno rozdělit na dvě 25 minutové přednášky se souvisejícími tématy, nebo spojit v dvojblok o 100 minutách. V čase přednášky počítejte i s pár minutami na dotazy.
Z konference bude opět pořízen audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z internetu. Z celé akce bude nakonec sestaveno DVD s vlastním číslem ISBN, které bude obsahovat jak záznamy z přednášek, tak i ostatní materiály, pokud je jejich autoři poskytnou, a které nabídne přednášejícím možnost hodnocení v publikační činnosti. Vyhrazujeme si právo zveřejnit materiály a záznam přednášek pod svobodnou licencí. Preferované prezentační formáty dat jsou odf a pdf, ovšem je vhodné zveřejnit i případný zdrojový dokument (např. TeX).
Konference je nezisková. Většinu nákladů tvoří cestovné, ubytování a strava pro lektory a pořadatele. Uvítáme proto vaše dary i sponzoring. Své nabídky a požadavky můžete posílat na e-mail info@linuxalt.cz.
31. srpna 2009 | Konečné datum dodání návrhů přihlášek pro lektory. |
30. září 2009 | Konec veřejného hlasování o přednáškách. |
16. října 2009 | Zveřejnění programu konference. |
30. října 2009 | Termín pro odevzdání textů do sborníku a kompletních dokumentů k přednáškám. |
7. a 8. listopadu 2009 | Konání konference. |
Pro bližší informace navštivte webové stránky www.linuxalt.cz nebo se zeptejte na emailové adrese info@linuxalt.cz.
Účast potvrdilo:
21 uživatelů
Tiskni
Sdílej: