plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Konference OpenAlt 2018 bude na Fakultě informačních technologií VUT v Brně o víkendu 3.–4. listopadu 2018 vždy od 9:30 hod. Vstup na konferenci je zdarma jako každý rok.
Program konference má téměř finální podobu. Z každého tématického okruhu jsme vybrali ty nejzajímavější přednášky. Letos je výrazné téma počítačové bezpečnosti, kde jsou například přednášky na téma NSA nástroje pro hacking nebo odposlechy mobilů a OpenSource a bankovní prostředí. Celkově se nám zdá tento track letos nejvíc našlapaný. Nově jsme se snažili vyzdvihnout tvorbu svobodného umění, kde bude mít Lukáš Bařinka workshop o OSS a workflow pro fotografování, a Pavel Baksy přednášku s názvem Audio – zvuk a tvorba hudby v GNU/Linuxu. Chceme, aby si na konferenci našli svoje témata IT profesionálové a programátoři, ale i běžní uživatelé počítačů.
Konference OpenAlt vznikla v roce 2014 jako výsledek spojení konferencí LinuxAlt a Openmobility. LinuxAlt jako konference s dlouhodobou tradicí se již od roku 2006 věnovala otevřenému softwaru a technologiím. Záhy se LinuxAlt s více jak 500 návštěvníky stal největší akcí tohoto typu v České republice. Openmobility konference vznikla v roce 2010 a přinesla českým a slovenským návštěvníkům témata otevřených mobilních platforem a otevřeného hardware formou klasických přednášek a praktických workshopů.
OpenAlt vychází z toho nejlepšího na LinuxAltu a Openmobility a rozšiřuje oblast svého zájmu o témata otevřených dat ve státní správě a soukromém sektoru (Open Data) a otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access). OpenAlt se věnuje také participativní a svobodné kultuře, zejména online spolupráci, učícím se komunitám a v souvislosti s tím i alternativnímu vzdělávání. Na své si přijdou i novodobí kutilové (Makers) řídící se pravidlem „Udělej si sám“ (DIY).
Účast potvrdilo:
zatím bohužel nikdo
Tiskni
Sdílej: