Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 16:35
Môj osobný prínos komunite je v tom, že sa veziem :)
IMHO tých 79% propagovania (momentálny stav) by som najradšej rozdelil medzi prvých 5 možností (programovanie, hlôásenie chýb, konštruktívna krtika, lokalizácia, dokumentácia).
Na druhej strane... propagácia je veľmi dôležitá, inak by som tu _možno_ nebol. Ale potrebuje nejaké riadenie, lebo zle vyberané slová jedného nadšenca môžu odradiť desiatky iných.
Když už píšu pravidla ;o), tak ten jev se jmenuje „shoda podmětu s přísudkem“.Aspon v pricesti minulem mn. c. by se to melo zrusit (vzor slovencina). Vubec k nicemu to neni, premyslet nad tim, jestli ledoborci vypluli, kdyz snehulaci tali ... a co teprve lahudky typu "zástupové hrozili" :P No, aspon zase neni spravny pravopis ciste zalezitosti fotograficke pameti jako u nekterych "zaostalych" jazyku (anglictina), ale primo intelektualnim vykonem.
Pokud jde o mužský životný rodgramatický (tj. koncovky -i, -é, -ové, -í), nikoliv realny, slusi se dodat, nebot to casto pri zjednodusovani pravidel pada pod stul.
nechci být impertinentní, ale Vaše definice pojmu „kumunita“ se mi zdá nepřesná. Bohužel nemám v dosahu etymologický slovník, ale řekl bych, že komunita bude mít blízko ke slovu „komunikace“. Má-li někdo ve svém profilu uvedeno, že již komentoval 525 diskuzí na portálu, jenž se specializuje na poměrně úzkou část IT, pak to svědčí o tom, že se problematice hlouběji věnuje - nikoliv nutně po odborné stránce, ale ve smyslu interakce (a tedy komunikace) s jinými - a že je tedy pravděpodobně (anti-)členem komunity.
Kolika diskuzím a na jaké odborné úrovni jste se věnoval na téma vozidel značky Renault? Holících strojků Philips? Předpokládám, že jich mnoho nebude a právě proto nejste členem komunity řidičů Renault. Na druhou stranu existují lidé, kteří by si jinou značku v životě nekoupili, účastní se srazů, atp. a ty bych bez váhání za členy této komunitu označil.
Marek Hnilica
IMHO ani tak moc ne. Třeba uživatelé Windows nejsou žádná komunita, ale uživatelé. Kdežto open-source komunita je. Právě v tom to je, nebo ne?No právě, ale proč?
Vždyť se každý může zapojit do vývoje právě v anketě vyjmenovanými (i nejmenovanými) možnostmi.To, že mám možnost se někam zapojit mě automaticky neřadí do žádné komunity. Možnosti mám všelijaké ledaskde. Takže jestli podle nějaké definice tvoří komunitu například vývojáři jádra, tak (s výhradou) prosím, ale nevím, proč by se do toho měli tahat uživatelé.
Považuju totiž za nesmysl hned někoho zařazovat do nějakého stáda jenom na základě toho, že používá nějaký produkt.Rozdil mezi "stadem" a "komunitou" je prave v tom, ze do druheho "spolecenstvi" se clovek aktivne zaradi sam (ano, a kolega ma pravdu v tom, ze "comunicare"/komunikovat take predevsim znamena "delat neco spolecne", ne jen spolu "plkat", coz je vyznam az druhotny). Takze lze uplne krasne mluvit o "komunite uzivatelu" - kdyz totiz uzivatele nejen uzivaji, ale "uzivaji spolecne" (tj. v dnesni praxi internetove "komunikace" se o tom aktivne vybavuji, resi problemy atd.).
Mám jim to snad nutit hrubým násilím ?ne ... najdi nějakou slabinu, co jim ve woknech nejde, a ukaž, že Linux to zvládá ... kdysi jsem například skládal kamarádovi počítač napůl z jeho starých dílů a napůl z "odpadu" levně nakoupeného na koleji, a tak se stalo, že tam zbyl "navíc" menší disk, tak jsem na něj hodil do dualbootu "tučňáka", s tím, že by se na to mohl mrknout, a když se mu nebude líbit, tak ať si to zformátuje ... no, "tučňák" tam nakonec vydržel dokud nevyměnil celý stroj za nový, protože přišel na to, že filmy, se kterýma měl ve windows problémy, zvládal mplayer levou zadní ... nu a tuhle přišla jedna šílená veterinářka, že na zkoušku z výživy si potřebuje nacvičit používání jakéhosi programu na počítání krmných směsí ... na webu bylo ke stažení demo, kteréžto ovšem mělo jednu chybičku - narozdíl od plné verze kdovíproč nejelo pod Windows XP (je to DOSová aplikace, prostředí připomíná TurboVision) ... nicméně jelikož přišla za mnou, spouštět pod Wokny jsem se to ani nepokoušel, no a Dosbox 0.63 s tím neměl sebemenší problém, i nastavení českého fontu se zadařilo ... takže například tito dva lidé, ač Linux primárně nepoužívají (dotyčná ale už má u mě na notebooku svoje konto
Tak to jsi nadsenec.přiznávám
Ja kdyz uz musim, tak takovym lidem instaluju mplayer ci dosbox na Wokna.tehdy byl windowsí build mplayeru v plenkách - jestli vůbec byl, už ani nevím, ale viz výše, motivace k instalaci byla jiná a mplayer byl vedlejší efekt dosbox na wokna mi přijde jako zvrhlost (hej, nemají náhodou cmd.exe?), každopádně dotyčná počítač nemá, přišla za mnou, že potřebuje zkusit nějaký program, po zjištění, že je to dosovský, jsem si to jen přihrál do patřičného adresáře vedle gamesky Master of Orion :) a jelo se ... posléze přišla znova, že na notebooku od spolubydlící jí to nešlo spustit - na cizí železo nešahám, nehledě na to, že instalovat dosbox do woken by mě fakt nenapadlo (jak naznačuju vejš
Nemela bych cas ani nervy na to, delat jim linuxovou hotline.to se týká jen toho třetího zmíněnýho případu, toho jsem já na linux nepřived, psal jsem o něm jen do počtu k tomu argumentu, že netřeba tahat uživatele násilím ... no, čas na něj mám, jenžto on zas má čas na mě pomáhat mi s jinejma věcma, a když na něj nemám nervy, tak prostě řeknu, že nemám čas
dosbox na wokna mi přijde jako zvrhlost (hej, nemají náhodou cmd.exe?)Sice mají CMD.EXE, ale to je shell pro 32bitové WinNT a ne pro DOS. Je logické, že v něm některé DOSové programy nefungují. Ve skutečnosti je pro ně potřeba spouštět COMMAND.COM a prasácky napsané programy navíc potřebují speciálně nastavit kompatibilní prostředí (*.PIF soubor nebo jeho ekvivalent ve Windows registry). Každopádně všechny Windows s 32bitovým kernelem (tj. WindowsNT 4 a vyšší) svůj "dosbox" obsahují. Instalovat Linux+dosbox pro spuštění nějaké DOSové aplikace je IMHO lehká zhovadilost. Asi jako bych si k Linuxu chtěl nainstalovat Windows, protože si chci spustit Notepad...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.