Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
preleaseJee, to je krásný slovo, to jsem ještě neviděl.
a vydávat ovladač v předstihu neoficiálně jako prelease a to zase exkluzivně pro Ubuntu.Nemůžu si pomoct... ale na to mě napadá snad jen jedno... "a co jako?".
To už si tak zblblej, ty šuline, že musíš tahat politiku i sem? Ale teď k věci. Že binární catalyst v Linuxu stojí za vyližprdel je známá věc. Kupříkladu dlouho známá chyba (dost podstatná) s pomalým vykreslováním, přesunem a minimalizací/maximalizací oken byla známa víc než 2 roky (!) a nedělal s tím nic Canonical, ani ATI/AMD. A tak si linuxoví uživatelé přes dva roky museli vypomáhat tak nějak sami. Patch byl tuším v Ubuntu Intrepid (8.10) a pak nic, viselo to v launchpadu a nikdo se o to nestaral. Uplynuly dva roky a soudruzi z AMD se rozhodli tuto chybu napravit v "přelomovém" vydání catalyst 10.6. Avšak ouha - ve firefoxu a v jiných aplikacích se začly dělat různé patvary, obdélníky a jiné zajímavé artefakty.
Tři měsíce ticho po pěšině až do 10.9, mezitím se stihla opravit chyba s glxgears. Spouštění ozubených koleček je nejčastější činností v Linuxu a tak určitě nápravu všichni uvítali. 10.9 by tedy měla být prosta těchto fatálních chyb a tak jsem se pokusil sestavit balíčky pro Debian (v repozitáři je starší 10.7), ale bezvýsledně, po krátkém googlení jsem zjistil, že to nejde. Chyba by měla být opravena (prý) v následujících vydáních. Takže zase dokolečka.
Co takhle zvednout prdel, vzít do ruky telefon a kontaktovat AMD a domluvit se na spolupráci?Můžeš mi vysvětlit, jak by to měl takový člověk (i kdyby byl programátor) udělat, jak by mohl přispět do vývoje uzavřeného ovladače bez toho, aby se stal zaměstnancem AMD?
projeví se to při roční uzávěrce v zisku.
Obávám se, že se to neprojeví a to je právě ten kámen úrazu. Linux je prostě okrajovou záležitostí, a tak si v AMD mohou dělat prdel se svými "ovladači" z uživatelů i nadále, aniž by se to nějak projevilo v uzávěrce. Sice taky nevím, jaký je smysl tohoto blogu, jestli je to nějaké "postěžování si" na to, že vydali nějaký pre-release dřív pro Ubuntu o 2 dny dříve než pro jiné distribuce. S velkou pravděpodobností bude stát nový catalyst za hovno jak v Ubuntu, tak i v jiných distribucích. Takže bloger může být v poklidu.
Hlavně že si politicky prokádroval blogera, ty mamlasi . "Probuďte se" to zní jako "Lidé, bděte" z jednoho známého díla Julia Fučíka, akorát ty si trochu ideologicky přetočený a máš modrou svazáckou košili bez červeného šátku.
ono to má své dobré důvody, proč to AMD dělá.Aký teda majú dôvod na to, že ovládače nevydávajú čím skôr (ideálne hneď ako začnú predávať hardvér), ale čakajú až na nejakú distribúciu?
Tiskni
Sdílej: