Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
javascript i na backend a všechny úsměv přešel.Protoze ani nejsilnejsi antidepresiva proti JS nepomahaji.
Připadá mi, že je v dnešní době spousta věcí o javascriptuNo a podle toho to taky vypada. Kazda jednotliva Electron app sezere o rad(!) vic RAM nez cely OS, zpetna kompatibilita je u JS matlalu sproste slovo, nevis dne ani hodiny kdy s minor verzi random knihovny se zmeni API takze armada indu neustale neco prepisuje (a nevyhnutelne u toho neco rozbiji)...
a rustuRust mel sanci (konecne) nahradit plain C. Jenze to by musel byt kompatibilni aspon sam se sebou, aby se daly rozumne delat sdilene knihovny. Jenze to ne, je nova doba, vsechno budes dokolecka rekompilovat a jednu knihovnu mit v pameti 100x. Such improvement, many buzzwords.
Rust mel sanci (konecne) nahradit plain C.Ne, Rust nikdy nebyl myšlen jako náhražka C. Spíš C++. Jako náhrada C jsou myšleny spíš jazyky Go, Zig nebo Hare...
Jenze to by musel byt kompatibilni aspon sam se sebou, aby se daly rozumne delat sdilene knihovny. Jenze to ne, je nova doba, vsechno budes dokolecka rekompilovat a jednu knihovnu mit v pameti 100x.Tuhle diskusi už jsme vedli. Rust se technicky v tomho ohledu ničím neliší od C++. C++ také negarantuje kompatibilitu "sám se sebou", ani standardní knihovna není binárně kompatibilní napříč linuxovými distry. Což není ani Céčková stdlib. Proč si tady nestěžuješ, že 3/4 boostu jsou header only a dokolečka se rekompilují? A ten zbytek ani nedodržuje semver kompatibilitu - ale špatně je Rust? Ten požadavek na sdílené knihovny (a jejich balíčkování) bych osobně začal nějak respektovat ve chvíli, kdyby se linuxová distra v tomhle ohledu dohodla na nějakém společném postupu a vzájemné kompatibilitě. Pak by to mělo smysl, ale do té doby je to vyhozená práce. To, že se lidi obracejí k statickému linkování nebo různým AppImagím, Snapům atd. není nějaký zlý úmysl záškodnických hipsterů, ale reakce na to nesmyslné lpění na tom nekompatibilním chaosu. Dokud ten chaos bude trvat, lidi budou preferovat alternativy a nějakých pár kB nebo MB sdílené knihovny navíc fakt nikoho nezajímá.
Jaký předvýběr?
Kapitola „Will security vulnerabilities…“. Nejprve si zvolí hranici 100 programů, které používají stejnou knihovnu, a na konci má egrep opět na nějakou jinou množinu knihoven vycucanou z prstu.
Skripty odpadnou tím, že na nich ldd nevyprodukuje výstup
Skripty by neměl počítat ani jako statické, ani jako dynamické. Nebo když už, tak jako dynamické, protože jejich interpreter bude zcela určitě dynamicky linkován. Místo toho je hned v první kapitole započítá jako statické.
Jeho výsledky zajímavé jsou. Ale jen jako orientační, nebo trendové. Rozhodně ne ale seriózní.
Najit schopnyho backendaka co dela v node je strasne tezky.A kolik bys mu dal za mesic?
jeden devík, jeden admin a já, ač se bráním (no time), tak něco také musím řešitNo ale alespoň jste se nakonec dostali na ten správný začátek
zig :D ;D
JavaScript error: https://www.abclinuxu.cz/blog/ASDFGH/2023/8/aky-programovanci-jazyk-pre-2023, line 3246: ReferenceError: bmone2n is not defined
Blázni všude kam Oko dohlédne.
Tiskni
Sdílej: