Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
No neviem, že akú schému. Skrinku mám túto, mám v tom 2x Skystar, jednu (ani neviem akú) analógovú kartu (pre prípad, žeby som potreboval "zdigitalizovať" voľajakú VHS) a jednu prídavnú (ani neviem akú) usb zvukovku (na slúchadlá k tomu druhému monitoru). Jedna skystar karta je pre "štandartnú" telku a s druhou buď nahrávam (ak chcem vydieť dva rôzne programy ktoré idú v tú istú dobu ) alebo to pozerám na tom druhom pripojenom monitore ak ma drahá vyženie. A celé to je na telku pripojené cez HDMI a zvuk ide do 5.1 repro sústavy.
Čiže sumárum:
"do vnútra" toho HTPC mi idú:
Bezdrôtová klávesnica + myš (pre telku)
Ovládač wiimote cez bluetooth (cwiid) na emuláciu myši (pre telku)
Klasická usb klávesnica + myš (pre extra monitor)
2x koaxiálny kábel od paraboly
Samozrejme internet a iné blbosti
"a vonku" zasa idú:
HDMI pre telku
DVI pre extra monitor
Výstup z integrovanej 5.1 zvukovky na 5.1 repro
Výstup z USB zvukovky na slúchadlá
To je asi tak všetko.
# za 30 minut vypnout hudbu: mpc-stop-at now + 30 min # vzbudit me v 9:00 rano: mpc-alarm-at 9:00Skripty mpc-stop-at a mpc-alarm-at vypadaji takto:
#!/bin/bash source $HOME/.bashrc # set atd if there is arg [ "$#" -gt 0 ] && exec at $@ <<<"$0" # oherwise perform an action mpc stop >/dev/null
Ee - nemáš pravdu. To HTPC sa používa aj na XBMC, ako klasický desktop, na hry, ... A neraz sa stalo, že som sa napríklad hral, môj hafan skočil na gauč a sadol si na ovládačku tak neštastne, že sa spustilo vypínanie. Takže asi tak. Tá funkcia z VDR je len pre VDR a ten môj skript je pre celý systém bez ohľadu na to čo je spustené. Mimochodom VDR má aj sleeptimer, ale opäť je mi to na nič, keď mám napríklad spustené XBMC.
A po druhé, MythTV pozná DVB už dosť dlho, ale je to (pozor, pozor - podľa môjho súkromného názoru) preplácana (milión nepoužitelných funkcií), škaredá (sorry, ale seriózny skin som fakt zatiaľ nenašiel) a zložitá zbytočnosť. Pre mňa je XBMC jeden z najlepších multimediálnych softwarov na svete (a pre mňa predčí aj MCE) a v spojení s VDR (či už cez unified-pvr branche, klasický plugin, alebo aj samostatne) to je proste perfektná, užívatelsky prítulná a oku lahodiaca multimediálna stanica.
Tiskni
Sdílej: