Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
No neviem, že akú schému. Skrinku mám túto, mám v tom 2x Skystar, jednu (ani neviem akú) analógovú kartu (pre prípad, žeby som potreboval "zdigitalizovať" voľajakú VHS) a jednu prídavnú (ani neviem akú) usb zvukovku (na slúchadlá k tomu druhému monitoru). Jedna skystar karta je pre "štandartnú" telku a s druhou buď nahrávam (ak chcem vydieť dva rôzne programy ktoré idú v tú istú dobu ) alebo to pozerám na tom druhom pripojenom monitore ak ma drahá vyženie. A celé to je na telku pripojené cez HDMI a zvuk ide do 5.1 repro sústavy.
Čiže sumárum:
"do vnútra" toho HTPC mi idú:
Bezdrôtová klávesnica + myš (pre telku)
Ovládač wiimote cez bluetooth (cwiid) na emuláciu myši (pre telku)
Klasická usb klávesnica + myš (pre extra monitor)
2x koaxiálny kábel od paraboly
Samozrejme internet a iné blbosti
"a vonku" zasa idú:
HDMI pre telku
DVI pre extra monitor
Výstup z integrovanej 5.1 zvukovky na 5.1 repro
Výstup z USB zvukovky na slúchadlá
To je asi tak všetko.
# za 30 minut vypnout hudbu: mpc-stop-at now + 30 min # vzbudit me v 9:00 rano: mpc-alarm-at 9:00Skripty mpc-stop-at a mpc-alarm-at vypadaji takto:
#!/bin/bash source $HOME/.bashrc # set atd if there is arg [ "$#" -gt 0 ] && exec at $@ <<<"$0" # oherwise perform an action mpc stop >/dev/null
Ee - nemáš pravdu. To HTPC sa používa aj na XBMC, ako klasický desktop, na hry, ... A neraz sa stalo, že som sa napríklad hral, môj hafan skočil na gauč a sadol si na ovládačku tak neštastne, že sa spustilo vypínanie. Takže asi tak. Tá funkcia z VDR je len pre VDR a ten môj skript je pre celý systém bez ohľadu na to čo je spustené. Mimochodom VDR má aj sleeptimer, ale opäť je mi to na nič, keď mám napríklad spustené XBMC.
A po druhé, MythTV pozná DVB už dosť dlho, ale je to (pozor, pozor - podľa môjho súkromného názoru) preplácana (milión nepoužitelných funkcií), škaredá (sorry, ale seriózny skin som fakt zatiaľ nenašiel) a zložitá zbytočnosť. Pre mňa je XBMC jeden z najlepších multimediálnych softwarov na svete (a pre mňa predčí aj MCE) a v spojení s VDR (či už cez unified-pvr branche, klasický plugin, alebo aj samostatne) to je proste perfektná, užívatelsky prítulná a oku lahodiaca multimediálna stanica.
Tiskni
Sdílej: