V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nie som si celkom istý, či toto má byť zapísané v blogu, ale chcel som sa podeliť. V nedávnej minulosti tu prebehli nejaké seriály o programovaní KDE (a možno ešte aj bežia - ak nepopadali) a to ma inšpirovalo k tomu, aby som sa začal touto problematikou tak trošku zaoberať.
Najprv som urobil niekoľko pokusov v pythone s použitím QT designera - a voila - celkom to ušlo. Bol som veľmi príjemne prekvapený možnosťami vývoja pre KDE. Potom ma začalo svrbieť C++ a tak som začal študovať QT3 - výsledok v pohode, ale potom som si povedal, že by bolo dobre začať rovno s QT4. Ale keďže to nebolo zďaleka tak zdokumentované a podporované ako trojka zadal som dotaz do diskusie. Nikto sa nechytil.
Dnes som na webe našiel zdroj, ktorý je ako keby ho robili priamo pre mňa. Na adrese http://cartan.cas.suffolk.edu/moin/OopDocbook sa nachádza senzačná učebnica C++ v kombinácii s QT4. Je to univerzitný zdroj (The Suffolk University) používaný aj ako učebnica, priebežne doplňovaný a určený na neskoršie klasické printové spracovanie. Učebnica obsahuje aj základné zopakovanie C++ a to je pre mňa - akože Javistu - na nezaplatenie.
Možno sa časom podujmem aj na nejaký seriózny projekt, len tak na prvý šup ma napadá nejaká aplikácia ako rozhranie/inkorporácia gammu. Uvidíme. V každom prípade, odporúčam všetkým, čo majú záujem o QT4.
Tiskni
Sdílej: