Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Môžeš skúsiť background režime ssh s parametrami spustenia -Nf
Asi to už používaš. Tak potom nič.
ssh -f -L 1234:127.0.0.1:1234 "$server" sleep 5Tento tunel se automaticky uzavře s posledním spojením, přičemž 5 sekund čeká na první spojení. Díky -f se ssh pošle do pozadí, jakmile je spojení navázáno a tunel je připraven.
To mě pak po odeslání napadlo. Ale pokud si zpřístupňuji/tuneluji služby, nemusí to nutně znamenat, že kontroluji i zbylou komunikaci a rozhoduji kdy se spojení naváže (dělám něco na vyšší úrovni). Nikdy jsem to tak nezkoušel a nemíním začínat, protože je snazší se zeptat Pokud se to takto tuneluje třeba samba nebo nfs, tak to vydrží až do umountu a pak to chcípne?
Jinak to má mouchu, že se takto málokam připojím, u těch věcí co jsou automatické, bo ty „servisních“ účty nemají povoleno provedení příkazu a nemají ani shell (/sbin/nologin a PermitOpen jen na konkrétní port či mašina:port).
U popisovaného/objeveného způsobu se mi líbí, že je to pod přímou kontrolou.
Odpověď je ke „všemu a k čemukoliv“ je to pokaždé něco jiného.
Ale případ, kdy jsem toto objevil bylo (plně v mé režii) právě prostor pro „hrubé“ šifrované zálohy celých VM mašin (bez dat) pro rychlou obnovu a zálohy jsou lifrovány na zálohovací stroj s NFS (ale jen localhost - přes tunel).
VPN je často zbytečná, starost navíc a pokud to není tvoje, tak jim tam stejně nenastavíš. Právě filesystémy (samba/nfs4) odkudkoliv kamkoliv řeším přes ssh tunel, je to nejflexibilnější, mám na to takový dlouhý, dnes ho označím za zmatený script, který si osahá kde je (ip/MAC brány) a ustaví potřebný tunel (případně i přes více hop-ů, nebo v místě namontuje bez tunelu).
NFS4 přes TCP.
Už jsem to nechtěl rozepisovat, ale nevyhovuje mi (je to i často/někdy pomalé) - následně šifrovaný přírustkový per-měsíc tar mi sedí víc (rsync na některá data normálně používám). Tedy nejvíc mi sedí obraz, kde je nepoužité místo nulováno, je to pak rozumně malé a obnova je pak velmi snadná, ale zas blbě se to řeší přírustkově, pokud se chce nechat více stavů a taky to trochu nabourává šifrování, ale to jen tak na okraj - a taky je to pomalejší, ale to z vnějšku zas tak nevadí.
Možností jak to dělat je roj.
Vrtá mi to hlavou, bo někdy mám drobné „sociálně-komunikační“ Cooper-ovské problémy .
Jak Josef Kufner tak ty jste chtěli nabídnout řešení, což je bezva a já jsem je odmítl. Není to tím, že bych si nevážil rady, ale tím, že se nemám problém a že mi stav daného zálohování vyhovuje, což sice neznamená, že to mám dobře a nepotřeboval bych radu, jen se mi nechce vysvětlovat všechny souvislosti a procházet znovu všechny varianty (navíc jsem přesvědčen, že stav je to dočasný)…
Obě nabídnuté a i další možnosti zálohová používám (rsync docela aktivně, rdiff-backup v jednom případě, už spíš neaktivně…)
Takže: „Oběma díky, třeba to jindy a jinde rozebereme…“
Shell script je to nejlepší pro spojení spousty různých systémových „příkazů“. Nedokážu si představovat provádět základní správu jinak než skripty přímo upravitelnými, krátkými a jen přímo spojující jednotlivé příkazy.
Třeba na NTB si lze velmi flexibilně řídit jednotný přístup odkudkoliv kamkoliv a čehokoliv na cokoliv (třeba připojení samba sdílení či třeba účetnictví z místa, z kterého projde ven jen 22 na místo kde je vstup povolen jen na 22 a v síti za bránou je nějaký fileserver nebo db server třeba VNC a to vše může být i na několik hoop-ů).
Navíc dnešní doba (i díky BYOD apod.) nahrává tomu mít i interní věci vše zabezpečené jakoby byly veřejné a tomu lze napomoci přístupem ke službám jen přes tunel (případně VPN) a tedy mít rozumnou autorizaci a bezpečného spojení pro cokoliv (jak na co a jak kde).
Přiznám se, že nevím co chceš slyšet ani jaký skriptovací jazyk máš na mysli, natož jaký způsob práce/správy a ani nevím co je kostrbaté. Mně to naopak přijde uhlazené, jsou to tři příkazy ustavení/konrola/uzavření.
Budeš muset dát víc - nemám na co reagovat.
Neznám, tak jsem si jen pročetl README, bo man jsem nenašel, možná se pletu, protože to není moc dokumentované, ale dělá to jen…
…něco jako:
ssh -L 50000:internal_host:2049 -N user@gateway
Nebo
Ne plně bezpečné:
ssh -L 50000:localhost:50000 user@gateway ssh -L 50000:localhost:2049 user@internal_servera bezpečnější varianta:
ssh -L 50001:internal_server:22 user@gateway ssh -L 50000:localhost:2049 -p 50001 localhost?
(parametry jako -NT
a -fn
jsem vynechal)
Tiskni
Sdílej: