Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Pro pobavení něco tvrdé demagogie v podání BNP, British National Party, takoví místní "Sládkovci" - http:// news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/election_2010/8644878.stm Slibují všechno co jen trochu populární - okamžitě stáhnout vojáky z Afganistánu, british jobs for british workers (omezení imigrace), protievropská rétorika, straší evropským superstátem, omezováním suverenity.Všechno z toho je pravda a pod všechno bych se podepsal. V čem je problém? Ne všichni jsou takoví idioti jako LP (ti přiznali, že imigraci podporovali proto, aby měli víc voličů, protože imigranti je volí!!), LibDems (to jsou jen úchylové) nebo dokonce i ta CP (de facto zelená strana), aby imigraci podporovali.
A podobně je na to UKIP (UK Independence Party). Jako hlavní bod programu - vystoupení z EU, jinak zhruba stejná demagogie jako u BNP. Dost mi tyhle strany splývají. Všimněte si obrázku W. Churchilla (chudák) na pozadí.Jinak se mi zdálo, že je tento článek poměrně dobrý, ale říct o UKIP a BNP, že splývají, svědčí o totální neznalosti UKIP i celé britské politiky. UKIP byla mimochodem po konzervativcích druhá nejúspěšnější strana ve volbách do EP, takže to rozhodně je strana, kterou by i ten bájný "obyčejný člověk" mohl a měl znát.
Jako občan EU můžete volit (skoro) ve všech volbách, kromě parlamentních, tak jsem si tuhle možnost nenechal ujít.Oops, me to prislo nejaky divny. Kdyz jsem vstoupil do volebni mistnosti jako prvni vec jsem strcil volebni komisi pod nos svuj cesky pas a dostal jsem takovej pohled, ze si ho ma pritelkyne co stala hned zamnou okamzite strcila do zpet do kapsy. Dostal jsem bilej i zelenej papirek... oba jsem poctive vhodil do urny :) ale co uz, alespon jsem hlasoval za ty co v nemohli :) ... stejne jsme nakonec zustali rudy, i na radnici.
Tiskni
Sdílej: