V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
náhodou je to uplně supr blogísek abyte věděli! máš tam romantiku ekoaktivismus rypadlo uplně všecko!! a buďte rádi že jsem kámoška a nepudu na vás říct že jste oba napsali to ošklivý slovíčko ;D
si myslim že mě dřív ty pozceš na rande ;D
tttttttttssssssssssssssss si myslim že jenom nějaký falokrati tady odmítaj přijmout realitu že co zvládou voni zvláne i malá holka a uchylujou se někam do přectav svejch narušenejch mozků aže prej sem kluk! kdyby se to doneslo k holkám od nás ze třídy tak mam přezdívku nejmíň dokonce školního roku a furt by mi řikaly kluku :'( vubec nevíte jak je to težký bejt na střední jediná linuxačka ve třídě plný bfuček :'( :'( :'(
jo a co je jako přesně to pepe8less?? o výpočetce jsme to spolu ještě nedělali :'(
vypadá to lechce jako takový ty nudný keci naší můry na čédinu že třeba když jako pišeme diktát slohovku nebo něco takovýho tak musíme psát jenom na každej lichej řádek a vona na ty sudý řádky pak piše červeně jako co je všechno blbě. já na to samo peču abych můře hejbla s žlučí a to se někdy povede a někdy ne. a protože to mam pokždý uplně červený a ji se tam ty jeji kraviny už nevejdou tak mi ty řádky normálně čísluje a dospoda papíru piše čísla řádků co jsou blbě piše co je jako na nich všechno blbě. a uplně vždycky vybuchne když vidí že jako koukám do papíru k sousedce a že prej ať ji to hnedka vodevzdám a že prej ať sem ráda že ten kompilát vubec oznámkuje :'( si myslim že to ale někdy neni fér protože se třeba jenom koukám jakejma barvičkama to sousadka piše a jaký tam má íčka nebo ýčka mě vubec nezajímá to vidim uplně omylem když koukám na ty barvičky :'(
prej se z toho ten kantor tak rozvášnil, že ve výkladu nechtěně přeskočil z antinatalismu rovnou k programu státem řízený eutanázieSavage :=D
hele bagr 288 z toho merkuru :D
se taky moc těšim až se dovim kdo jako jsem ;D
...a teď se hezky přepnu do gréty a napišu si sem něco sám sobě aby to jako nevypadalo že já jsem já ;D
si jako myslim že to nejčastějc bejvá ten největší detektiv ;D
Tiskni
Sdílej: