Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zapomenuté výročí.
To je pořád jen Coronavirus, očkování, vakcína, lockdowny, ušatý ministr, buzerace...
Ale nikdo už si nevzpomene, že koncem tohoto roku oslavíme krásné kulaté 30. výročí zrodu původní české rodiny DOSovských virů BRAIN2, oficiálně pojmenované jako Pojer. To číslo je neuvěřitelné, čas je neúprosný.
Čest jejich památce. Dnes už dávno neexistuje prostředí ve kterém by mohly žít svůj neškodný (občas trochu upípaný) strojový čas. Snad ještě ve starých PC nebo virtuálních strojích nás nostalgiků...
Když si vzpomenu, vždy mně chvíli vrtá hlavou to tajemné oficiální jméno Pojer. Tak nějak je v určitých kruzích známo, že u toho experimentu tenkrát žádný Pojer nebyl. Že by tajemný strážce-objevitel, který ten kód jako první nahlásil do nějaké AV databáze? Pane Pojere, ozvěte se. Máte své místo v české IT historii.
Ale pořád lepší, než OS X ve světě tučňáků.
Jinak závěr toho příběhu, to je krutá pravda.
uplně vpoho :D ;D si ale nedovedu přectavit jak ho tam jakoby NAinstaluje ;D ;D
Tiskni
Sdílej: