Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
- zprovoznit fileshare pro klienty Win
- nainstalovat kodeky pro audio a nejake prehravace pro video
- jak se otestuje deravost systemu
- jak se pouzije computer management ala XP(YAST ?)
- jak se zprovozni AD ala W2K3
- jak nastavit/nainstalovat VPN (port 1723) abych se pripojil z WinXP
- jak administrovat vzdalene (pres inet), prikazova radka
- jak se pripojit terminalove (ala remote desktop via XP) v LAN siti
- zdali se daji udelat nejake postovni prihradky(sdilene), to je jen napad
- jak udelam sw audit (co mam vse za aplikace)
- povolit 3D akceleraci (Radeon 9000 Pro)
- trosku pochopit vyznam skupin sys, audio, etc.
- jestli existuje naky template pro noveho/existujiciho uzivatele, prostredi gNome ...
- To nejdulezitejsi na konec: Nehodlam reinstalovat nebo ztratit data z urcitych uziv adresaru (cca 80GB) ! protoze by to bolelo, a moc :)
Proc ? ...
Proto !
Tiskni
Sdílej:
startx
, pomocí ssh -X ip.s.u.s.e
se prihlasit a spustit libovolny program -- na příklad gnome-session
. Prihlasovani stejnym zpusobem, hledejte zde v diskusi
- To nejdulezitejsi na konec: Nehodlam reinstalovat nebo ztratit data z urcitych uziv adresaru (cca 80GB) ! protoze by to bolelo, a moc :)
Zalohujte. Osvědčil se mi hdup -- hledejte zde v diskuzích.
Omlouvám se za stručnost, ale v místních diskuzích je toho víc a lépe popsáno.
existuje nejaky prikaz, ktery cely system (z)hibernuje
- jak udelam sw audit (co mam vse za aplikace)
rpm -qa
- seznam všech nainstalovaných balíků (vím, že balík != aplikace). Případně zkus v konzoli dvakrát zmáčknout tab a dostaneš hlášku typu Display all 2394 possibilities? (y or n)
, ale do toho se pletou i builtin příkazy bashe.
- jestli existuje naky template pro noveho/existujiciho uzivatele, prostredi gNome ...Mrkni se do
/etc/default/useradd
, ale většinou se tento adresář jmenuje /etc/skel/