Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:12
Legálnost nabití; roly
Pokud cokoli v PC změníte (výměna GK, přidání paměti, jiný procák), tak vás vyzvou k reaktivaci.GK jsem na WXP Home OEM měnil (stará odešla) a aktivaci nikdo nechtěl. Recovery program: udělej si jeho image. Já to tedy dostal na DVD (k notebooku bez optické mechaniky :). No, já to fixnul použitím
dd, cfdisk, cryptsetup, mkfs, mount, debootstrap
. Škoda, že musím tátovi udržovat jedna okna, protože přes sériák obsluhuje podivné zařízení.
U GK si nejsem jistý, ale když hneš s pamětí, nebo procákem, tak myslím jo.Budem za blbca ak poviem, že je všeobecne známe (a preto nechápem všetky tie dohady v tomto vlákne), že Windows XP prežijú zmenu nanajvýš piatich komponentov? Problém nastáva ak musíš vymeniť motherboard na, ktorom máš on-board audio/video/lan - čo sú hneď tri komponenty. Potom nedaj boh, ak si medzičasom pridal pamäť a/alebo disk. Komu už vyprchalo nadšenie, z toho, že nemusí riešiť aktiváciu, si môže troška šlahnúť napr. tu (pozor .doc).
dd if=/dev/sda of=dev/sdb ...
, a v počítači nikdy nejsou oba zároveň v okamžiku, když Windwos běží.
U ostatního hardware si jistý moc nejsem, protože těch změn jsem nedělal tolik. U procesoru stejného typu ale jiné rychlosti Windows změnu ani nezaznamenaly (už z toho důvodu, že jeden a ten samý procesor se různě jmenuje už při změněn FSB nebo násobiče), přidání interních karet také reaktivaci nechtělo. Jak by to bylo s výměnou dotyčných karet si jistý nejsem, už kvůlit tomu, že minimálně do WinXP považuje systém jednu a tu samou kartu v různých slotech za rozdílné zařízení (v případě síťových karet je to obzvlášť nepříjemné).
Naopak jsem si téměř jistý u základní desky, protože hlavní způsob, jak Windows poznají, že jsou na určitém stroji, je BIOS. Pří upgradu desky (a procesoru, pamětí, v jednom případě i grafiky) to reaktivaci vyžadovalo, naštěstí proběhla online.
Jinak po přečtení musím s autorem souhlasit, že licencování Windows očividně přerostlo Microsoftu přes hlavu a že stránky vedoucí k licenčím podmíknám by měl předcházet nějaký hodně děsivý nápis, varující vstupující. Protože pravým důvodem, proč licenční podmínmky neznají ani zaměstnacni Microsoftu, může být to, že ten, kdo by přečetl a plně pochopil všechny licence v celé jejich obludnosti, by z toho nejspíš zcela zešílel že minimálně do WinXP považuje systém jednu a tu samou kartu v různých slotech za rozdílné zařízeníJá si zase pamatuju, jak to vždycky „instalovalo“ tiskárnu a flashdisk, když jsem to zapojil do jiného USB portu
netsh
.
Já jako fyzická osoba nemám ze zákona povinnost jakékoliv faktury, servisní protokoly atp. uchovávat. Stejně tak nemám povinnost někam cokoliv lepit.jj, v base bude tento vtip hitom
Este som o podobnom pripade (nahodna kontrola legalneho SW v domacnosti) nepocul...Nevím, jak u vás, ale v ČR tohle není ani možné.
Legálnost nabití se musí dokázat fakturou, kde bude OEM produkt(jako položka) spolu s celou sestavou a nalepený COA štítk na case.Pokud se nemýlím, tak podle českého práva nemůže být uživatel nějak nucen k nalepení COA štítku a legálnost se pak tedy posuzuje hlavně podle faktury.
Využijeme msdn k získání kontrolních součtů a názvů iso image příslušné verze windows, kterou máme zakoupenou spolu s notebookem.Ta média by minimálně u 64bit verzí měla být identická. Onehdy jsem instaloval Windows Vista Business z média pro Home Premium a šlo to bez potíží. Jinak ohledně distribuce 64 i 32bitových verzí. Třeba v balení pro upgrade na Windows 7 jsou zahrnuty obě dvě. Ale pravda, je-li řeč o dodávání médií samými výrobci, to je bez diskuze tragické
Pokud se nemýlím, tak podle českého práva nemůže být uživatel nějak nucen k nalepení COA štítku a legálnost se pak tedy posuzuje hlavně podle faktury.A neměla by spíš být prokazována vina než nevina? Však vás taky na ulici nezačne lustrovat policajt, jestli jste náhodou neukradl ty spodky, co máte na sobě a nemusíte prokazovat fakturou, že jsou skutečně vaše.
§ 2: Za dílo se považuje též počítačový program…viz Autorský zákon. Pokud jsi tedy EULU neviděl a nepřijal, tak licenci nemáš a používat ten program nemůžeš.
§ 12: Autor má právo své dílo užít v původní nebo jiným zpracované či jinak změněné podobě, samostatně nebo v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může dílo užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem.
To není tak zřejmé. Firma musí mít licenci na určité druhy užití (instalace, běh), ale zrovna tak licence musí umožňovat použití různými uživateli (zaměstnanci) a zrovna tak zaměstnanec musí být (prostřednitvím firmy) příjemcem licence, která jej opravňuje k užití.
Ono se to v praxi zamluví slovy jako „vnitřní potřeba“ firmy, nedělitelnost organizace a pododobně, ale de jure tam ta ustanovení být musí. Když to totiž není uvedeno v autorském zákoně, tak to musí být v licenci. A skutečně to tam bývá.
Zcela vyhrocený případ jsou internetové kavárny, které nejenom de jure, ale i de facto software pronajímají. Kdysi kolem toho byl velký humbuk a mám dojem, že Microsoft, jak jinak, prosazoval zvláštní dodatek s majiteli kaváren.
Ne tak zřejmý případ jsou knihovny. Veřejné knihovny jsou ze zákona veřejné. Čtenář sice může projít nějakou registrací, ale pak, podle způsobu zpoplatnění, se jedná o pronájem nebo půjčování.
Jako příklad licence, kde je takový (knihovní) způsob výslovně zapovězen, je freeware firmy Adobe (Flash Player atd.). Tam se píše, že software může používat pouze předem známý a omezený počet lidí (kteří představují zaměstnance organizace).
Může, ale musíte si s Adobe sjednat zvláštní smouvu. Výrobce má již připravané šablony pro přibalování k datovým souborům nebo k distribuci přes ve vnitřní síti (ano, standardní licence zakazuje umístit program na souborový server). Lze předpokládat, že má vzorové smlouvy pro knihovny či obdobné veřejné či vzdělávací instituce.
Mimochodem to není moje konstrukce. Ptal jsem se na to Adobe, když jsem zjijstil, že (tehdy) jejich licence zakazovala provoz přes X11 terminálový server.
Trestní oznámení sice podat můžete, ale soud vám jej zamítne, protože se jedná o občansko-právní záležitost, a tu mohou napadnout jen zúčastněné strany.
Jenže tam je gumové ustanovení „ne nepatně“. Muselo by se vybrat něco velkého. Navíc horní sazba jsou dva roky, takže promlčecí lhůta je tři roky. Myslíte, že se do té doby záležitost dotane k soudu? Nehledě na to, že chudák provozovatel se vymluví, že nevěděl (protože za Flash Player nikdo neplatí), tak z toho bude nedbalost a ta v případě autorského práva není trestně odpovědná.
Navíc dělat si z přetížené policie a státního zastupitelství „bezplatnou“ vykladačku zákona mi přijde neslušné.
Celé mi to zní hodně povědomě Není ten nový notebook nějaký ThinkPad? Kamarád (hmm, slovo "přítel" je už asi beznadějně zprofanované) nedávno pořídil X201 (mimochodem jinak krásný kousek techniky) a řešil přesně totéž.
Nechápu, jak nějaký výrobce může dát 32bit systém na notebook se 4GB paměti, docela jsem na to koukal. V Linuxu budiž, PAE řeší mnoho a pro 32bit systém by se pár argumentů ještě našlo, ale 32bit Windows 7 na takovém stroji moc nepobírám.
4GB minus the address space required by addin cards and other hardware equals the MAXIMUM addressable Vista RAM.
Je to od těch výrobců pěkná sviňárna, že nedodávají instalační media k počítačům, jenž prodávají. Místo toho je disk rozkrájený na x partition a jsou na něm nainstalovány recovery programy pro obnovu systému. Toto je problém při pádu disku, nebo když chceme naladit jiný operační systém, nebo když nám výrobcem stanovené rozložení disku nevyhovuje atd. Důvodů se najde vždy hodně. Každopádně to není jen chyba výrobců. Proč MS neumožňuje stažení instalačních DVD? Warezák si je dokáže sehnat okamžitě, ale co chudák obyčejný uživatel? Na MS človíčkovi řeknou, že je to věc OEM distributora a ať si u něj instalační media objednáme (navíc určitě né zadarmo).K tomuto mám docela zajímavý příběh od jednoho příbuzného z rodiny. Windows se mu polámalo (co si budeme vykládat … při správném udržování ten systém k tomu má tendenci a je to víceméně jen otázka času). Vcelku nezkušený uživatel to vyřešil jednoduše – koupí nového PC. Já byl postaven před úkol znovu roztočení toho
No nevim, takovy bordel je vicemene nevymahatelny.No právě. Právníci nepotřebují, aby byl patent vymožen a spor tedy rychle vyřešen. Ti potřebují, aby běžel co možná nejdéle a aby jich běželo co možná nejvíc...
pokud s touto licenci nesouhlasite, tak tento produkt nepouzivejte.
Pokud s ni nesouhlasim, nejsem ji vazany a produkt pouzivat 'teoreticky muzu'.
Pokud s ni nesouhlasim, nejsem ji vazany a produkt pouzivat 'teoreticky muzu'.[citation needed] IANAL SW defaultně používat nesmíš.
Tak to je masakr.
Znamemu jsem preinstalovaval win 7 spanelske na ceske a podle helpline MS neni mozne instalaci smazat a pouzit CZ install DVD od kamarada a vyuzit licencni klic na nalepce na PC. Zmena jazyka je mozna jen u verze ultimate a nebo je treba koupit krabicovku home premium v CZ.
Toz at si huknou soudruzi ..... pouzil jsem licencni cislo opsany z bedny a vse je OK, aktivace probehla uspesne a i nainstaleni nastroje pro overeni pravosti potvrdilo ze je vse legalni.
Helpline MS = banta trotlu.
JJ presne tak. Akorat si za to jeste uctujou nejaky mince. system preinstali az PC nekdo kupuje. Pokud se kupujici nezajima tak mu prodaji spanelsky, italsky, portugalsky ...... widle.
Pouţití s technologiemi virtualizace. Místo pouţití softwaru přímo v licencovaném počítači smíte software instalovat a pouţívat v rámci pouze jediného virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému v licencovaném počítači. V případě pouţití ve virtuálním prostředí nemusí být obsah chráněný technologií správy digitálních práv, nástrojem BitLocker nebo jakoukoli technologií šifrování pro celé diskové jednotky zabezpečen do stejné míry jako chráněný obsah, který není ve virtuálním prostředí. Musíte dodrţovat všechny místní i mezinárodní zákony, které se na takový chráněný obsah vztahují.
Použití s technologiemi virtualizace. Software nainstalovaný v licencovaném zařízení smíte použít v rámci virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému. · Pokud tak učiníte, nebudete moci přehrávat obsah nebo využívat aplikace chráněné technologiemi správy digitálních, informačních nebo podnikových práv společnosti Microsoft nebo jinými službami správy práv společnosti Microsoft ani používat nástroj BitLocker. Nedoporučujeme přehrávat obsah či využívat aplikace chráněné technologiemi správy digitálních, informačních nebo podnikových práv společnosti Microsoft nebo jinými službami správy práv či používat šifrování pro celé diskové jednotky.
Takže nevím, kde berete, že to nejde.U RHELu jsem našel pasáž "licence je na počet procesorů při instalaci a později můžete rozšířit" ... takže zlatej RED HAT. Druhá věc je, kdo by hrabal do produkčního stroje.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.