Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bez ORM se lepí SQLka přímo v "controllerech" do stringůNa tom, ze se nepouziva ORM nevidim nic spatneho, ale chce to veskerou praci s daty peclive izolovat do jednoho mista. Je to sice ze zacatku narocnejsi na programovani, ale ma to i sve benefity, kdyz nekdo prijde s nejakym extravagantnim pozadavkem typu ukladani dat do ruznych NoSQL, klaudovych, in-memory ulozist.
Bez ORMNemuzu si pomoct, ale ORM mi sedi maximalne tak na jednoduche CRUD ulohy. Kdykoliv projekt zacal rust, prerustat sve puvodni urceni, zacalo ORM hazet klacky pod nohy. Tak jsem to zacal resit, jestli neco prece jen nedelam spatne a vzal si k tomu nekolik knih. Vetsina materialu by se dalo rozdelit do tri kategorii (1) autor nepochopil OOP, (2) autor nepochopil relacni databaze, (3) autor nechape OOP ani relacni databaze. Takze pokud to neni nezbytne nutne ORM se vyhybam, jak to jde.
dokud se query builder nesnaží být moc chytrýsoude podle toho mala co ja jsem videl, tak se casem stejne zjisti, ze je potreba to a tam to (treba lazy loading, caching ...) a driv nebo pozdeji to skonci vlastni implementaci Hibernatu, ktera se od nej lisi zejmena v tom, ze se s tim stravila hromada casu a je podstatne vic zabugovana
Tiskni
Sdílej: