Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Bez ORM se lepí SQLka přímo v "controllerech" do stringůNa tom, ze se nepouziva ORM nevidim nic spatneho, ale chce to veskerou praci s daty peclive izolovat do jednoho mista. Je to sice ze zacatku narocnejsi na programovani, ale ma to i sve benefity, kdyz nekdo prijde s nejakym extravagantnim pozadavkem typu ukladani dat do ruznych NoSQL, klaudovych, in-memory ulozist.
Bez ORMNemuzu si pomoct, ale ORM mi sedi maximalne tak na jednoduche CRUD ulohy. Kdykoliv projekt zacal rust, prerustat sve puvodni urceni, zacalo ORM hazet klacky pod nohy. Tak jsem to zacal resit, jestli neco prece jen nedelam spatne a vzal si k tomu nekolik knih. Vetsina materialu by se dalo rozdelit do tri kategorii (1) autor nepochopil OOP, (2) autor nepochopil relacni databaze, (3) autor nechape OOP ani relacni databaze. Takze pokud to neni nezbytne nutne ORM se vyhybam, jak to jde.
dokud se query builder nesnaží být moc chytrýsoude podle toho mala co ja jsem videl, tak se casem stejne zjisti, ze je potreba to a tam to (treba lazy loading, caching ...) a driv nebo pozdeji to skonci vlastni implementaci Hibernatu, ktera se od nej lisi zejmena v tom, ze se s tim stravila hromada casu a je podstatne vic zabugovana
Tiskni
Sdílej: