Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Bez ORM se lepí SQLka přímo v "controllerech" do stringůNa tom, ze se nepouziva ORM nevidim nic spatneho, ale chce to veskerou praci s daty peclive izolovat do jednoho mista. Je to sice ze zacatku narocnejsi na programovani, ale ma to i sve benefity, kdyz nekdo prijde s nejakym extravagantnim pozadavkem typu ukladani dat do ruznych NoSQL, klaudovych, in-memory ulozist.
Bez ORMNemuzu si pomoct, ale ORM mi sedi maximalne tak na jednoduche CRUD ulohy. Kdykoliv projekt zacal rust, prerustat sve puvodni urceni, zacalo ORM hazet klacky pod nohy. Tak jsem to zacal resit, jestli neco prece jen nedelam spatne a vzal si k tomu nekolik knih. Vetsina materialu by se dalo rozdelit do tri kategorii (1) autor nepochopil OOP, (2) autor nepochopil relacni databaze, (3) autor nechape OOP ani relacni databaze. Takze pokud to neni nezbytne nutne ORM se vyhybam, jak to jde.
dokud se query builder nesnaží být moc chytrýsoude podle toho mala co ja jsem videl, tak se casem stejne zjisti, ze je potreba to a tam to (treba lazy loading, caching ...) a driv nebo pozdeji to skonci vlastni implementaci Hibernatu, ktera se od nej lisi zejmena v tom, ze se s tim stravila hromada casu a je podstatne vic zabugovana
Tiskni
Sdílej: