Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to asi stejný princip proč je kofola v kegu (jen obsah) v přepoču na litr dvojnásobně dražší než kofola v 2,5l petce.Není to tím, že na tom je ve skutečnosti drahá doprava a balení a ne ta oslazená voda?
Přes ten USB bazmek se k SMART hodnotám nedostanete, takže by to stejně bylo k ničemu.LOL fakt? tak to je smutné
Přes ten USB bazmek se k SMART hodnotám nedostanete, takže by to stejně bylo k ničemu.Aj si to skusal, alebo len prehlasil ? ... Takmer vsetky nove ata/sata bridge na USB obsahuju extension na "pass-through" pre smart data a/alebo dalsie ATA/SATA prikazy. Takze s diskom sa da uplne normalne komunikovat a nastavovat. Tool komunikujuci s diskom akurat musi vybrat spravny extension, co je asi jediny kamen urazu. Linuxovy smartmontools (
smartctl
) si poradi s takmer vsetkymi usb diskami, akurat mu obcas treba pomoct s vyberom "protokolu". Zo skusenosti viem, ze vyrobcovia pouzivaju len par usb prevodnikov, akurat si ich podla seba branduju. Preto napr. smartctl
nema vzdy up2date databazu usb id. Staci mu doplnit -d sat
a 90% prevodnikov zrazu vie citat SMART data ... ked nie, tak poskusat usbcypress
, usbjmicron
, usbsunplus
, atd ... a jeden z nich sa urcite chyti.Narazil jsem na tenhle článek s ročním zpoždením..ale nevadí Koupil jsem 4 TB verzi tohohle disku před rokem v akci na německém Amazonu, rozebral a vložil do PC. Starý disk jsem naopak strčil co toho boxu a používám jako externí. V mém případě USB2SATA adaptér nedělá žádnou magii alias xorování, funguje jako normální USB-SATA adaptér. SMART data jsou přes něj taky normálně přístupná.
Disk uvnitř je SMR.
Nic s 3V větví napájení jsem taky řešit nemusel - disk funguje v PC bez jakýchkoliv modifikací.
Tiskni
Sdílej: