Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Bol som postavený pred úlohu, zachytiť obsah obrazovky v priebehu 10 minút, pripojiť k tomu zvukovú nahrávku....
Keďže na kompe beží solaris + window maker, ako prvé mi napadlo preskúmat Snapshot, štandartne v distribúcii a skúsiť ho spúšťať v CLI s nejakými parametrami. Po chvílľe som to zavrhol, lebo som pri googlovaní narazil na šikovný programček XWD, malý, jednoduchý a tak isto súčať distribúcie. Vytvoril som si v BASH-i cyklus
#!/bin/bash
x=0
while [ „$x“ -le 200 ] #counter <= 200
do
xwd -root – icmap -out /directory/$x.xwd #printscreen
sleep 3 # wait for it
x=$x(( $x + 1 )) # next
done
Tie 3 sekundy boli dostatočné aby po spracovaní obrázku a uložení vznikali medzi obrázkami cca 4s pauzy. Pre presnejšie /1s/ zachytávanie by asi postačilo vynechat sleep v cykle, samotné zachytenie /1600x1200/ a uloženie na disk by spôsobovalo cca 1s oneskorenie. Príkazom convert, som previedol obrázky na jpg, obdobne cyklom ale namiesto xwd isiel
convert /directory/$x.xwd /directory/img_$(printf %03d $x).jpg
na výstupe som dostal súbory pomenované
Na vytvorenie videa z jpg súborov som použil ffmpeg
ffmpeg -r 0.253 -i ./new/img_%03d.jpg -b 1800 -s uxga ./video.avi
-r 0.253 #pocet obrazkov za sekundu … jeden obrázok každé cca 4s -b 1800 #bitovy tok 1800 super kvalita -s uxga #velkost videa 1600x1200
Zvukové stopy som poskladal v Audacity, až pri vkladani do videa som zistil, že zvukovú nahrávku, kedže išlo o telefonické hovory, musím presamplovat z 8kHz na 44kHz, ffmpeg bolo poruke:
ffmpeg -i ./Mixdown.wav -ac 2 -ar 44100 -ab 128k ./Mixdown.mp3
Spojenie zvuku a videa do jedného:
ffmpeg -i ./Mixdown.mp3 -i ../images/video.avi video_sound.avi
Všetky predchádzajúce kroky v jednom príkaze
ffmpeg -r 0.253 -i ./directory/img_%03d.jpg -i ./Mixdown.wav -ac 2 -ar 44100 -ab 128k -b 1800 -s uxga ./video_sound.avi
Toto boli moje prve kroky s vytváranim a mixovaním videa, zvuku. Netvrdím, že The Best, ale účel splnili.
Tiskni
Sdílej:
[input_options] -i [input_file] [output_options] [output_file]
. V nových verzích se to vynucuje a ten příkaz nahoře nebude fungovat.
davkol: išlo o špecifický prípad... použiť som mohol iba "co dum dal"
wiskas: požil som FFmpeg version SVN-r0.5.1-4:0.5.1-1ubuntu1.1, upravené
kosta : upravené :)
Mylí blogýzku, dnes mi jeden švarný jinoch z ábíčka poradil že můj foun umí empétrojky......píšu, že potřebuju vytípat nějaký určitý úseky. A nevim kde jsi vzal že jsem retardovanej?