Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »mam hio v hubě, tak řauLOL! to by se dalo přečíst i jako "mam ho v hubě"
Obávám se, že mluvíme každý o něčem jiném. Trh high-end mobilních telefonů je v první fázi doménou hračičků, kteří se nemohou dočkat každé technologické novinky a když přijdete s novinkou, která zásadně změní podstatu toho, co si pod telefonem představit, utrhnou vám ruce. Na takovém trhu se nový hráč, který přijde s revolučním konceptem, dokáže prosadit snadno, pokud tím konceptem osloví dostatečný počet zákazníků.
Zkuste ovšem přijít za profesionálními fotografy, kteří jsou cílovou skupinou high-end fotoaparátů, s tím, že máte zcela nový koncept, který od základu změní způsob používání přístroje. Jako příklad si vezměte přechod na digitální fotografii - první profesionální přístroj se objevil na trhu v roce 1999, ale až o nějakých šest let později se dá mluvit o výraznější adopci a o další 2-3 roky později o ovládnutí trhu. Tolik času (a peněz) Nokia nemá. Navíc si všimněte, že ani "digitální revoluce" nijak výrazně nezahýbala se zastoupením výrobců.
Obávám se, že možnosti techniky trochu přeceňujete. Jistě by se dala vymyslet nějaká heuristika na základní kompoziční pravidla, ale ono to není jen o těch pravidlech. O kompozici existují celé knihy a i když si je přečtete a pochopíte, neznamená to, že budete dělat fotky jako z obálky National Geographic. Tím spíš si nemyslím si, že by to nějaký software ve foťáku zvládl. I takové algoritmy na automatickou expozici se vyvíjejí roky, za tu dobu udělaly ohromný pokrok, ale stejně každou chvíli musím výsledek korigovat.
Navíc i na té základní "algoritmizovatelné" úrovni je to trochu jako s různými ABS/ESP/… systémy v autě. Dokážou toho hodně a dnesu už i překvapivě hodně. Ale pokud uděláte velkou chybu, sebelepší pomocník vás nezachrání. S fotografováním je to stejné - napadá mne třeba hrob Carla Linného v Uppsale. Z téhle fotky (ISO 1600, 1/10 s) to není moc poznat, ale světla je tam opravdu málo, koneckonců je to uvnitř katedrály. Je až komické sledovat, jak 90 procent turistů, kteří se rozhodnou si ho vyfotit, přijde, prostrčí foťák mřížemi a napálí to bleskem to té leštěné desky. S tím žádný software prostě nic nenadělá.
Ak by výsledkom tohto snaženia bol produkt, ktorý by amatérom umožňnoval (jednoducho!) robiť fotky na profesionálnej úrovni…
Tímto předpokladem se ta implikace stává automaticky pravdivou. :-)
Tiskni
Sdílej: