Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
mam hio v hubě, tak řauLOL! to by se dalo přečíst i jako "mam ho v hubě"
Obávám se, že mluvíme každý o něčem jiném. Trh high-end mobilních telefonů je v první fázi doménou hračičků, kteří se nemohou dočkat každé technologické novinky a když přijdete s novinkou, která zásadně změní podstatu toho, co si pod telefonem představit, utrhnou vám ruce. Na takovém trhu se nový hráč, který přijde s revolučním konceptem, dokáže prosadit snadno, pokud tím konceptem osloví dostatečný počet zákazníků.
Zkuste ovšem přijít za profesionálními fotografy, kteří jsou cílovou skupinou high-end fotoaparátů, s tím, že máte zcela nový koncept, který od základu změní způsob používání přístroje. Jako příklad si vezměte přechod na digitální fotografii - první profesionální přístroj se objevil na trhu v roce 1999, ale až o nějakých šest let později se dá mluvit o výraznější adopci a o další 2-3 roky později o ovládnutí trhu. Tolik času (a peněz) Nokia nemá. Navíc si všimněte, že ani "digitální revoluce" nijak výrazně nezahýbala se zastoupením výrobců.
Obávám se, že možnosti techniky trochu přeceňujete. Jistě by se dala vymyslet nějaká heuristika na základní kompoziční pravidla, ale ono to není jen o těch pravidlech. O kompozici existují celé knihy a i když si je přečtete a pochopíte, neznamená to, že budete dělat fotky jako z obálky National Geographic. Tím spíš si nemyslím si, že by to nějaký software ve foťáku zvládl. I takové algoritmy na automatickou expozici se vyvíjejí roky, za tu dobu udělaly ohromný pokrok, ale stejně každou chvíli musím výsledek korigovat.
Navíc i na té základní "algoritmizovatelné" úrovni je to trochu jako s různými ABS/ESP/… systémy v autě. Dokážou toho hodně a dnesu už i překvapivě hodně. Ale pokud uděláte velkou chybu, sebelepší pomocník vás nezachrání. S fotografováním je to stejné - napadá mne třeba hrob Carla Linného v Uppsale. Z téhle fotky (ISO 1600, 1/10 s) to není moc poznat, ale světla je tam opravdu málo, koneckonců je to uvnitř katedrály. Je až komické sledovat, jak 90 procent turistů, kteří se rozhodnou si ho vyfotit, přijde, prostrčí foťák mřížemi a napálí to bleskem to té leštěné desky. S tím žádný software prostě nic nenadělá.
Ak by výsledkom tohto snaženia bol produkt, ktorý by amatérom umožňnoval (jednoducho!) robiť fotky na profesionálnej úrovni…
Tímto předpokladem se ta implikace stává automaticky pravdivou. :-)
Tiskni
Sdílej: