Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
mam hio v hubě, tak řauLOL! to by se dalo přečíst i jako "mam ho v hubě"
Obávám se, že mluvíme každý o něčem jiném. Trh high-end mobilních telefonů je v první fázi doménou hračičků, kteří se nemohou dočkat každé technologické novinky a když přijdete s novinkou, která zásadně změní podstatu toho, co si pod telefonem představit, utrhnou vám ruce. Na takovém trhu se nový hráč, který přijde s revolučním konceptem, dokáže prosadit snadno, pokud tím konceptem osloví dostatečný počet zákazníků.
Zkuste ovšem přijít za profesionálními fotografy, kteří jsou cílovou skupinou high-end fotoaparátů, s tím, že máte zcela nový koncept, který od základu změní způsob používání přístroje. Jako příklad si vezměte přechod na digitální fotografii - první profesionální přístroj se objevil na trhu v roce 1999, ale až o nějakých šest let později se dá mluvit o výraznější adopci a o další 2-3 roky později o ovládnutí trhu. Tolik času (a peněz) Nokia nemá. Navíc si všimněte, že ani "digitální revoluce" nijak výrazně nezahýbala se zastoupením výrobců.
Obávám se, že možnosti techniky trochu přeceňujete. Jistě by se dala vymyslet nějaká heuristika na základní kompoziční pravidla, ale ono to není jen o těch pravidlech. O kompozici existují celé knihy a i když si je přečtete a pochopíte, neznamená to, že budete dělat fotky jako z obálky National Geographic. Tím spíš si nemyslím si, že by to nějaký software ve foťáku zvládl. I takové algoritmy na automatickou expozici se vyvíjejí roky, za tu dobu udělaly ohromný pokrok, ale stejně každou chvíli musím výsledek korigovat.
Navíc i na té základní "algoritmizovatelné" úrovni je to trochu jako s různými ABS/ESP/… systémy v autě. Dokážou toho hodně a dnesu už i překvapivě hodně. Ale pokud uděláte velkou chybu, sebelepší pomocník vás nezachrání. S fotografováním je to stejné - napadá mne třeba hrob Carla Linného v Uppsale. Z téhle fotky (ISO 1600, 1/10 s) to není moc poznat, ale světla je tam opravdu málo, koneckonců je to uvnitř katedrály. Je až komické sledovat, jak 90 procent turistů, kteří se rozhodnou si ho vyfotit, přijde, prostrčí foťák mřížemi a napálí to bleskem to té leštěné desky. S tím žádný software prostě nic nenadělá.
Ak by výsledkom tohto snaženia bol produkt, ktorý by amatérom umožňnoval (jednoducho!) robiť fotky na profesionálnej úrovni…
Tímto předpokladem se ta implikace stává automaticky pravdivou. :-)
Tiskni
Sdílej: