Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
mam hio v hubě, tak řauLOL! to by se dalo přečíst i jako "mam ho v hubě"
Obávám se, že mluvíme každý o něčem jiném. Trh high-end mobilních telefonů je v první fázi doménou hračičků, kteří se nemohou dočkat každé technologické novinky a když přijdete s novinkou, která zásadně změní podstatu toho, co si pod telefonem představit, utrhnou vám ruce. Na takovém trhu se nový hráč, který přijde s revolučním konceptem, dokáže prosadit snadno, pokud tím konceptem osloví dostatečný počet zákazníků.
Zkuste ovšem přijít za profesionálními fotografy, kteří jsou cílovou skupinou high-end fotoaparátů, s tím, že máte zcela nový koncept, který od základu změní způsob používání přístroje. Jako příklad si vezměte přechod na digitální fotografii - první profesionální přístroj se objevil na trhu v roce 1999, ale až o nějakých šest let později se dá mluvit o výraznější adopci a o další 2-3 roky později o ovládnutí trhu. Tolik času (a peněz) Nokia nemá. Navíc si všimněte, že ani "digitální revoluce" nijak výrazně nezahýbala se zastoupením výrobců.
Obávám se, že možnosti techniky trochu přeceňujete. Jistě by se dala vymyslet nějaká heuristika na základní kompoziční pravidla, ale ono to není jen o těch pravidlech. O kompozici existují celé knihy a i když si je přečtete a pochopíte, neznamená to, že budete dělat fotky jako z obálky National Geographic. Tím spíš si nemyslím si, že by to nějaký software ve foťáku zvládl. I takové algoritmy na automatickou expozici se vyvíjejí roky, za tu dobu udělaly ohromný pokrok, ale stejně každou chvíli musím výsledek korigovat.
Navíc i na té základní "algoritmizovatelné" úrovni je to trochu jako s různými ABS/ESP/… systémy v autě. Dokážou toho hodně a dnesu už i překvapivě hodně. Ale pokud uděláte velkou chybu, sebelepší pomocník vás nezachrání. S fotografováním je to stejné - napadá mne třeba hrob Carla Linného v Uppsale. Z téhle fotky (ISO 1600, 1/10 s) to není moc poznat, ale světla je tam opravdu málo, koneckonců je to uvnitř katedrály. Je až komické sledovat, jak 90 procent turistů, kteří se rozhodnou si ho vyfotit, přijde, prostrčí foťák mřížemi a napálí to bleskem to té leštěné desky. S tím žádný software prostě nic nenadělá.
Ak by výsledkom tohto snaženia bol produkt, ktorý by amatérom umožňnoval (jednoducho!) robiť fotky na profesionálnej úrovni…
Tímto předpokladem se ta implikace stává automaticky pravdivou. :-)
Tiskni
Sdílej: