Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
V tomto úzce zaměřeném příspěvku bude řeč o tom jak zprovoznit T-Mobile Twist Internet 4G s USB 4G modemem v Gentoo Linuxu. Od vybalení SIM karty a modemu, přes konfiguraci jádra a připojení, až po automatizaci připojování pomocí udev. Postup není dokonalý, ale pořád je alespoň o trochu lepší než drátem do oka.
Koupil jsem integrované zařízejí Asus wl-600g, které mimo funkce ADSL modemu, Wi-Fi access pointu, ethernetového switche a routeru, slouží též obstojně jako tiskový server pro USB tiskárnu. Pokud Vás zajímá, jak ji v CUPS nastavit, čtěte dále. Stejný postup by měl fungovat i pro wl-500g a pravděpodobně i pro další podobná zařízení od Asusu.
Pro neustávající problémy s ADSL modemem Linksys wag54gs jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde. Volba padla na Asus wl-600g. Bohužel ani ten nefungoval out-of-the-box. Proto nabízím tento stručný zápisek všem, jež by řešili stejný problém.