Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pro neustávající problémy s ADSL modemem Linksys wag54gs jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde. Volba padla na Asus wl-600g. Bohužel ani ten nefungoval out-of-the-box. Proto nabízím tento stručný zápisek všem, jež by řešili stejný problém.
Ani po správném nastavení všech parametrů nedokázal modem navázat ADSL spojení. Kontrolka "ADSL" byla zhasnutá, v diagnostickém panelu administračního rozhraní svítilo červené "fail" hned u prvního testu - "ADSL Synchronization".
Modem, ač zakoupen v Česku u CzechComputer, byl určen pro annex A+C. Drtivá většina českých linek, a všechy nově zřizované, jsou však typu annex B. Výhradní dovozce tohoto modemu - Joyce - prodává jen annex B verzi. Nabízí se domněnka, že dodaný kousek vůbec nebyl určen pro český trh. Zdánlivě neřešitelná situace.
Objevil jsem, že pro modem existují dvě řady firmware. Řada, jejíž označení verze končí písmenem A
, je určena pro annex A+C. Druhá řada, označená písmenem B
je instalována do annex B modemů. V mém kousku byl, nijak překvapivě, firmware verze 1.0.2.8.A
, tedy pro zahraniční annex A+C. Zkusil jsem stáhnout firmware 1.0.2.9.B
ze stránek Joyce a předhodit ho modemu. Světe div se, nijak neprotestoval, cizí firmware spolknul i s návnadou. Jakmile se modem restartoval, ADSL připojení okamžitě začalo fungovat.
Připojení je stabilní a na modem jsem nemusel od chvíle instalace sáhnout. Přesto mi řešení problému zabralo nehezky dlouhou chvíli. Nejsem si ani jist, zda nahrání jiné řady firmware do modemu, není porušením záručních podmínek. Proto doporučuji všem, kteří se k nákupu Asus wl-600g chystají, aby se ujistili, že kupují verzi určenou pro Česko.
Jakmile Vám již modem funguje s Vaší linkou, musíte ještě správně nastavit parametry připojení. Mně funguje dobře následující konfigurace:
VPI: 8 VCI: 48 Service Category: UBR Without PCR Connection Type: PPPoE Encapsulation Mode: LLC/SNAP-BRIDGING Enable 802.1q: 0 PPP Username/Password: O2/O2 * PPPoE Service Name: (prázdné) PPP IP extension: 0 Use Static IP Address: 0 Enable IGMP Multicast: 0 Enable WAN Service: 1
* Jako ověřovací jméno a heslo lze použít též přihlašovací údaje ke správě svého konta, které obdržíte při zřizování služby.
Pokud Vám takto nastavený modem nefunguje, je možné, že máte stále PPPoA linku. Informace o tom Vám poskytne operátor. Můžete rovnou také požádat o změnu na PPPoE.
Tiskni
Sdílej:
PPP Username/Password: obdržíte při zřizování
PPP Username/Password: O2/O2
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant eapol_version=1 fast_reauth=1 ap_scan=1 network={ priority=4 ssid="ssid_stejne_jako_na_modemu" key_mgmt=WPA-PSK proto=WPA pairwise=TKIP group=TKIP psk="heslo_stejne_jako_na_modemu" } #... další sítěV modemu mám pak nastaven typ zabezpečení WPA-PSK a typ šifrování TKIP+AES. Snad budou podobné volby fungovat i pro Vás.