Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Pro neustávající problémy s ADSL modemem Linksys wag54gs jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde. Volba padla na Asus wl-600g. Bohužel ani ten nefungoval out-of-the-box. Proto nabízím tento stručný zápisek všem, jež by řešili stejný problém.
Ani po správném nastavení všech parametrů nedokázal modem navázat ADSL spojení. Kontrolka "ADSL" byla zhasnutá, v diagnostickém panelu administračního rozhraní svítilo červené "fail" hned u prvního testu - "ADSL Synchronization".
Modem, ač zakoupen v Česku u CzechComputer, byl určen pro annex A+C. Drtivá většina českých linek, a všechy nově zřizované, jsou však typu annex B. Výhradní dovozce tohoto modemu - Joyce - prodává jen annex B verzi. Nabízí se domněnka, že dodaný kousek vůbec nebyl určen pro český trh. Zdánlivě neřešitelná situace.
Objevil jsem, že pro modem existují dvě řady firmware. Řada, jejíž označení verze končí písmenem A
, je určena pro annex A+C. Druhá řada, označená písmenem B
je instalována do annex B modemů. V mém kousku byl, nijak překvapivě, firmware verze 1.0.2.8.A
, tedy pro zahraniční annex A+C. Zkusil jsem stáhnout firmware 1.0.2.9.B
ze stránek Joyce a předhodit ho modemu. Světe div se, nijak neprotestoval, cizí firmware spolknul i s návnadou. Jakmile se modem restartoval, ADSL připojení okamžitě začalo fungovat.
Připojení je stabilní a na modem jsem nemusel od chvíle instalace sáhnout. Přesto mi řešení problému zabralo nehezky dlouhou chvíli. Nejsem si ani jist, zda nahrání jiné řady firmware do modemu, není porušením záručních podmínek. Proto doporučuji všem, kteří se k nákupu Asus wl-600g chystají, aby se ujistili, že kupují verzi určenou pro Česko.
Jakmile Vám již modem funguje s Vaší linkou, musíte ještě správně nastavit parametry připojení. Mně funguje dobře následující konfigurace:
VPI: 8 VCI: 48 Service Category: UBR Without PCR Connection Type: PPPoE Encapsulation Mode: LLC/SNAP-BRIDGING Enable 802.1q: 0 PPP Username/Password: O2/O2 * PPPoE Service Name: (prázdné) PPP IP extension: 0 Use Static IP Address: 0 Enable IGMP Multicast: 0 Enable WAN Service: 1
* Jako ověřovací jméno a heslo lze použít též přihlašovací údaje ke správě svého konta, které obdržíte při zřizování služby.
Pokud Vám takto nastavený modem nefunguje, je možné, že máte stále PPPoA linku. Informace o tom Vám poskytne operátor. Můžete rovnou také požádat o změnu na PPPoE.
Tiskni
Sdílej:
PPP Username/Password: obdržíte při zřizování
PPP Username/Password: O2/O2
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant eapol_version=1 fast_reauth=1 ap_scan=1 network={ priority=4 ssid="ssid_stejne_jako_na_modemu" key_mgmt=WPA-PSK proto=WPA pairwise=TKIP group=TKIP psk="heslo_stejne_jako_na_modemu" } #... další sítěV modemu mám pak nastaven typ zabezpečení WPA-PSK a typ šifrování TKIP+AES. Snad budou podobné volby fungovat i pro Vás.