V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jen by mě zajímalo, jak se ten plasmoid (screenlet…) bude lišit od plasmoidu, který zobrazuje webovou stránku (třeba WebKitem) a občas ji obnoví (což může dělat i ta stránka samotná bez podpory plasmoidu). Prostě mi přijde, že na straně klienta není moc co programovat. Ta serverová část bude zajímavější.
Máte pravdu, ti klienti budou primitivní. Jako pohrávám si s nápadem že když by dostávali XML tak by tam šlo elegantněji nadefinovat různé layouty zobrazení, více dat a v intervalu je měnit... jenže tohle všechno půjde nejspíš udělat i s HTML a JS...
Ono je jak HTML, tak XML univerzální, ale každé v jiném smyslu. XML jsou čistá data, která je možné zobrazit jakkoli (nějakým webovým jádrem, ale i třeba tlustým klientem), nebo je snadno konvertovat na něco jiného. (X)HTML je zase univerzální v tom smyslu, že pojme libovolná data (nejsme omezeni DTD/Schématem, které jsme si nazačátku napsali), ale pohybujeme se v jiné vrstvě (prezentační).
Asi bych to posílal jako XHTML, aby se toho na klientovi dělalo co nejmíň a aby se nemusel aktualizovat a byl univerzální (určitě už něco takového existuje). A akorát na serveru mít data v nějakém obecném formátu (XML, databáze), abychom je mohli v případě potřeby posílat a vykreslovat i jinak, než jako HTML.
Určitě, ještě v brzkých dobách začínajících KDE 3 jsem měl applet na počasí a když se odpojilo od netu tak z něho vyskakovalo pop-up okno... děs, to určitě nechci:)
Ty ryze lokální údaje nechám na ryze lokálních miniaplikacích... tady si myslím že je konkurence dobrá a navíc by každý musel mít ten server poskytující info spuštěný na lokále a moje vize je spíš že jeden server bude obsluhovat spousty lidí...
Tiskni
Sdílej: