Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 19:44
Neho označení funkce hlavy státu?To by mě vskutku zajímalo: president, nebo praesident?
jde vidět, že ještě neznáš Usámu :D Tak se seznam. Je to dobrej týpek, jen má svoje způsoby vyjadřování a za většinou svých nápadů si stojí, i proti davu ;) Ale jinak .. za pár šlupek tě dělat nenechá.
Ano, v době tvoření jsem byl v linu, takže jsem pracoval v gimpu :).Převádět do HTML+CSS „návrhy webu“ vytvořené v Gimpu, Photoshopu či jakémkoli jiném bitmapovém grafickém editoru považuju za obzvlášť zvrhlý způsob mučení autorů HTML kódu…
Grafik navrhne a kodér zprovozní do šablony a pokud je kodér takový osel, že to nedovede nakódovat či přizpůsobit tak, aby grafika fachčila při další dynamičnosti stránky, tak je to taky vůl.Když grafik postaví svou práci na tom, že dá do záhlaví nějakou úžasnou fotku, těžko z toho vyrobíte stránku s pružnou šířkou. A když ještě k tomu celou stránku orámuje nějakým ornamentem, je to už totálně nepoužitelné… Já taky při návrhu weu používám bitmapový editor, to co jsem napsal byla nadsázka. Ale myslím si, že návrh webu by se neměl posuzovat podle jednoho screenshotu – on se ten jeden obrázek může líbit, ale pokud nemá někdo představivost nebo neví „jak to v HTML chodí“, nedokáže z toho poznat, jak budou vypadat další stránky – s delším textem, s formulářem atd. Navíc každý web má typicky více šablon stránek – trochu jinak vypadá titulní stránka, trochu jinak článek, trochu jinak diskuze, trochu jinak editace blogu…
Stránka by se měla přizpůsobovat na šířku proto, že ne všichni mají na šířku (v pixelech) stejnou zobrazovací plochu. Nevidím důvod, proč bych měl na PDA neustále skrolovat sem tam a na tiskárně mít text zase široký jenom 3 centrimetry jenom proto, že grafik našel zrovna fotku o šířce 600 px.Na PDA si mate vypnout CSS nebo ma autor webu dodat jiny. Snazit se delat jeden design webu pro vsechna zobrazovaci zarizeni zbytecne omezuje kreativitu a navic to zasadne odporuje cele filosofii semantickeho webu a oddeleni obsahu od formy -- nutit autora webu nepouzivat fotky o sirce 600px jen proto, abyste si to precetl na PDA, je groteskni a nema to zadny smysl. Od toho tu existuji trendy smerujici s semantizaci markupu, aby byla stranka nezavisla na cilovem (zobrazovacim) zarizeni -- coz neznamena, aby vypadala vsude stejne. Spravny web ma pri vypnuti CSS stylu byt ciste textovy s rozumne usporadanou posloupnosti prvku, prip. obsahovat pouze takovou grafiku, ktera ma semanticke opodstatneni a nemuze byt nahrazena textem (mapy...). V takovem pripade je uplne jedno, jak moc kosaty a krasny web na PC je, protoze na PDA si ho taktez krasne prectete.
Proč bych si měl vypínat styly?Protoze jste na uplne jinem zarizeni a ocekavat, ze to bude vypadat vsude stejne, je utopie.
A co mám dělat na monitoru s šířkou 1280 px – mám si vyrobit vlastní styl, kde se ta fotka bude opakovat dvakrát vedle sebe?Mate to nechat tak jak to je, protoze 600px (mozna 800px) je tak akorat, aby text byl citelny. Stranky, ktere se roztahnou i s textem na 1200px jdou proti zakladnim pravidlum o citelnosti textu.
Navíc to nízké a vysoké rozlišení není problém kodéra – když mu grafik dodá vzhled pro šířku přesně 600 px, těžko to kodér do HTML upraví pro PDA i pro vysoké rozlišení – to by měla být záležitost grafika, ne?Jasne, grafik ma byt obeznamen s tim, ze stranka se ma delat i pro PDA a ma navrhnout zpusob, jakym se to bude resit.
Mate to nechat tak jak to je, protoze 600px (mozna 800px) je tak akorat, aby text byl citelny. Stranky, ktere se roztahnou i s textem na 1200px jdou proti zakladnim pravidlum o citelnosti textu.Myslel jsem, že jednotky px odpovídají obrazovkovým bodům. Tuhle větu teda nechápu, protože o čitelnosti textu rozhoduje i to, jak velký se mi skutečně na obrazovce zobrazí. Prostě kolik těch tvých 600 px je centimetrů na obrazovce.
Rozhodně zajímavá diskuse do které jsem se už pouštět nechtěl, ale nedá mi to, abych nepřipojil i názor "grafika". Osobně se přikláním k Danielovu názoru. Nejen, že je logičtější, ale také podporující doporučení, která tu nemáme pro srandu králikům.Máte tam drobnou chybu
@media screen
. Nebo vy dokážete udělat styl, který bude záviset na DPI a ideálně i na výchozí velikosti písma, kterou má nastaven uživatel?
Mate to nechat tak jak to je, protoze 600px (mozna 800px) je tak akorat, aby text byl citelny. Stranky, ktere se roztahnou i s textem na 1200px jdou proti zakladnim pravidlum o citelnosti textu.Čitelnost textu nijak nesouvisí s pixely, ale s počtem znaků na řádek. Pro převod mezi počtem znaků na řádek a pixely potřebujete znát dvě proměnné – velikost písma a DPI. A minimálně DPI cílového zařízení je věc, kterou grafik ovlivnit nemůže.
width
a height
, ale také margin
a padding
. Případně umožnit zadávat rozměry výpočtem (buď třeba 3px+5cm
, nebo dokonce na základě rozměrů jiných prvků). Otázka je, zda by tohle vůbec šlo dělat se současným pojetím CSS.
To bych viděl jako hlavní problém.Je to pravda
Mám za to, že grafik je grafik. Webdesigner je člověk zabývající se tvorbou webu celkově, grafiku i kódování nevyjímaje. Kodér je zase člověk specializující se na kód a možná i pár dalších drobtů.Často je to tak, že grafik dělá třeba kompletní grafiku pro firmu a jednou z jejích součástí je web, který musí do toho všeho zapadat. Takže grafik něco navrhne, webdesigner (který se právě zabývá vším okolo webu, takže bere v úvahu všechny aspekty; nemusí být ale tak kreativní v grafice samotné) to zpracuje do použitelné podoby (společně s grafikem) a kodér to hodí do kódu.
Dle mého může být javaskriptu na stránce kolik chce, ale musí to fungovat i bez něj.To ale vůbec není in. V takovém MSIE 7 s vypnutým javascriptem nefungují ani báječné nové (tm) interní chybové hlášky prohlížeče (třeba stránka nenalezena, chyba připojení k síti atd.)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.