Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
K samotnému modemu -- je to SoC od Broadcomu (BCM63268), procesor je 32bitový BE MIPS, 2 jádra, 64M RAM.Tyjo, to si docela vyhodili z kopýtka
a tam zadáme nedokumentovaný příkaz sh.To je prostě normální (no možná busyboxí) shell, jediný co je podivný, je proč to neloguje přímo do něj, ale můj d-link to má taky tak...
Jasně, s těmi horami paměti skoro nevim co dělat.K samotnému modemu -- je to SoC od Broadcomu (BCM63268), procesor je 32bitový BE MIPS, 2 jádra, 64M RAM.Tyjo, to si docela vyhodili z kopýtka.
Ano, ten shell do kterého se pak dostanu je busybox. Ale jak jsem to pochopil, tak ten není vůbec určen pro použití uživateli, spíš je to debugovací nástroj pro vývojaře který tam pak nechali (nebo zapoměli odstranit). "Správně" se má používat ten jejich omezný telnetí server.a tam zadáme nedokumentovaný příkaz sh.To je prostě normální (no možná busyboxí) shell, jediný co je podivný, je proč to neloguje přímo do něj, ale můj d-link to má taky tak...
/firmware
by měla být dočasná oblast pro uložení stahovaného firmwaru (exaktně by to šlo zjisti analýzou zdrojáků). Při nahrávání firmwaru se může buď celý soubor držet v paměti, nebo se ukládá do nějaké dočasné oblasti, aby se následně nahrál na určené místo. Tudíž je možné tuto oblast používat, ale minimálbně během upgradu firmware tam musí být dost místa na to, aby se tam vešel kompletní stahovaný soubor firmwaru.
Osobně, kdybych navrhoval mechanismus upgrade pro embedded zařízení takovéhoto typu, kde firmware (tj. root partition se všemi nutnými binárkami, knihovnami a vším ostaním) je menší než polovina velikosti úĺožiště (tj. FLASH paměti), tak bych spíš volil něco obdobného jako Dual BIOS na motherboardech od Gigabitu - mít dvě stejně velké oblasti a fungovat z jedné, zatímco se upgrade provádí do té druhé, pak stačí jen prohazovat parametr jádra (ve stylu root=/dev/mmcblk0pX
) nebo použít nějaký vlastní udělátor v iniramfs
, co vybere vždy novější ověřený firmware včetně jádra, které spustí přes kexec()
.
PS: V přírodě teď už existuje "samostatný" DSL modem - pro projek Turris byl vytvořen přesně takovýto kousek hardwaru s krásně morbidním názvem SMRT (Small Modem for Router Turris), viz konec stránky https://www.turris.cz/cs/hardware. Pokud by se prodával samostatně, byl by to perfekní řešení pro ne-DSL routery, co mají USB.
Nevím, jestli to bude i tento případm, ale ta poslední oblast připojená jako /firmware
by měla být dočasná oblast pro uložení stahovaného firmwaru (exaktně by to šlo zjisti analýzou zdrojáků). Při nahrávání firmwaru se může buď celý soubor držet v paměti, nebo se ukládá do nějaké dočasné oblasti, aby se následně nahrál na určené místo. Tudíž je možné tuto oblast používat, ale minimálbně během upgradu firmware tam musí být dost místa na to, aby se tam vešel kompletní stahovaný soubor firmwaru.
Yep, už jsem experimentálně přišel na to, že to tak opravdu je. Ale na pár skriptů je tam místa dost.
PS: V přírodě teď už existuje "samostatný" DSL modem - pro projek Turris byl vytvořen přesně takovýto kousek hardwaru s krásně morbidním názvem SMRT (Small Modem for Router Turris), viz konec stránky https://www.turris.cz/cs/hardware. Pokud by se prodával samostatně, byl by to perfekní řešení pro ne-DSL routery, co mají USB.O tom jsem slyšel a vypadá dost dobře, ale jestli to chápu dobře, tak pro běžného smrtelníka není získatelný, a kdoví jestli kdy bude.
Tiskni
Sdílej: