Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Myslím si, že duplikovat existující program jen kvůli toolkitu je vcelku blbost, zvlášť když Loki Setup je fakt dobře udělanej. Navíc tam to GTK není jen tak, ale z velké části kvůli Céčku se kterým nejsou problémy s binární kompatibilitou jako u C++ kde se ABI mění každou chvíli ;)
Pokud chceš řešit rozdílnej vzhled GTK a QT, tak je lepší použít např. MetaTheme pro sjednocení vzhledu.
Jinak, částečnou alternativou k Loki může být Autopackage, kterej má GTK2 i QT frontend.
Myslím si, že duplikovat existující program jen kvůli toolkitu je vcelku blbost,
No to je stejný jako s WM, na co dělat Gnome, když už existuje KDE, nebo na co dělat koffice, když je OO, atd...
To chápu, ale já potřebuju pouze takový jednoduchou konfigurovatelnou kopírku...zvlášť když Loki Setup je fakt dobře udělanej. Navíc tam to GTK není jen tak, ale z velké části kvůli Céčku se kterým nejsou problémy s binární kompatibilitou jako u C++ kde se ABI mění každou chvíli ;)
Samozřejmě také řešení, ale z mého pohledu je to jako bych si na trabanta dal nálepku mercedes a říkal tomu jak mám dobré auto...Pokud chceš řešit rozdílnej vzhled GTK a QT, tak je lepší použít např. MetaTheme pro sjednocení vzhledu.
Právě že je to jenom částečnou alternativou a já bych to chtěl řešit mnohem jednodušeji...Jinak, částečnou alternativou k Loki může být Autopackage, kterej má GTK2 i QT frontend.
Myslím si, že duplikovat existující program jen kvůli toolkitu je vcelku blbost,
No to je stejný jako s WM, na co dělat Gnome, když už existuje KDE, nebo na co dělat koffice, když je OO, atd...
![]()
Kdyby jediný rozdíl mezi KDE a Gnome (Koffice a OpenOffice) byl ve vzhledu, opravdu by nemělo smysl, aby existovaly dva různé projekty.
Samozřejmě to není nic progresivního ale žít pořád s tím že budou v distribuci nějaký balíčky který zastarají a vz stejně musíte hledat y externích zdrojů je prostě napr. Proto bz se takovýhle instalátor hodil abz to bylo více user frendly. Ku příkladu si zkuste říci UNIX začátečníkovi yapni si příkazovku, dostan se do daného adresáře a zpusti sh ./lokikoki.... to prostě nedává a já jsme to ze začátku taky vubec nechápal... Proto zbch chtěl něco velmi simply co by tvořilo variabilní základ a co by používali distribucoři her a starali se o to sami, ptotože abz se distributor operačního szstému staral o aktuálnost všech balíků je prostě nazbláznění...
Stejně ale přínos podobného instalátoru, který obchází package management distribuce, považuji v lepším případě za nulový, v horším až za záporný.A to z jakého důvodu? Třebas si představte že distributor vám dá do distribuce gamesku kterou už neupdatuje a vubec se o ní nestará, typickým příkaldem je debian. Tu máš stable a jebem na tě. Takže vy musíte udělat několik věcí! ostranit starý balík, hledat na netu balík pro vaši distribuci a nebo si to vlastnoručně zkompilovat. Takže tco musí udělat výrobce? Musí udělat několik balíků pro různé distribuce... No napodělání... místo toho by bohatě stačilo vyhradit uživateli prostor kde at si dělá co chce klidně at se staví na hlavu ale kam si muže kopírovat a smažit cokoliv aniž by to narušilo systém. Další věcí je totiž nesmyslnost kdy si serete do systému balík o kterém nic nevíte a balíčkovací systém vám ho pod rootem nakopíruje do systému, tedy třebas do /usr/bin a to je pro me teprve prasárna... Mno každému co jeho jest, ale domnívám se že pokud má linux jít do buisnesu tak se prostě jednotli ví distributoři budou starat o svoje distro, což znamená základ + xka + KDEtřebas a to ostatní nechají na dodavateli daného řešení. Protože to o čem mluvíte jako monolitické kutruře balíčků dodaných jedním distributorem je stejná pitomost jako kdybych si nechal od windows dodávat v balíčkách CAD systém Proengineer a ček na windousí upgrade až me dovolí updatovat program kterýmu v Microsoftu vubec ale vubec nerozumí. Prostě jestli se chce stát linux zajímavějším pro produkční, firemní prostředí tak bude muset převzít myšlenku že host o jisté programy se bude muset starat jiný dodavatel než je samotné linuxové distro, což je samozřejmě pro ITáka nepochopitelné protože on potřebuje akorát příkazový řádek a abclinuxu kde si muže psát své bláboly...
Popisem těch představ o funkčních vylepšeních jste asi měl začít. Protože tak, jak jste to podal, to opravdu vyznělo jen jako další K/G verze existujícího G/K-projektu.To se nedomnívám ale chápu že nevidíte rozdíl mezi mým řešením a loki, jakožto já nevidím funkčního rozdílu mezi GNOME a KDE...
I kdybych měl to, co chcete, spolupráci s vámi bych si už jen díky vašemu projevu velmi rozmýšlel, protože asi bude peklo se s vámi na něčem domluvit.No nemyslím si... Ale respektuji váš názor
To jen tak na vysvětlenou, když vás tolik zajímá, proč někdo hlasuje "za nula" ;)No vidíte jak to jde!
Tiskni
Sdílej: