abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 485 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dynamic Pre-Shared Key na Unifi

    19.7.2024 20:23 | Přečteno: 791× | poslední úprava: 26.7.2024 14:12

    V tomto zápisu popíšu jak zprovoznit unikátní Pre-Shared Key spojený s MAC adresou zařízení na access pointech Unifi od Ubiquiti.

    Edit po prvních příspěvcích v diskusi: ano jsem si vědoma, že ověřování čistě na základě MAC adresy je vcelku na nic, o tom také blogpost není. Ano, jsem si vědoma, že u PSK je možno podvrhnout AP. Ano, skutečně doma používám klasické WPA2-Enterprise s ověřováním přes EAP-PEAP nebo EAP-TLS, je to dobré pro orientaci v technologiích a případné testování nastavení FreeRADIUSe.

    Ale o tom tento zápis není. Je proto zbytečně se mě snažit v diskusi přesvědčovat o výše uvedeném, dobýváte se do otevřených dveří. Berte to tak, že pokud nemáte Unifi či se ho nechystáte pořídit, není tento zápis pro vás. Předpokládám, že sem stále ještě chodí i lidé, kteří dělají síťovou infrastrukturu a s těmito technologiemi do styku přijdou, pro ně to může být užitečné. Konec editu

    Dlouhou dobu jsme ve firmě všude používali Mikrotiky jako univerzální švýcarský nožík pro routing i wifi. Bohužel s postupujícím časem se kvalita bezdrátových částí Mikrotiků postupně zhoršovala, stabilita snižovala, navíc obecně docházelo k technickému zastarávání. Protože se nám nechtělo čekat na wifiwave2/Wifi (které mě v současné době, kdy už je k dispozici pro více zařízení, stejně výkonnostně nijak nenadchlo), nakonec jsme dospěli k rozdělení: na routování Mikrotiky, pro bezdráty Ubiquiti.

    Do firem zákazníků s tím nebyl problém, pro interní síť se použilo WPA2-Enterprise, pro hosty jeden sdílený klíč nebo hotspot. Nyní jsem se ovšem rozhodla k přechodu i u sebe doma a narazila na potíž. Notebooky i mobily si s WPA-Enterprise poradí snadno, bez problémů jim lze z RADIUSu přidělovat i VLAN ID, ale můj PocketBook konfiguraci s tunelovaným EAP-PEAP prostě nedává. Stejně jako různá IoT zařízení. Řešením je předsdílený klíč (PSK), ovšem ten pro změnu nechci trvale nechávat každému návštěvníkovi, který se mi mihne v domácnosti a bude se chtít připojit na wifi.

    Mikrotiky v tomto směru nabízely snadné řešení: pomocí Access Listu se ve Winboxu nebo z promptu nechal každému zařízení přidělit vlastní PSK vázaný na MAC adresu, takže bylo bez problémů možné používat krátkodobé unikátní PSK pro konkrétního uživatele. V nastavení Unifi Network Serveru (UNS) jsem ovšem po podobné funkcionalitě koukala marně.

    I nažhavila jsem strýčka Googla a začala pátrat. A vypátrala tuto stránku. která ukazuje, jak dynamické PSK zprovoznit. No a poté, co jsem to celé rozchodila, jsem se rozhodla jednak přepsat celý postup pro případ, že by odkazovaná “kuchařka” zmizela, jednak doplnit některé další postřehy.

    Jak na to?

    V první řadě je potřeba mít rozběhaný RADIUS a na něm nastavené ověřování pomocí MAC adresy. Osobně používám FreeRADIUS, jeho konfigurace ovšem jde nad rámec tohoto blogpostu, takže jen odkážu na oficiální návod s popisem nastavení.

    Na UNS si pak nastavte připojení k RADIUS serveru stejným způsobem, jako u WPA-Enterprise. Vytvořte nové SSID s ověřováním přes WPA2 (WPA3 jsem nezkoušela, nejspíš fugnuje také), povolte u něj volbu RADIUS MAC Authentication, vyberte profil RADIUS serveru a volbu MAC Address Format nastavte na aa-bb-cc-dd-ee-ff.

    Vyzkoušejte si, že vám ověřování podle MAC adresy skutečně funguje.

    Pokud vše pracuje jak má, změňte PSK na nějaký náhodný, dostatečně dlouhý. Máte k tomu poslední příležitost, po dalších krocích již nepůjde z webového rozhraní přenastavit, přičemž dříve nastavený PSK nadále zůstane funkční. Je proto vhodné ho mít co nejdelší a co nejnáhodnější. Tip pro Linux:

    cat /dev/urandom | tr -dc A-Za-z0-9 | head -c${1:-63};echo;

    Zazálohujte si pro jistotu aktuální konfiguraci, přihlašte se na terminál UNS a připojte se na MongoDB.

    # mongo --port 27117

    Nyní je potřeba nastavit pro dané SSID atribut attr_hidden_id na hodnotu UidIot, atribut wpa_psk_radius na required a pokud pomocí RADIUSu nastavujete VLAN ID, přepnout atribut vlan_wlan_mode též na hodnotu required (což je můj setup, bez toho jsem to nezkoušela).

    use ace
    db.wlanconf.update(
        {name: "TvojeSSID"},
        {
            $set: {
                "attr_hidden_id": "UidIot",
                "vlan_wlan_mode": "required",
                "wpa_psk_radius": "required"
            }
        }
    )

    Řetězec TvojeSSID samozřejmě nahraďte svým SSID, pro které unikátní PSK nastavujete, a pokud nepoužíváte RADIUS pro nastavení VLAN, odmažte z příkazu řádek “vlan_wlan_mode”: “required”.

    V USN obnovte stránku s konfigurací SSID. Položka Password by nyní měla mít u sebe zaškrtnutý neaktivní škrtbox s popiskem Auto a položka RADIUS MAC Authentication by neměla být dostupná. Pokud vidíte něco jiného, je to chyba a nejprve ji odstraňte.

    Nyní je potřeba uploadovat konfiguraci do AP. Jednoduchý restart AP nepomůže, já nakonec šla cestou nejmenšího odporu a jednoduše přepla tam a zase zpátky hodnotu Wifi Band v nastavení SSID. AP se restartoval a zaktualizoval si konfiguraci z UNS.

    Doplněno: v legacy UI je možné vnutit konfiguraci jednomu konkrétnímu AP přes Devices -> vybrat AP -> vpravo pod Manage volbou "Force provision".

    Na FreeRADIUSu nyní do souboru authorized_macs (pokud jste použili výše odkazovaný návod, v případě jiných konfigurací to může být jinde) ke každé MAC adrese doplňte nastavení atributu Tunnel-Password. Pokud nastavujete i VLANu, doplňte i atributy s ní související.

    aa:bb:cc:dd:ee:ff Cleartext-Password := "aa:bb:cc:dd:ee:ff"
        Tunnel-Type = 13,
        Tunnel-Medium-Type = 6,
        Tunnel-Private-Group-Id = 1234,
        Tunnel-Password = NejakyPSKProDaneZarizeni

    (pokud VLAN nenastavujete, můžete atributy Tunnel-Type, Tunnel-Medium-Type a Tunnel-Private-Group-Id vynechat)

    Restartujte FreeRADIUS a vyzkoušejte svoje zařízení, jestli se připojí.

    S čím je nutno počítat

    Závěr

    Osobně nechápu, proč není tato možnost k dispozici přímo ve WebUI UNS a je nutné ručně upravovat nastavení v databázi. UNS tuto konfiguraci očividně interně zná a počítá s ní, stejně tak aktuální firmware APček. V každém případě je dobře, že už lze kýženého výsledku dosáhnout alespoň ručním zásahem do MongoDB; dříve se musel upravovat konfigurák Hostapd přímo v APčku a změny pak nepřežily restart AP. Což nebylo v ostrém provozu příliš použitelné.

    Testováno na

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.7.2024 22:10 RealJ | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    “nastavené ověřování pomocí MAC adresy” - fakt?
    19.7.2024 22:18 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    OK, jak byste jakou formulaci pro toto byste tedy navrhoval? Možná "fitrování", když je to v kombinaci s PSK? Nevím, v angličtině se pro to běžně používá "authentication".
    19.7.2024 22:20 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Ostatně i v té konfigurační volbě v UNS je "RADIUS MAC Authentication". Tak nevím.
    20.7.2024 00:33 RealJ | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Hele, nevim, jake mas nastaveni, pokud mas na to nejakou vlanu ktera ma pristup do internetu a nikam jinam tak to klidne pouzivej. Predpokladam, ze ten pocketbook nema zadne certifikaty kterymi by se overoval dale. 802.1x je trochu slozitejsi a doma ho predpokladam nemas implementovane. Na iot a podobne obsolete zarizeni mam vlanu ktera nema nikam pristup. Pokud ti chodi domu spousta navstevniku kteri nutne potrebuji wifi pristup k internetu tak od toho je guest wifi a to rozhodne nesdilim s iot nebo obsolete vecma.
    20.7.2024 01:16 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Boha jeho, nepředpokládejte, čtěte text. Píšu, že běžně používám EAP-PEAP (plus EAP-TLS, o tom jsem nepsala, ale mám to tam taky), čili klasické WPA2-Enterprise s certifikátama na straně RADIUSe a částečně i na straně klientů. Berte to tak, že to mám zároveň jako domácí testovací laboratoř.

    V blogpostu ale jde o úpravu Unifi tak, aby pro speciální případy byl k dispozici pro každou MAC adresu separátní PSK, přičemž základem je RADIUS nastavený na filtrování podle MAC adresy (v angličtině běžně používaný termín MAC-Based Authorization, proto jsem to v češtině použila takto), který APčku na základě této adresy posílá PSK vyžadovaný pro dané spojení. Jiné značky to umí samy o sobě; Mikrotik to zvládá i bez RADISe, další běžně akceptují atribut Tunnel-Password. Unifi se pro tenhle setup musí trošku nestandardně přiohnout a o tom je celý blogpost.

    Měla jsem za to, že to je z textu zřejmé. Nevím jestli je chyba u mě nebo u vás.
    20.7.2024 01:05 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Skor tym chcel povedat, ze overovat na zaklade MAC adresy, je asi ako overovat na zaklade farby vlasov.
    20.7.2024 01:20 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Já fakt nemůžu za to, že se pro filtrování používá tahle terminologie. Standardně se to kombinuje s dalšími metodami, v tomto případě s PSK. Akorát mám pocit, že tady někdo nepochopil, že celý zápis je o tom, jak to PSK mít pro každé zařízení nastaveno jiné. Případně že se diskutující zasekli u věty Vyzkoušejte si, že vám ověřování podle MAC adresy skutečně funguje a nečetli dál.
    20.7.2024 07:16 panika
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    mne to dava smysl. je to napsany velmi dobre dekuju. (trollu si nevsimej, kdyz jim budes odpovidat budou akorat prudit vic..)
    20.7.2024 08:39 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Díky.
    26.7.2024 09:34 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Když se otevře Devices, vybere jedno Unifi, tak pak vpravo pod Manage je volba "Force provision". Tím by se do toho měla ta konfigurace vnutit také.
    26.7.2024 09:40 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Příloha:
    Hmm, tak to tam nemám. Možná záleží na verzi (v mém případě aktuálně 8.3.32).
    26.7.2024 14:00 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Aha, ono to v novém UI není :-)

    Tak to pardon za zmatky, stále se držím starého UI a do nového přepínám jen, když potřebuji nastavit něco, co ze starého nejde.
    26.7.2024 14:07 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    Ajo, v legacy UI to je.

    Nevím, jestli to doplňovat do textu. Pokud člověk používá nové UI (což jsem, přiznám se, předpokládala), je to přes ruku oboje. :-)
    26.7.2024 14:13 Jana J. | skóre: 4 | blog: Sem_vlozte_jmeno_blogu | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dynamic Pre-Shared Key na Unifi
    PS: nakonec jsem to tam zmínila.
    Díky.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.