Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jde o to, že každý, kdo script použije, má jiné disky, jiný počítač.
Právě to přizpůsobení se různým podmínkám má AutoYaST vyřešeno velmi dobře a pokud bych měl stejné míry univerzality dosáhnout ve vlastních skriptech, nakonec bych vlastně jen znovu dělal práci, kterou už jednou někdo udělal.
AutoYaST by mohl zkrátit downtime při instalaci jednoho stejného serveru.
Navrhoval jsem ho proto, že vám zkrátí downtime i při instalaci jednoho konkrétního stroje. Aspoň mně trvá poměrně dlouho (čti: déle, než je mi příjemné) proklikat se nastavením v úvodní části instalace a potom v druhé fázi po instalaci balíčků. S AutoYaSTem v ideálním případě jen nabootuju a za 15-30 minut je hotovo. Ale chce to samozřejmě trochu zkušeností a studia, takže pokud to vypadá, že byste AutoYaST jinak k ničemu nevyužil, tak se to nevyplatí. Můj pohled je samozřejmě zkreslený tím, že AutoYaST už asi sedm let používám, vyznám se v jeho profilech a mám počítač s instalačními a update repository několika posledních verzí.
Máte tam chybu, přepínači -p
příkazu useradd
se nepředává heslo ale jeho hash, tj. co mu zadáte, to se zapíše do /etc/shadow
. Chcete-li nastavit konkrétní heslo, můžete použít chpasswd
. Mimochodem, doufám, že ve skutečnosti používáte jiné heslo než to, které jste nám poslal ve skriptu. :-)
Jinak jen pár poznámek:
pwgen
./etc/sysconfig
).sed -i
postupně na stejný soubor není moc pěkné, IMHO by bylo praktičtější oddělit to do samostatných skriptíků a použít sed -f
.s
". :-)
Tiskni
Sdílej: