abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Pozvánky

    Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.6. 20:22 | IT novinky

    Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.6. 19:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 9 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.6. 12:55 | Nová verze

    Grafická aplikace Krokiet/Czkawka pro vyhledávání a odstraňovaní nepotřebných souborů (duplicitní soubory, prázdné složky, podobné obrázky, podobná videa, poškozené soubory a další) byla vydána ve verzi 12.0.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Jedná se o poslední verzi frontendu Czkawka GTK nad Czkawka Core. Uživatelům se doporučuje migrovat na frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Představena byla aplikace Cedinia pro Android využívající Czkawka Core. Dostupná je jako APK pro ruční instalaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    29.6. 04:22 | Nová verze

    Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.6. 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.6. 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 2020 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    =^..^= AmigaPower® avatar 20.5.2010 02:47 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    První! Dneska sem to vychytal... ;-)
    kotyz avatar 20.5.2010 02:52 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    protoze sem ti to rek. jinak bych byl prvni ja. mam blogy abicka v rss ctecce, takze mam informacni naskok ;-)

    jenze dokud tu neni tvuj komentar, tak nemam co komentovat ...

    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    =^..^= AmigaPower® avatar 20.5.2010 02:54 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Já na ábíčku vysim normálně furt, tak se můžeš jít se čtečkou víš co :-D teď ale morduju ten Kernel panic...
    kotyz avatar 20.5.2010 03:46 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    kdo chvili stal, uz stoji opodal ...

    ja sem taky na abc furt, ale nemackam f5 kazdejch 20 vterin :-D

    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    20.5.2010 08:26 iMHO | blog: iMHO
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Nejlepší kamna na vytápění jsou Bullerjany. Bohužel na nich nic neuvaříš, ale hřejou príma.

    Naši si teď dějaj v baráku kachlový kamna s pecí, už se těším, až si na ní lehnu. :-)

    20.5.2010 13:16 Chulda | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    S tim "nejlepsi" bych bylo opatrny. Kdesi kdysi delali jakys takys srovnani s jinymi kamny a byla to plichta.

    Ale kachlova kamna s peci... to bych si dal rict :-)
    21.5.2010 17:32 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Nevýhoda Bullerjanů je malá tepelná setrvačnost - je to vlastně jen železný válec s trubkami, takže jak se v něm přestane topit, je za chvilku studený. Navíc musí být okolo čisto (nebo musí být na podstavci), protože si sají chladící vzduch spodem a pokud nasávájí prach, spalují ho a je to dost nepříjemně cítit.

    Hlavní výhoda je možnost rychle vytopit místnost a možnost používat dlouhé dřevo (do velkých modelů se vejdou i metrová polena), ale na dlouhodobé topení to zas tak dobré není - nemají popelník, takže odstraňování popela za chodu je dost komplikované (např. pokud se odstraní celá vrsva, můžou se v tom místě propálit) a i v klidu je to celkem špinavá záležitost.
    Michal Fecko avatar 20.5.2010 08:50 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Náčelník: Dobrý kamna jsou taky musgrávky. Trvá poměrně dlouho, než se rozhicujou, ale pak zase dlouho hřejou.

    Učitel (jako by se hovorem o kamnech zahříval): Nebo americká kamna. Na těch je krásné, že to teplo člověk vychutná nejen pokožkou, ale i očima. Jak ten oheň skrz tu slídu nádherně svítí.

    Lékárník (drkotaje zuby): On by stačil, pánové, i bubínek. My jsme jednou hráli s magistrem Boučkem šachy a já jsem ho roztopil úplně doruda. A magistr Bouček povídá: Ty kamna jsou nějaký malý. A já povídám: No jo, to jsou nejmenší kamínka, který jsou k mání. Ale magistr říká: Mně se zdá, že jsou pořád menší a menší. Tak já se podívám a vidím, že ten bubínek se těma rozpálenejma nožičkama propálil do podlahy.

    Učitel: To je krásné. Já až přijdu domů, tak si dám do pokoje čtvery kamna. Ty, co jsme říkali, a k tomu ještě piliňáky.

    Lékárník: Promiň, Václave, nerad bych sýčkoval, ale aby ti to utáh komín.

    Učitel.: Dám postavit v každém rohu jeden komín. Na komínech se nesmí šetřit.

    :-D
    20.5.2010 09:38 Marcela | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Jo jo. Kamínka Petry mají něco do sebe. Na chatce slouží dobře. Sálají teplíčko a to libozvučné praskání ohně...

    Čtení o tom, jak jste spali v nevytopeném bytě se ve studené vodě, evokuje týrání. Jsem zimomřivá a toto si nechci ani představit.

    Jinak skromnost, šetrnost je moc pěkná vlastnost, nicméně pohodlí a luxus mají něco do sebe :-). Pokud člověk není otrokem svých věcí, ale věci slouží k příjemnějšímu životu, nevidím nic špatného na tom, obklopit se něčím pěkným a kvalitním. Pěkné či nepěkné prostředí, to vše se podle mne odrazí na psychice.

    Na druhou stranu, spokojit se s tím, co mám, nezávidět, když na něco co má jiný nemám, je osvobozující. S tím souhlasím.
    Nejvyšší myšlenka je vždy ta, která obsahuje radost...
    20.5.2010 12:31 Makrela
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Jééé, čau ségra! :-D
    20.5.2010 12:30 MVR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    U nas hromadu uhli skladala cela rodina, my deti od malicka. 'Nakladali' jsme a mamkou na kolecko, tatka odvazel do kulny. Rada vzpominam jak jsme se smali jak vypadame. Take jsme potaji, aby tatka nevedel, chodily s maminkou a starym detskym kocarkem sbirat koks v ohybu kolejnic.U kolejnic skladali drevari skacene stromy. Pro silne vetve, kuru a odstepky tam chodili vsichni z mesta. Tatka mamku vzdycky karal ze je sklep plny hnedeho uhli, "dela ostudu", a mamka se na odplatu pratelsky zdravila s honoraci mesta oblozenou svazky vetvi v autobuse. Tatka ji za to obcas potrestal. Zadnej autobus. Za sucheho pocasi, zima/leto jsme cele vyparadene ve vyzehlenych maslich v copech na odpoledni koncert slapaly pesourem. Knouraly jsme, fnukaly, vlacely nohy jednu za druhou. Tatka nas podplatil porci zmezliny, koncert jsme klidne prospaly. V zime stacilo do Klubek v pokoji nasypat jeden kybl koksu, vyhralo to cely byt az do rana.
    20.5.2010 12:33 amigaperverzpower
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    hmmm, kýbl coxu, to zní dobře... ;-)
    =^..^= AmigaPower® avatar 20.5.2010 13:49 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Není nad sprostý kamna :-D
    20.5.2010 21:35 PepaSFI
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    já si pamatuju že jsme kdysi topili piliňákama. Byl to takový plechový válec který se nacpal dřevěnýma pilinama. Doprostřed se dala dřevěná tyč a kolem ní se do toho pořádně udusaly piliny. Tyč se pak vytáhla a tím vznikla dutina ve které se to zapálilo. Vydrželo to hořet mnoho hodin bez obsluhy. Petry jsme měli taky, navíc k nim takový výhřevný válec na komínovou rouru. Novější typ těchhle kamen měl takovou fintu na bezobslužné topení. Mělo to vzduchovou klapku i na vrchních dvířkách což umožňovalo topení vrchním odhoříváním. Prostě se nasypaly plný kamna uhlí a nahoře se na tom rozdělal oheň. Asi to uhlí při tom vyrábělo plyn protože to hučelo a strašně moc topilo. Hořelo to celou noc a byla z toho sotva lopatka popela. Jednou jsem takhle zatopil na vojně, jen ty kamna neměly vrchní klapku na vzduch ale díru v plotýnce. Nešlo to regulovat :-) Za půl hodiny kamna svítily a z komína šlehaly dvoumetrové plameny.
    21.5.2010 07:27 MVR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Pri tech pilinakach me napadlo ze ten nas tata v hlave piliny nemel. Na troubu od kamen do komina nainstaloval mensi kotel. Meli jsme teplou vodu nebo louzi na podlaze.
    21.5.2010 08:54 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není nad slušný kamna
    Takovéto komínové bojlery jsem potkal v rumunsku. V srbské vesnice u železných vrat nám tak ohřívali vodu, když jsme tam byli na nocleh. ;-)

    Tj. osvědčený systém.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.