Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Video už pomerne dlho funguje bez blobov od allwinneru stabilne a bez chýb v obraze (dokonca aj 4k ak sa pridelí dostatok pamäte). OpenGL ES tak isto bez problémov. Blog sa ale týka PowerVR, čo je trochu iná beštia.
Nie, nie sú potrebné. Dekódovanie videa funguje na kompletne open source softvéri (rozhranie vdpau, ja používam na prehrávanie mpv). A10 / A20 obsluhuje ten istý softvér len u A20 zvláda aj 4k (ja mám konkrétne A20). Ako je to riešené v debiane netuším, ja si kompilujem systém od nuly sám. Ak má debian nejaký problém tak je to problém debianu.
Ja som niekde čítal, že vlc ide dobre. Cedarx je bordel od allwinnera, ale libvdpau-sunxi je štandardné vdpau ktoré by malo fungovať v každom prehrávači ktorý podporuje vdpau. Nevýhodou je, že je to od nvidie ... ovláda to len tie kodeky, ktoré ovláda nvidia pričom cedar dokáže dekódovať omnoho viacej.
ARM desticky jsou super, mam Cubietrucka s 320GB HDD a jede na nem spousta veci, od webu pres MySQL az po nejaky OpenVPNky, ejabberd a postfixovej mail server.
OpenVPN jede tak 26Mbit mezi 2 Cubietruckama, kde druhy dela jeste samba share a dava slusnych 40MB/s na 2TB 5400rpm HDD.
jezek@cubietruck ~ $ uptime
22:21:30 up 580 days, 17:39, 1 user, load average: 0.10, 0.35, 0.48
Tiskni
Sdílej: