Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Video už pomerne dlho funguje bez blobov od allwinneru stabilne a bez chýb v obraze (dokonca aj 4k ak sa pridelí dostatok pamäte). OpenGL ES tak isto bez problémov. Blog sa ale týka PowerVR, čo je trochu iná beštia.
Nie, nie sú potrebné. Dekódovanie videa funguje na kompletne open source softvéri (rozhranie vdpau, ja používam na prehrávanie mpv). A10 / A20 obsluhuje ten istý softvér len u A20 zvláda aj 4k (ja mám konkrétne A20). Ako je to riešené v debiane netuším, ja si kompilujem systém od nuly sám. Ak má debian nejaký problém tak je to problém debianu.
Ja som niekde čítal, že vlc ide dobre. Cedarx je bordel od allwinnera, ale libvdpau-sunxi je štandardné vdpau ktoré by malo fungovať v každom prehrávači ktorý podporuje vdpau. Nevýhodou je, že je to od nvidie ... ovláda to len tie kodeky, ktoré ovláda nvidia pričom cedar dokáže dekódovať omnoho viacej.
ARM desticky jsou super, mam Cubietrucka s 320GB HDD a jede na nem spousta veci, od webu pres MySQL az po nejaky OpenVPNky, ejabberd a postfixovej mail server.
OpenVPN jede tak 26Mbit mezi 2 Cubietruckama, kde druhy dela jeste samba share a dava slusnych 40MB/s na 2TB 5400rpm HDD.
jezek@cubietruck ~ $ uptime
22:21:30 up 580 days, 17:39, 1 user, load average: 0.10, 0.35, 0.48
Tiskni
Sdílej: